Es biju sev piesaistījis visu negatīvo tik daudz, cik vien iespējams. Tas lika man justies vēl sliktāk.
Bet darīt kaut ko produktīvu man bija liels slinkums un pat nebija vēlmes sevi piespiest Biju padevies.
Es bieži biju domājis par pagātni, par labo pieredzi universitātē, par skolas pabeigšanu, par bijušajiem draugiem, par priecīgām situācijām pagātnē. Bija ļoti sāpīgi apzināties, ka es slīdēju uz leju.
Daudzi cilvēki pauž viedokli, ka ir tāda lieta kā Rock Bottom. Latviski to varētu pārtulkot kā akas apakša, jeb bedres dibens. Tā ir teorija, ka cilvēks var krist tik zemu, līdz viņam vairs nav kur krist. Kā analogija, cilvēks kritīs bedrē tik ilgi, kamēr neatsitīsies pret zemi. Kad cilvēks atsitas pret zemi, tas nostājas uz ceļiem, pieceļās un sāk atrast veidus, kā no šīs bedres izrāpties. Tā ir teorija. Taču daudzi psihologi uzskata šo teoriju par nepatiesu, jo, lai cik slikti cilvēkam neklātos; viss vienmēr var palikt vēl sliktāk. Un ja aizdomājas, tad tā tiešām ir. Viss vienmēr var būt vēl sliktāk. Tā bija arī man. Man gāja slikti, un tad arvien sliktāk, arvien vairāk problēmu, arvien vairāk atkarību, arvien vairāk lieki iztērētā laika. Laiks gāja un es nodzīvoju šos gadus pilnīgi lieki, neko nesasniedzot.
Man pazuda jebkādi hobiji. Nulle. Mana dzīve bija darbs; dators ar ziņām par putinu; un varbūt ik pa laikam sūtīju savus CV. Nebija nekādu citu interešu.
Es aizmirsu par rakstu rakstīšanu Spokos. Tā mani divi uz 80% gatavi raksti Spokos, nekad neieraudzīja pasauli. Aizmirsu par jebkādām nodarbēm. Par jaunu recepšu gatavošanu. Par fotografēšanu. Par grāmatām. Par velo. Par mašīnām. Es pat nezināju, ka tolaik parādījās Bugatti Chiron, jo man par visu bija pilnīgi vienalga.
Mana diēta bija šausminoši neveselīga.
Man bija vienalga par visu notiekošo. It īpaši, par labo.
Es biju izolēts iepriekš, bet šī bija izolācija jau citā līmenī.
Pat darbā es izvairījos no visiem vēl vairāk.
Visas problēmas un mani fizio-garīgie stāvokļi, garīgās problēmas un veselības problēmas, ko minēju raksta garumā, summējā kopā. Es biju juties vēl sliktāk. Gan morāli, gan fiziski.
Manas sarunāšnās un savstarpējās saziņas spējas arī slīdēja vēl zemāk. Lai gan iepriekš man likās, ka trakāk nevar būt. Ka nav, kur zemāk krist. Bet es joprojām kritu lejup.
Man pat bija ļoti grūti atnākt uz McDonald’s un pasūtīt ēdienu pie kases. Es nerunāju ar nevienu, vienkārši padevos to darīt.
Man zuda jebkāda interese par jebko. Gāja mēneši, bet es pat nezināju kāds ir datums, nedēļa vai mēnesis. Es tikai zināju savu darba grafiku. Man kļuva vienalga par visu un visiem. Par ģimeni ne gluži vienalga, bet pat ar viņiem kontaktējos maz. Man bija uzspļaut, kā es izdaru savu darbu. Man bija vienalga, kādā stāvoklī atstāju mājas, pirms aizgāju uz darbu. Man bija vienalga. Dzīve bija kā melnbalta; vēl tukšāka, nekā iepriekš; vēl bezjēdzīgāka. Dzīve bija kā sods. Man nebija zināma prieka sajūta vispār. Pat vairāk nebiju tēlojis, ka smaidu cilvēkiem darbā. Es ienīdu sevi un pasauli.
Šeit ir vērts pieminēt par Downward Spiral teoriju. Latviski – lejupejoša spirāle. Spirāles līnija ir kā cilvēka dzīves notikumu skala, kurā katrs nākamais notikums ir sliktāks par iepriekšējo. Tāpēc spirāle iet uz leju. Cilvēks ar depresiju redz savus dzīves notikumus sev apkārt daudz citādāk, nekā veseli cilvēki, tāpēc viņa reakcija uz notiekošo izraisa negativas emocijas. Turklāt, nespēja adekvāti reaģēt uz notikumiem bieži vien liek cilvēkam pieņemt nedekvātus lēmumus, kas visu pasliktina un noved pie nākamā negatīvā notikuma. Sliktākajā gadījumā, piemēram, tā daudzi cilvēki nokļūst situācijās, kad izdara kaut ko noziedzīgu.
Ikdienišķīgāks piemērs: ja internetā palasīsiet ļoti pozitīvas ziņas par Latvijā notiekošo, atverot komentārus, jūs parasti izlasīsiet ļoti negatīvus komentārus par šo pašu notikumu. To raksta depresīvi cilvēki un tas notiek tāpec, ka depresīvs cilvēks vairs nevar un nemāk redzēt pozitīvo.
Depresīvs cilvēks redzēs visu pozitīvo kā neitrālo un negatīvo sajutīs daudz stiprāk, nekā vesels cilvēks. Turklāt, depresīvs cilvēks pievilkst sev klāt tādus pašus negatīvi noskaņotus cilvēkus (piemēram, ja paskatīsieties uz daudzām, bet nevisām, protestētāju grupām – daudzi ir depresijā, apvienojas kopā un kopīgi visu pasaulē notiekošo redz ekstrēmi negatīvi; piem., just stop oil, Greta, woke kustības, u.t.t.).
Arī tāpēc es biju atkarīgs no negatīvām ziņām. Ir viegli, kad visās savās problēmās vari vainot cilvēkus, par kuriem runā ziņās – politiķiem, diktatotoriem, influenceriem, miljonāriem un citiem komentāru rakstītājiem.
Tas viss nozīmē, ka šo apstākļu dēļ, depresija cilvēkiem bieži vien progresēs, un progresēs ļoti ilgi un stipri. Tāpēc daudzi cilvēki aizdzeras uz gadiem vai uz visu mūžu. Bet ne visi. Un ne vienmēr uz mūžu.
Kopumā, es pavadīju 5 gadus depresijā. Četrus no tiem, nezinot, ka man ir depresija. Divus no tiem, ļoti smagā depresijas formā.
Četrus gadus, es biju pārpildīts ar sāpēm un pārdzīvojumu un man nebija neviena blakus, kas varēja palīdzēt.