Vai kāds grib pakarot? Lai iet gaisā OS karš, tikai pirms tam izlasi rakstu - iespējams, atradīsi kaut ko noderīgu, lai argumentētu savu viedokli!
Operētājsistēmu karš 201377
Rakstu sākšu ar grafiku. Tajā redzams OS lietojums pasaulē šī gada mēnešos. Kā redzams, Windows 7 pārliecinoši ir vadībā, tam seko jau morāli novecojušais XP, bet Windows 8 vēl tikai tiecas uz savu virsotni. Macintosh jeb Apple operētājsistēma arī ieņem savu vietu topā, taču tā nav īpaši atpazīstama tāpēc, ka to paredzēts lietot tikai uz Apple datoriem (ja nu vienīgi neatrodas kāds entuziasts ar Intel procesoru un daudz brīva laika, jo tad var čakarēt sev prātu ar Hackintosh).
Savukārt šis grafiks norāda uz OS lietojumu Latvijā. Situāciju būtībā ir ļoti līdzīga pasaules mēroga datiem, vadībā tāpat ir Win7, tam seko XP (vairumā noteikti tiek izmantots dažādos ofisos, kuriem senos laikos ir sapirktas licences, kā arī biroja darbiem atbilstoši datori), bet Win8 vēl tikai aug. Kā izrādās, arī Latvijā ir atpazīstama Apple produkcija, jo MacOSX ieņem trešo vietu, apsteidzot Vistu un Win8.
Windows OS ir visbiežāk lietotā operētājsistēma pasaulē - gan privātos, gan komerciālos nolūkos. Tieši tāpēc Windows sistēmām praktiski vienmēr būs lietotājam visas nepieciešamās programmas, spēles un draiveri, neskaitāmas funkcijas un fīčas, kā arī liels tehniskais atbalsts, jo tik populārai OS praktiski jebkurai problēmai varēs rast risinājumu forumos vai Microsoft lapā. Šie noteikti ir ievērojamākie plusi, taču visam labajam reiz pienāk beigas...un iejaucas dažādas problēmas, kas traucē mums darbu. Tie, piemēram, ir vīrusi, kas, ņemot vērā Windows popularitāti, ir neskaitāmos variantos un milzīgā skaitā. Taču Windows sistēmas diez gan ievērojami patērē datora resursus, tāpēc, lai normāli darbinātu jaunākās sistēmas, ir nepieciešams mūsdienīgs dators. Protams, Windows cena ir mazliet pārspīlēta, jo problēmu šīm OS vairāk kā vajag. P.S. Pirātiņus šeit neaizskaram, visi zinām, ka pirātu līcis piedāvā mums neierobežotas iespējas.
Mac OSX, kā jau zinām, var izmantot tikai uz Apple ierīcēm (ja neskaita Hackintosh, kas gan ir diez gan problemātiski). Un, lai cik dīvaini tas neliktos, šis ir liels pluss, jo tādejādi operētājsistēmai ir ļoti minimāla iespēja radīt problēmas, kas saistītas ar dzelžiem vai draiveriem. Vienmēr ir zināms, ka viss strādās. Par vēl vienu plusu var uzskatīt vīrusu gandrīz pilnīgu neesamību. Un tikai vēl pasaki, ka Tev nepatīk grafiskais Mac OSX noformējums. Taču problēma ir tā, ka Apple ierīces ir ļooti dārgas, tāpēc, ja gribi izbaudīt Mac OSX labumus, tev jābūt diez gan turīgam. Taču vēl saskaramies ar problēmu, ka šai sistēmai ir diez gan maz programmu, kas nozīmē, ka tad, kad dators ir paredzēts nopietnam darbam, Mac nebūs īstā izvēle.
Pingvīns (un nē, es nerunāju par Rockhopper) izceļās ar to, ka tas atdodas tev pilnīgi par brīvu. Tieši tā, tas neprasa neko vairāk par nelielām (vai arī lielām...) galvassāpēm, kamēr saproti, kā sistēma darbojas. Taču Linux ir tikai OS kodols, kas nozīmē, ka ir nepieciešama programmu paka, kas šo kodolu papildina un pārverš par lietojamu OS. Tās sauc par distribūcijām. Populārākās, kuras noteikti zinās visi, ir Ubuntu un Mint, taču eksistē vēl desmitiem dažādu distribūciju, no kurām vismaz viena būs piemērota tieši tev. Protams, arī Linuxam vīrusu ir ļoti maz, lai gan nevar teikt, ko ta nav pavisam. Vīrusi ir un tie var būt pat ļoti kaitīgi, taču to skaits ir ļoti niecīgs. Taču Linux distribūcija lielākie mīnusi ir tie, ka joprojām nav pietiekama programmu atbalsta - nu nevarēsi ar Linuxu profesionāli strādāt ar foto vai video apstrādi, jo vienkārši nav vajadzīgo programmu, bet veikt dažādas emulācijas ir tas pats, kas raut sev zobu caur pakaļu (piemēram, Wine - kad es ņēmos ar pingvīniem, tas sagādāja diez gan lielas galvassāpes). Lai nu kā, Linux izmantošana tomēr pieprasa kaut kādas zināšanas IT jomā, jo galīgiem auniem šī OS būs nāvējoša.
Šī diagramma parāda mobilo OS lietojumu Latvijā. Kā redzam, priekšgalā ir Android ar diez gan ievērojamu pārsvaru pār iOS, taču pārsteidzoši ir tas, ka Apple mobilā OS ieņem otro vietu, jo Apple mobilās ierīces ir pietiekami dārgas, lai tās nevarētu atļauties katrs trešais latvietis.
Par Android un iOS vari lasīt citos manos rakstos, tāpēc šeit neuzskaitīšu ne plusus, ne mīnusus, jo vienkārši man vairs nav spēka dauzīt tastatūru.
Un tagad pastāsti, kādas operētājsistēmas izmanto tu gan darbā ar datoru, gan telefonu vai planšeti!