2

 46  0

Šoreiz pastāstīšu par vienkāršām darbībām ar datnēm, izmantojot terminālu. Vakardienas rakstā centos parādīt kā darboties ar mapēm. Iesaku palasīt komentārus, tur varēsi iepazīties ar papildus komandām terminālam un šādus tādus padomus, kurus citur atrast arī nav nemaz tik viegli. Atsaucoties uz komentāros rakstīto, komanda 'touch' paredz datnes izveidi, lai gan datne var būt bez paplašinājuma. Es ieteiktu veidot datnes ar paplašinājumiem, kas iesācējiem, ļauj labāk atpazīt datnes sarakstos. Paplašinājums ir datnes turpinājums aiz punkta, kas nosaka to kāda veida datne ir izveidota. Šeit minēšu pāris piemērus, kuri ir plaši atpazīsti datnes izmantošanā.

piemēri:
'.txt' - parasta tekstam paradzēta datne, kurā teksts netiek pakļauts vizuāliem papildinājumiem
'.htm' - tiešsaites pārlūkiem paredzēta datne, kura parasti satur html atzīmes
'.svg' - grafikas datne, kuru atpazīst pārlūki, ja tā sākta ar хml atzīmi
'.csv' - tabulas datne, kurā tabulas šūnas tiek atdalītas ar kādu noteiktu zīmi, piemēram tabulatoru vai semikolu
'.png' - attēla datne
'.gif' - attēla datne
'.jpg' - attēla datne

Visas šīs datnes, izņemot pēdējās trīs var brīvi mainīt ar teksta redaktoru, nosakot sev vēlamo papildinājumu vai izmaiņas. Populārākais teksta redaktor linux vidē, ja nemaldos ir (gedit). Ja tevi interesē darbs ar tekstu no termināla, tad vari izmantot tādus termināla teksta redaktorus kā (nano) vai (vim), visus neņemšos šeit uzskaitīt.

Tātad ar komandu 'touch' ir iespējams izviedot datni ar sev vēlamo nosaukumu.

touch o1.txt
touch o2.txt
touch o3.txt

Tas ir vienkāršs piemērs, kā izviedot trīs tekstam paredzētas datnes.


Ja vēlies rīkoties ar vairākām datnēm vienlaicīgi, netērējot laiku, atsevišķu datņu iezīmēšanai, terminālā pastāv iespēja, izmantojot zvaigznes zīmi '*', paredzēt darbības ar komandām, kuras attiecināmas uz vairākām datnēm. Ar komandu 'mv' vari pārcelt izveidotās datnes virsmapē vai kādā no mapē esošajām mapē, ja tādas tev ir izveidotas.

mv o* ..

pārcels visas datnes, kuras sākas ar burtu 'o' virsmapē

mv *.txt ManaMape

pārcels visas datnes ar paplašinājumu 'txt' mapē [ManaMape], manā piemērā bildē zem teksta [B]

Ja vēlies pārnosaukt kādu no datnēm, tad aiz komandas 'mv' ir norādāma datne, kuru gribi pārnosaukt un pēc tam pēc atstarpes ir jānorāda jaunais datnes nosaukums.

mv o1.txt v1.txt

Un visbeidzot komanda 'rm', ar kuru esi uzmanīgs, jo dzēšot datnes vai mapes vari pazaudēt tur esošo neatgriezeniski. Ar komandu 'rm' vari dzēst datni vai datnes, ierakstot datnes nosaukumu vai ar zvaigznīti '*' atzīmētu datnes nosaukuma daļu, kura ir vienāda visām datnēm, kuras vēlies dzēst.

rm o*

mēģini, vērtē, komentē

Komentāri 2

0/2000

Linux basic, noderīgāk būtu, ja izveidotu pamācību, kas ir jālieto kompilēšanai un strādāšanai konkrētā direktorijā. Diezgan īsas daļas, tāpēc tiek tērēts laiks, secīgi ejot no viena raksta uz citu. Protams, savu plusu ielikšu par centību, tikai centies vairāk Būs jau labi.

 5  0 atbildēt

Labs raksts, es, jāsaka gan, neko nesaprotu no šīm lietām!

 0  0 atbildēt