Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
323

Jūsu vegānu draugi (ja tādi ir) droši vien ir vieni no pārliecinātākajiem cilvēkiem, ko jūs pazīstat. Ar to es domāju, ka tas nav viegli izvairīties no visiem garšīgajiem dzīvnieku valsts produktiem, bet bieži vien no vegāniem nākas dzirdēt lietas, kas nav gluži patiesība. Tam vai viņi apzināti sagroza patiesību, vai arī vienkārši grib tā uzskatīt, nav īsti nozīmes. Varbūt tas ir no tā, ka mēs gribam uzskatīt, ka tas, ko mēs daram, neatkarīgi no tā, ko mēs daram, ir labākais ko mēs daram savam veselībai.

Es neatbalstu stingras diētas, bet vegāniem ir viena no striktākajām diētām vispār. Viņi ne tikai izvairās no dzīvnieku valsts produktiem, bet parasti arī nelieto transtaukus, rafinētu cukuru, pārstrādātus graudus un pārstrādātas dārzeņu eļļas. Atteikšanās no cukura varētu ļaut nomest dažus kilogramus, bet kā ir ar pārejo? Šeit būs dažas ne tik patiesas lietas, ko vegāni stāsta pārējiem

Foto PixabayDārzeņos ir... Autors: Lestets 9 vegānu meli
1.

Foto: Pixabay

Dārzeņos ir vairāk proteīna nekā gaļā

Vispārīgs ieteikums ir lietot 56 g proteīna dienā vīriešim un 46 g sievietēm. Parasti mēs to uzņemam caur gaļu, olām un piena produktiem, bet n o kurienes vegāni var to iegūt? Vegāniskie produkti, kas satur proteīnu ir tofu, pupiņas, kaņepju sēklas, kvinoja un zaļie zirnīši. Varētu pārskaitīt cik tieši proteīna katrs no minētajiem produktiem satur, bet kā likums gaļā un zivīs būs vairāk proteīna. Vegāni var uzņemt nepieciešamo proteīna daudzumu, bet tas nebūs tik vienkārši kā gaļu

 

Foto PixabayMūsu primātu... Autors: Lestets 9 vegānu meli
2.

Foto: Pixabay

Mūsu primātu senči bija vegāni, tāpēc arī mums tādiem vajadzētu būt

Daudzi uzskatīs, ka vajag ievērot tādu diētu kā mūsu primātu priekštečiem. Gorillas un pērtiķi pārtiek no vegāniska uztura, tā tiešām ir, un viņi nav resni, neslimo ar diabētu vai sirds slimībām. Tāpēc arī mums tā vajadzētu? Tomēr gorillām un pērtiķiem ir garāks zarna trakts, kas ļauj iegūt nepieciešamās barības vielas. Ar īsāku zarnu traktu mums vajag vairāk protīna, lai pilnvērtīgi dzīvotu.

Ko mēs varam mācīties no primātiem ir tas, ka ēdīsim dārzeņus un citus zaļumus, bet dažreiz vajag arī gaļu

Foto PixabayCilvēkiem nav... Autors: Lestets 9 vegānu meli
3.

Foto: Pixabay

Cilvēkiem nav jābūt kornivoriem

Līdzīgi kā ar pērtiķu diētas atbalstītājiem, daži vegāni apgalvo, ka ģenētiski mums nevajag būt omnivoriem. Mums nav ilkņu, asu zobu, spēcīgas kuņģa skābes, bioloģiski mums vajadzetu ēst tikai dārzeņus. Taču mūsu prasme gatavot var to aizstāt, neskatoties uz to, ka mums pietrūkst plēsējiem raksturīgo pazīmju. Kas var būt par iemeslu cilvēka attīstībai. Ēdot gaļu tika iegūtas barības vielas, kas nebija pērtiķveidīgajiem, un tas ļāva palielināt smadzenes.

Varbūt mūsdienās vaŗetu iztikt ar vegānu diētu, bet noteikti ta nav bijis iepriekš, kad radās cilvēks

Foto PixabayVegāniem ir... Autors: Lestets 9 vegānu meli
4.

Foto: Pixabay

Vegāniem ir vienkārši uzņemt vajadzīgo (veselīgo) tauku daudzumu

Tā kā organisms nevar saražot vajadzīgās taukskābes, tad tās ir jāuzņem ar pārtiku. Ir trīs dažādu veidu omega-3 taukskābes. Alfa-linolēnskābi var iegūt no riekstiem un seklām, bet tad organismam ir pašam jāražo divas citas taukskābes. Tauksskābes nodrošina smadzeņu darbību, bet to trūkums var radīt depresiju, samazināt kognitīvās spējas un izsaukt dazadas slimības

Foto PixabayVegāni iegūst... Autors: Lestets 9 vegānu meli
5.

Foto: Pixabay

Vegāni iegūst visu nepieciešamo no augiem, bez papildus vitamīniem

Daudziem vegāniem vajag B12 vitamīnu, jo tas nav sastopams augos. Lai arī katru dienu vajag tikai mikrogramu, mēs to saņemam ēdot dzīvnieku valsts produktus, protams, tā ir krietni vairāk nekā vajadzētu, bet pārejais dodas rezervē. Ilgstoši par vegānu būt ir grūti, jo šīs rezerves tiek notērētas. Tāpat vegāniem ir zems D vitamīna līmenis. Lieki piebilst, cik šie vitamīni ir svarīgi, lai organisms varētu pareizi funkcionēt.

Foto PixabayVegāniem nav... Autors: Lestets 9 vegānu meli
6.

Foto: Pixabay

Vegāniem nav vēža vai sirds slimību

It kā jā, jo  vegāni nelietos uzturā ātro ēstuvju ēdienus, un vegānu diēta ir krietni labāka par vidējā amerikāņa diētu. Tomēr vegāniem ir augstāks risks saslimt ar dažādiem vēža veidiem, kas ir saistīti ar iepriekšminēto vitamīnu trūkumu.

Foto PixabayVegānu ēdiens... Autors: Lestets 9 vegānu meli
7.

Foto: Pixabay

Vegānu ēdiens vienmēr ir veselīgāks

Tikai vien tāpēc, ka kaut kas ir taisīts no augiem, vēl nenozīmē, ka tas ir veselīgāks. Piemēram, sviests. Tā sastāvā ir tauki, proteīni un ūdens. Jau gadsimtiem cilvēki ir taisījuši sviestu, bet tā kā tas ir dzīvnieku produkts, tad vēgāni to nevar lietot. Ir vegānu sviets, kura sastāvā ir palmu eļļa, rapšu eļļa, sojas pupiņu eļļa, linu eļļa, saulespuķu lecitīns, pienskābe un "dabīgās" krāsvielas. Iedomāsimies vien par to kādu ekoloģisko pēdu atstāj vegānu "sviests", nemaz nerunājot par šķietamo veselīgumu.

Foto PixabayVegānu produkti... Autors: Lestets 9 vegānu meli
8.

Foto: Pixabay

Vegānu produkti ir lētāki

Yeah, tiešām. Aizejiet uz veikalu un salīdziniet, to ir darījusi arī Noori Farzan, kas apgalvoja, ka dārzeņi ir letāki, bet tāpat iepirkumu maisiņš paliks dārgāks. Pirms viņa kļuva par vegāni, pārtikai tērēja ap 270 $ mēnesī, bet kā vegāns - 375 $. Tas neliekas nekas īpašs, paskatieties vien uz sojas pienu vai vegānisko jogurtu.

Foto PixabayIr kļuvis... Autors: Lestets 9 vegānu meli
9.

Foto: Pixabay

Ir kļuvis vieglāk palikt par vegānu

Lai arī tas kļūst populārāks, vegāni ir minoritāte. ASV vegāni veido tikai 2,5% no kopējā iedzīvotāju skaita. Līdzīgi cipari ir arī pārējās valstīs. Ja vien neapmeklēt vegānu restorānu, tad joprojām ir grūti izvēlēties kaut ko parastā restorānā. Bieži vien tie ir salāti vai arī kaut kādi dārzeņi.

 

P.S. Pa lielam mani neuztrauc, ka ir vegāni, bet nesaprotu, kāpēc gan vegāniem vajag atdarināt nevegānu ēdienus kā jogurtu, sviestu, kotletes un tamlīdzīgas lietas

 

P.S.S Raksts tulkots.

0
323
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [79]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Latvietis99 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Bērndārznieks
  Latvietis99 04.04.18 16:48
23
0

Neesmu dietologs, bet zinu ka dzelzi cilvēka vielmaiņa var sintizēt tikai no gaļas un bez taukvielām tiek traucēta smadzeņu attīstība. P.S. Gorillas un citi primāti nav vegāni, viņi ļoti labprāt ēd olas, kukaiņus un  notiesā arī kādu dzīvnieku kuru izdodas noķert.

Latvietis99 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Bērndārznieks
  Latvietis99 04.04.18 17:01
17
0

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru " Vegāni izvēlas šo diētu parasti ētisku,... "

Vai man vajadzētu mainīt savu diētu lai rūpētos par pasauli? Mēs dzīvojam dažādās pasaules daļās, ar atšķirīgu vidi un dažādām iespējām paēst. Inuīti pārtiek tikai no gaļas un zivīm, indusi labi ja reizi dzīvē var pagaršot kādu kotleti, kaut kur Amazones džungļos pārtiek no salasītām dabas veltēm. Katram jāēd tas kas viņam garšo un nav jāskatās otram mutē. Tikai mazgadīgus bērnus nevajag ļaut apdalīt ar pilnvērtīgu uzturu vecāku untumu dēļ.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 04.04.18 16:42
15
0

Vegāni izvēlas šo diētu parasti ētisku, morālu un vides draudzīguma iemeslu dēļ. Nevis priekš veselības vai tamlīdzīgi. Ja mēs uzskatām, ka nogalināt kucēnus ir necilvēcīgi, tad kāpēc cita attieksme, piemēram, pret sivēniem? Es pats ēdu gaļu, bet šo problēmu saskatu un labprāt pārietu uz vegānu diētu, kad man tas būs finansiāli iespējami (nezinu nevienu vegānu, kas teiktu, ka tas ir lētāk).

& Pirms kāds sāks teikt "bet dārzeņi arī jaaudzē un aizņem platību, kas nav videi draudzīgi!!!" - lielākā daļa no šīs ražošanas ir dzīvniekiem. Cilvēkiem ēdot zaļumus pa taisno samazinās vajadzība pēc lielas daļas no lauksaimniecības, ko var aizvietot ar videi draudzīgākiem produktiem un vienlaicīgi ievērojami samazināt apstrādātās platības.

Fakts ir viens - visa pasaule nevar dzīvot pēc Rietumu dzīvesstila (arī ar gaļas ēšanas paradumiem). Mums nav tik daudz resursi, mums nav tik daudz platības.

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 04.04.18 16:33
14
3

Tūlīt jau tak sāks pļaut zāli,tad jau tiem būs ar ko baroties   

King Assasin avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa NostradamsMedaļa Kārumnieks
  King Assasin 04.04.18 16:51
12
1

Mūsu primātu senči bija vegāni, tāpēc arī mums tādiem vajadzētu būt

 Vai tad pērtiķi neēd gaļu? Kaut kur dzirdēju, ka dažreiz pēriķi ēdot arī putnu olas, kukaiņus un tārpus...  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.04.18 17:17  
12
1
Katrs ēd ko grib, ja maciņš atļauj. Lai vegāni grauž savu zāli, man netraucē. Vienīgais, kas mani kaitina ir, ka vegāni savu mājlopu diētu cenšas uzspiest citiem.
Anonīms
Sheep 04.04.18 17:47  
9
0
Uztaisiju eksperimentu. 9 mēnesus nodzivoju ka vegans. Ar veganismu pienemos svarā, jo ēdot nav sāta sajūtas + 10 kg. Gan uz sejas, gan muguras sāka izsisties pumpas. Uz sejas saka veidoties sausa ada ar sarkaniem plekiem, plus blaugznas, kuras nekad man nav bijusas. Atzisos visus devinus menesus nenogrekoju. Nu jau mēnesi ēdu visu. Plus, tagad vairak uztura lietoju darzenus, ko pirms tam nedariju. Pa 9 menesiem sapratu ka darzeni ir ok, bet labak tie garso ar galu. Paldies. P.S. Ar ādu atkal viss ok. P.S.2 svars gan vel tas pats plus 10 kg. 😄
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.04.18 18:39
9
0

Atbildot uz jautājumu vai vegāni pārspīlē?

Daļēji. Jebkurā kustībā ir normāli cilvēki un ir maksimālisti, kas savus uzskatus bāž visiem sejā un bieži vien aizmirst, ka viņu viedoklis ir kā anālā atvere, visiem tāda ir, bet nevajag to neprasītu bāzt sejā.

Btw, vegānisms nevienmēr ir sinonīms vārdam veselīgs. Fb var atrast grupu "Vegāns un slims", kas parādīs, ka arī šie cilvēki var ēst džankfūdu, vien bez gaļas.

Uuuuuuuuuuuuuuuuun....arī fakts, ka vegānisms pēdējos gados ir modes lieta, kas liek daudziem trigeroties mēdz radīt asas diskusijas.  

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 04.04.18 16:45
12
3

Cilvēku sūdzēšanās par vegāniem tiešām iet pārāk tālu. Es saprotu, ja ir kaut kādi kaitinoši pajoli, kas visu laiku cenšas uzspiest savu diētu. Bet ja to nedara (ko daudzi vegāni nedara) - kāpēc tieši šiem cilvēkiem ir jābrūk virsū? Daudzos aspektos vegānisms ir veselīgāks (precīzāk - ir vieglāk būt veselīgam, jo gaļas ēdājiem ir risks sakāroties, piemēram, ņammīgo McChicken), bet pašā pamatā - vide un moralitāte.

Ne Latvijā, ne Nīderlandē neesmu redzējis vegānu cepšanos par gaļasēdājiem tādā līmenī kā gaļasēdāji cepjas par vegāniem.

Tautas Spogulis avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Tautas Spogulis 04.04.18 17:16
8
0

atbildot uz Latvietis99 komentāru " Vai man vajadzētu mainīt savu diētu lai rūpēt... "

Nevienā brīdī necentos mācīt Tev kā ēst. Tā ir Tava izvēle. Es tikai skaidroju, kāpēc vegāni veic savu izvēli. Parasti argumentācija nav no veselības skatupunkta (lai gan, ja ir finanses un laiks, ieguvumi šajā aspektā ir, bet tad arī vajag, piemēram, lietot vitamīnu B13 atsevišķi tabletēs). Vegānisms gan var no veselības skatupunkta ļoti noderēt vecāka gadagājuma cilvēkiem, piemēram tiem, kuriem ir problēmas ar augstu holesterīna līmeni.

& Lai atkal piebilstu - es neesmu vegāns, ēdu gaļu un mīlu piena produktus. Bet ir svarīgi nevis brukt virsū tiem, kas dara citādi, bet gan izprast viņu motīvus.

Ciepanick avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa Zebra
  Ciepanick 04.04.18 20:11  
7
0
Vispār cilvēkiem tuvāk esot cūkas. Ne jau tāpat vien,tiem izmantotas arī medicīnā. Un tās ir visēdāji. Arī pērtiķi ir visādas sugas. Un priekrītu zemāk rakstītajam ka pieminētās gorillas ēd gaļu,kāpurus,utt. Ir arī nozīme kur cilvēki dzīvo. Jo vairāk uz ziemeļiem,jo nepieciešamāks ir ēst gaļu,zivis uc. Tā mūsu senči izdzīvoja. Lasīja ko varēja,medīja. Gaļu ēda,no kauliem gatavoja priekšmetus,un ar ādām ģērbās,sedzās.utt. takā vegānisms,tāda modes lieta vien ir. Tik pat apsurda kā citas diētas
luna181618 avatars
Medaļa Senču olaMedaļa Praida olaMedaļa Bakalaurs
  luna181618 04.04.18 19:54
6
0

Nu vispār, pērtiķi ēd arī gaļu, da kaut vai tārpus, kas arī ir proteīna avots. Un cilvēks savā rītausmā vispār pārtika tikai no gaļas, paņēma mietu un skrēja pakaļ mamutam. Saknes un augļus iemācījās ēst tikai  vēlāk.  Nav jau katru dienu jāēd karbonāde, es ar esmu sākusi īstenot pārtikšanu no vieglāka ēdiena, bet tikai figūras dēļ, ne jau pavisam atteikšos no gaļas produktiem. 

anice avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  anice 05.04.18 07:57
5
0

"mums pietrūkst plēsējiem raksturīgo pazīmju. "

Mums ir plēsējiem raksturīgā pazīme - acis novietotas sejas priekšpusē vienā plaknē, samazinot redzes leņķi uz sāniem, toties dodot stereoskopisko redzi, kas plēsējiem palīdz precīzāk novērtēt attālumu līdz medījumam. Visiem zālēdājiem acis ir abpus galvai.

Cilvēks tāpat kā lielākā daļa pērtiķu, kas nesmādē uzkost arī sīkus dzīvnieciņus, ir visēdājs. Protams, kas vēlas, lai pārtiek kaut tikai no sēņu sporām, bet nevajag savu "pārliecību" agresīvi uzspiest citiem.

azulum avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Lai dzīvo sievietes!
  azulum 06.04.18 23:54
5
0

patiesībā, lieta ir tajā, ka ēdiens kļuvis no nepieciešamības, par baudu...kad tik ļoti gribas, un vajag ēst, lai izdzīvotu, visas idejas un pārliecības kļūst nesvarīgas. Kā teica mana vecāmamma, kad es niķojos, ka ka kautkas negaršo - ja negrib ēst, tad jau badu nav redzējis. 

Un tā sanāca dzīvē, ka sanāca badu redzēt - ne visai ilgi, bet pietika. 

Man ar nepatīk doma, ka manas izdzīvošanas dēļ mirst cūciņa, vai burkāns - bet es piekopju pateicību - pasaku paldies cūķa garam, un Zemes garam, ka mirstot, deva man iespēju, lai varu paēst un dzīvot. Pateikties par ēdienu, par enerģijas apmaiņu, - tā darīja senie indiāņi, kautko līdzīgu dara kristieši, un to es atzīstu par labu esam arī man.

sweety123 avatars
Medaļa Visskaistākajai sievieteiMedaļa Admins iesakaMedaļa Sertificēts spoks
  sweety123 04.04.18 17:30
4
0

@Aptauja: Vai vegāni pārspīlē vegānisma noderīgumu?

Cits variants: NOP

GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 04.04.18 21:13
4
0

Lai tik melo, viņu meli nav ne labāki, ne sliktāki par citu meliem.

Ja tā ir cilvēka pārliecība un viņš patiešām jūtas labāk, tad taču tas ir labi un citiem par to nav nekādas daļas.

polis2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Fraktālis
  polis2 04.04.18 20:32
3
0

par B12 vitamīnu nu gan nevar piekrist!Aliņā ir daudz B12 vitamīna!Alu netaisa no gaļas!Ja nu daži šmauklīgi maitas pievieno dzīvnieku žulti apiņu vietā...  

Anonīms
mans 04.04.18 23:46
3
0

"Visēdājs" vs. "cilvēks ar ierobežotu uztura diētu"? Kādreiz vegāni salīdzināja plēsēju zarnu trakta garumu ar zālēdāju, piemēram, govs zarnu trakta garumu.

Ja govij tie ir ~30m, tad tīģerim tie ir ~9m. Manuprāt cilvēks ir tuvāks cūkai un lācim - tie ir visēdāji, nevis vegāni vai kaut kā citādi "dabiski" ierobežoti savā diētas izvēlē. Vēl vegāni aizmirst pieminēt žultspūšļa un žultsceļu eamību cilvēkiem un tā nozīmi gaļas pārstrādāšanā. Daba tāpat vienkārši neizdomā piešķirt vai atņemt orgānus, kas tiem būtu lieki enerģijas tērētāji.  Ja gaļa būtu kaitīga, pūstoša, indīga cilvēka organismam, tad tas nespētu izstrādāt fermentus gaļas sagremošanai - cilvēks vienkārši saindētos.

azulum avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Lai dzīvo sievietes!
  azulum 08.04.18 00:49
3
0

atbildot uz kons komentāru " Tu nesaprati. Nav runas par to, vai ar mūsu r... "

kā jau teicu, muldēt tu māki, kā mežģīnes adīt   un paskaties vēlreiz, manos apgalvojumos nav pretrunas, Tu tās pievelc aiz matiem, lai būtu, par ko cepties, un muldurēt tālāk.

Slepkavas ir bijuši un būs, bads ir bijis un būs, maniaki ir bijuši un būs. un, Tu vari kliegt, rakstīt spokos tūkstošiem komentu, vai paŗgriezt sev vēnas - pasauli izmainīt var tikai, sākot ar sevi, klusām, darot tā, kā ir Tava pārliecība, un skaidrojot to apkārtējiem, tuviniekiem. Un rēķinies, ka viņi to nepieņems, jo tā NAV viņu realitāte.

Ko Tu centies panākt - tā ir vainas apziņas izraisīšana cilvēkos, un diezgan agresīvā formā, nekāds saprātīgs dialogs arī ar Tevi neveidojas - jo Tu pats izsaki pieņēmumus, jautājuma formā, un pats jau uz tiem atbildi     

Par mani un meitu - atkārtošos, bet ticu reinkarnācijai, enerģijas nezūdamībai, un karmai. Ja tiec nogalināts - tātad tā tev vajadzēja, un tavai dvēselei iespēja atdzimt, mācīties, un pilnveidoties.

Tavi izteikumi un pārliecība liecina (man) par visai uzpūstu ego, un panisku ķeršanos pie fiziskās dzīvības. ne visai interesanti ar Tevi runāt, jo Tu kliedz tikai savu. Cik sapratu, Tava izpratne par psiholoģiju ir arī sieviešu žurnālu un ego manipulatīvā līmenī...diezgan skumji, redzēt, kā savārsti vispārīgus apgalvojumus šitādos komentos, kuros pats sev uzdod jautājumus, un uz tiem atbildi, kā pašam izdevīgāk...

 

luna181618 avatars
Medaļa Senču olaMedaļa Praida olaMedaļa Bakalaurs
  luna181618 04.04.18 20:00
3
0

atbildot uz Tautas Spogulis komentāru " Nevienā brīdī necentos mācīt Tev kā ēst. Tā ... "

Nu jau ir atklāts, ka holesterīns nav kaitīgs, holesterīns tieši vajadzīgs šūnu atjaunošanā. Holesterīna kaitīgumu gadsimtu reklamēja tikai pretholesterīna tablešu ražotāji, lai iedzīvotos.

« 1  2  3  4 »