Iespējams, ka daudzi no mums ir satikuši cilvēkus, kuri patiešām māk domāt tikai par sevi, kuriem ir vienalga par citiem un kuriem vienmēr vajag uzmanību. Šāda veida cilvēks ir tas, ko mēs iedomājamies, domājot par narcisu. Bet daudzas reizes tā ir tikai fasāde, un patiesībā tas tā nav, kā šķiet.
10 mīti par narcisiem un kāpēc viņi sevi nemīl7
1. mīts - viņi domā, ka ir labāki par pārējiem
Tā var būt taisnība attiecībā uz dažiem narcisiem, bet ne visiem. Citiem gluži pretēji ir zems pašvērtējums, un viņiem šķiet, ka ir jāatstāj iespaids uz citiem. Mēģinājums likties pārākiem viņiem ir aizsardzības mehānisms. Šos cilvēkus sauc par neaizsargātiem narcisiem, un viņiem ir nepieciešams citu cilvēku novērtējums, lai viņi justos labi.
2. mīts - viņiem patīk darīt pāri
Narciss nevēlas darīt ļaunu nevienam, bet viņi patiešām vēlas, lai tiktu apmierinātas viņu vajadzības un vēlmes, un, mēģinot iegūt to, ko viņi vēlas, viņi varētu darīt visu, kas nepieciešams šī mērķa sasniegšanai. Viņi varētu neapzināties, ka procesā tas negatīvi ietekmē kādu citu.
3. mīts - viņi ir izcili manipulatori
Daži varētu domāt, ka narcisi ir meistarīgi manipulatori, kuriem patīk veidot ļaunus un izsmalcinātus plānus un redzēt citus cilvēkus kā savus lelles. Patiesībā viņi to iemācījās mēģinot un kļūdoties. Tas gan var nozīmēt, ka viņi māk izmantot citu cilvēku vājās vietas sev par labu. Tāpēc ir svarīgi veidot robežas, lai izvairītos no tiem, kam padodas manipulācija.
4. mīts - viņi nevar veidot tuvas attiecības
Narcisiem ir iespējams izveidot ciešas attiecības, taču tas var būt grūti. Viņi vēlēsies saņemt daudz mīlestības un apbrīna, bet pretī tie neko nedos. Šīs vienpusējās attiecības citiem cilvēkiem var būt grūtas, it īpaši, ja viņiem ir noteiktas cerības un viņi uzskata, ka narcistu var mainīt.
5. mīts - narcisms var būt veselīgs
Daži varētu teikt, ka tas, ka esi nedaudz narciss, tev pat var nākt par labu, vai, drīzāk, tu vari no tā gūt labumu. Šis viedoklis ir īpaši izplatīts biznesa pasaulē, kur nopelnīt vairāk naudas ir labāk, neatkarīgi no tā, kā tas ietekmē citus. Citu cilvēku dzīves neievērošana nevar būt laba lieta. Būt narcisam bieži vien nozīmē būt augstprātīgam, atriebīgam, sevis nostādīšanu pirmajā vietā un citu cilvēku noniecināšanu. Un šīs īpašības nav veselīgas.
6. mīts - viņi nav spējīgi just
Pārliecība, ka narcisi nav spējīgi saprast citu cilvēku emocijas, nav taisnība. Viņi var just līdzi, bet tas atšķiras no tā, kā mēs to darām. Viņi var lasīt cilvēkus un atpazīt viņu jūtas, bet viņi to dara tikai tāpēc, lai kaut ko no tā iegūtu. Viņi pat var saskarties ar rūpēm un uzmanību, taču viņi to dara, lai gūtu labumu sev, nevis, lai palīdzētu citiem.
7. mīts - narcisiem patīk izpriecas
Iedomājoties par narcisu, mēs bieži iedomājamies kādu harizmātisku, burvīgu un ballītes mīlošu cilvēku, bet ne visi ir tādi. Cilvēki, kuriem ir raksturīga klusa un uzmanību nepiesaistoša izturēšanās, var būt arī narcisti.
8. mīts - sociālie mediji izraisa narcismu
ociālie mediji nevar pārvērst kādu par narcistu. Pētījumi liecina, ka tas ir atkarīgs no vecāku audzināšanas stila, vai jūs kļūsiet par tādu vai nē. Ja bērnībā ir bijusi visatļautība, bērns, visticamāk, kļūs par narcisu. Tomēr tas, ko sociālie mediji var darīt, ir dot šiem cilvēkiem platformu, kur viņi var meklēt apbrīnu un apstiprinājumu.
9. mīts - tu vari izmainīt narcisu
Daži cilvēki gribētu ticēt, ka viņi var mainīt narcisu, ja viņi ir tuvās attiecībās. Diemžēl tas ir maz ticams, ka narcisi mainīsies. Viņi, iespējams, zina, ka ir narcisi, taču viņi to neuzskata par problēmu, kas ir jānovērš. Gluži pretēji, viņi domās, ka problēmas ir citiem cilvēkiem. Tomēr, izmantojot terapiju, ir iespējams iegūt dažus uzlabojumus, lai gan tas var būt grūti un var aizņemt daudz laika.
10. mīts - narcisi dievina sevi
Tas, kāpēc narcisi uzvedās kā viņi uzvedās, ir nevis sevis mīlestība, bet gan naids pret sevi. Ir narcisti, kuri ir “iemīlējušies” sevī, taču daži pētījumi liecina, ka tādus pareizāk būtu uzskatīt par psihopātiem. Tātad narcisma otra puse faktiski var nozīmēt sevis nicināšanu un nedrošību.