2

 44  0

Sveiki! :)

Ir pienācis 12. klases 2. mācību pusgads un absolventiem jāsāk domāt, ko studēt. Protams, cilvēki ir dažādi. Ir tādi, kuri jau ir izdomājuši, ko mācīsies tālāk(vai nemācīsies) un ir tādi kā es, proti, jaunieši, kuri īsti nezina, ko iesākt ar savu dzīvi. Šajā rakstā es pastāstīšu, kā mēģināju nonākt pie atbildes uz jautājumu, kas daudziem izraisa galvassāpes - "Kādu profesiju man apgūt?"

Pavisam nesen es noklausījos lekciju, kurā lektors stāstīja par to, pēc kādiem principiem būtu jāizvēlās profesija. Es, kā jau galīgs lupata, lekciju nogulēju, taču fragmentus no tās atceros. Būtībā stāsts bija par to, ka nauda nav svarīgākais, bet esmu diez gan drošs, ka to jūs jau to esat dzirdējuši 100 un 1 reizi. Lai gan nauda nav pats svarīgākais aspekts karjeras izvēlē, par minimālo algu ar augstāko izglītību nebūtu īpaši patīkami strādāt(vismaz man).

Sociologi no ASV esot ievērojuši to, ka liela daļa studentu pēc studiju pabeigšanas ir nelaimīgi par savu dzīvi, tādēļ veikuši iespaidīgu pētījumu - viņi intervēja tūkstošiem amerikāņu un, apkopojuši iegūtos datus, uzzināja, ka lielākā daļa respondentu ir nelaimīgi, jo tiem nepatīk savs darbs(iespējams, ka es tagad meloju, jo es stāstu, ko atceros :D). Lai vai kā, pētnieki nonāca pie secinājuma, ka karjeras izvēlē svarīgākie ir sekojošie faktori:

1. Intereses

2. Spējas

3. Atalgojums

Es pats esmu ievērojis, ka jaunieši, kuri zina, par ko tie vēlās kļut, ļoti labi apzinās gan savas intereses, gan spējas. Manā gadījumā ir mazliet sarežģītāk... Skolā vienmēr ir veicies salīdzinoši labi - nekāds izcilnieks neesmu, bet arī galīgs kartupelis ne. Taču nav nekā tāda, kas man izteikti interesētu. Atceros, ka bērnība gribēju kļūt par hokejistu, bet tas nav nopietni. ;D

Tieši lekcijā, par kuru stāstīju iepriekš, es sapratu, ka, ja es neapzināšos savas intereses un savu potenciālu, nekāda spožā nākotne mani nesagaidīs. Tad nu sāku pētīt skrejlapiņas, kuras mums izdalīja lekcijas beigās.

Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē var izpildīt 6 bezmaksas testus, kuri iedalās 3 kategorijās - atrodi virzienu, izzini sevi un apzini savas vajadzības/vēlmes. Lielisks sākums tiem, kuri nezina ar ko sākt. Ja iepriekšējā avotā bija testi, kuri palīdzēja saprast aptuveno virzienu, kurā es varētu studēt, tad profesiju pasaulē es uzzināju, kas jādara noteiktās profesijas pārstāvim.

Tas arī viss. Es vienkārši vēlējos dalīties pieredzē, jo tagad es zinu (+/-), ko es studēšu. Ceru, ka jums šis raksts patika! :)

Komentāri 2

0/2000

Paldies par rakstu!

 2  0 atbildēt

  

 0  0 atbildēt