Uzauga Nīderlandē čalis vārdā Marks Jansens. Sasniedzis pusaudža vecumu, Marks vēlējās kļūt par velosipēdistu, taču aptuveni 15 gadu vecumā devās uz vietējās death metāla grupas ''Gorefest'' koncertu, un saprata ka būs mūziķis - viņš mācījās spēlēt ģitāru, un groulinga vokālo tehniku (tas pats ķērcošais vokāls).
Pēc pāris gadiem Marks satiek vienaudzi Sanderu, ar kuru kopā izveido grupu ''Apocalypse'', kurā abi ar citiem mūziķiem spēlēja saucamos death metāla kaverus (jeb, svešu mūziku).
Vēl pēc pāris gadiem..tas jau ir 1997. gads, grupā atnāk vokāliste Floor Jansen (ar Marku viņi nav radinieki..vismaz tuvi), un tiek mainīts nosaukums, iespaidojoties no Black Sabbath dziesmas - ''After Forever''.
Princese un briesmonis.. mūzikā6
Kopumā, After Forever ņēma piemēru no simfoniskā metāla grupām, kas tik ap to laiku radās - tādas, kā Nightwish vai Within Temptation.
Kas ir simfoniskais metāls : tā ir metāla mūzika, ar simfoniskā orķestra, kora, un operas vokāla papildinājumu.
Šijā ziņā, After Forever parādīja pasaulei jaunu vokālo stilu - tā teikt, princeses un briesmoņa garā. Tas nozīmē, ka sieviete izpilda tīro, visbiežāk operas vokālu, vīrietis ķērcošo vokālu. Šeit Marks arī izrādīja šo savu talantu.
Kas notiek tālāk.. ap 2002. gadu Markam sāk rasties kašķi ar Sanderu un pārējiem, kāreiz gaumes dēļ, tādēļ viņu no grupas izmet.
Šis raksts galīgi nav par pašu Marku..
Šis raksts ir par Marka nākamo grupu, jo viņš izrādījās neatlaidīgs.
Marks atcerējās, kā pašā sākumā mauca death metālu, un izlēma izveidot simfoniskā metāla grupu ar death metāla elementiem.
2002. gada beigās Marks sāka meklēt jaunos kolēģus, un to paveic diezgan veiksmīgi - dabūjot arī slavenu vokālisti Helenu Iren Michaelsenu no citas simfoniskās grupas ''Trail of Tears''.
Daudzi uzskata, ka romantiskās attiecības traucē darbam, bet tā neuzskatīja Marks - uz 2003. gadu viņš Helēnas vietā uzaicina savu meiteni Simone Simons, kura vēl tobrīd nebija sākusi muzikālo karjeru.
Pirms Simone iekļuva grupā, tā ar savu pirmatnējo nosaukumu, ''Sahara Dust'', bija publicējusi divas pirmās dziesmas, kuras nu jau nomainot nosaukumu uz ''Epica'', tika iekļautas jaunas grupas jaunajā albumā.
Nosaukumam, starp citu, jaunieši iedvesmojās no grupas ''Kamelot'' albuma nosaukuma.
Cerams, sapratāt, ka stāstu šeit par grupu ''Epica'', kura ir viena no populārākajām savā stilā.
Tātad, Epica savāca savu kori no divām sievietēm un diviem vīriešiem, un nelielu stīgu orķestri.
Savu debijas albumu Epica laiž pasaulē 2003. gadā, saucas viņš ''The Phantom Agony''.
Šeit Marks Jansens turpina dziesmu kopu, ko sāka vēl After Forever 2000. gada albumā.
Tātad, pirmais Epica albums ļoti skaļi un strauji izplatījās metāla (it īpaši, simfoniskā) klausītāju starpā, pateicoties savam oriģināliskumam - šim pašam death metāla skanējumam, un jaunam vokālajam stilam, kurš daļēji pieskaitāms pie gotiskā metāla - princese un briesmonis. Kā rakstīju augstāk, tas ir kad sieviete dzied tīri, un vīrietis ķērc.
Consign to Oblivion (2005) - grupas albums vairāk tēmēts un akcentēts uz simfoniskā in koru aranžējumiem, kuri šoreiz izrāpjas no fona, un bez kuriem šis viss skanētu galīgi savādāk.
Interesantāk var būt tikai šī santa barbara, kura sākās grupā, un kuras dēļ Marks un Simone šķīrās. Vai tas ietekmēja grupas nākotni?
Apbrīnojami, bet nē.
Tas patiešām ir rets gadījums, bet arī pēc tam, kad vēlāk Simone precās ar cilvēku no agrāk pieminētās grupas Kamelot, starp viņu un Marku nav absolūti nekādu skandālu. Turklāt, abi divi līdz mūs` balt dienai spēlē grupā.
2007. gadā Epica turpina savu darbību ar ''The Divine Conspiracy'' albumu, kurā tiek izpētītas divas, absolūti pretējas puses - zinātne un reliģija (šeit domāta organizētā, jeb sektas), tiek atklātas abu bīstamās puses.
Šeit Epica ir pirmā simfo-metāla grupa, kas uz albuma bildes parāda atkailinātu sievieti (tā ir Simone). Pati viņa šo paskaidroja, kā mēģinājumu attēlot cilvēka nevainību pirms nepareiza soļa veikšanas, jeb grēka.
Un tieši ar šo albumu Epica kļūst populāra savā dzimtajā Holandē, jo tas ieņēma 9. vietu valsts čartā.
2008. gadā grupai ienāk prātā ģeniāla ideja - ja viņi paši ir simfoniskā metāla izpildītāji, tas nozīmē, ka jāizrāda cieņa klasiskai simfoniskajai mūzikai, tā teikt, no kurienes viss sācies.
Epica savāca simfonisko orķestri no 40 cilvēkiem, kori no 30 cilvēkiem, un kopā ar tiem, spēlēja atsevišķas operas daļas, filmu soundtracku(-s), un pašu Epica mūziku.
Vēlāk daudzas metāla grupas ņēma piemēru, un veica to pašu.
2009. gadā iznāk nākamais albums : ''Design Your Universe'', kura trīs dziesmas turpina dziesmu sižetu no pašas After Forever.
Stilistiski, Epica vēl vairāk ļaujas eksperimentiem, piejaucot savam simfo - death - gotiskajam novirzienam vēl arī progresīvo skanējumu, un pavisam nelielu devu popmūzikas.
Albumā runa iet par kvantu fiziku, un ka visi cilvēki ir savienoti subatomu līmenī, kas avukārt nozīmē, ka cilvēks arī spēj ietekmēt matēriju, pat ar savām domām.
Šis kļūst par populārako Epica albumu, Holandes čartos ieņemot pirmo reizi 8. vietu.
Kopš tiem laikiem Epica izlaida veselu albumu grēdu:
Requiem for the Indifferent (2012)
The Quantum Enigma (2014)
The Holographic Principle (2016)
Omega (2021)
The Alchemy Project (EP) (2022)
Katrā no augstāk minētajiem grupa parāda cik spēcīgs, jaudīgs, un skaists var būt simfoniskais metāls, un cik lielu nozīmi viņa tam piešķirusi.
Līdz mūsdienām princeses un briesmoņa stilu izmanto lielākā daļa šī stila grupas, taču iesāka viņu Marks Jansens un Sanders, mainot After Forever spēlēšanas stilu.
Kurš gan būtu domājis, ka Marks ar Epica tiks līdz lielākajām pasaules skatuvēm, tūrējot kopā ar Metallica un Ice Nine Kills...