Galvenās sastāvdaļas kā smilšu mīklai, tā sviesta mīklai ir: olas, milti, cukurs un sviests. Ar ko tās atšķiras? Tas ir jautājums, uz kuru neesmu atradusi joprojām atbildi.
Varbūt kāds palīdzēs. Mana versija, ka noteicošais faktors slēpjas pašā nosaukumā. Ja sakām smilšu mīkla, tad tai jābūt kādai saistībai ar smiltīm. Skaidrs ir viens, ka garša tā nevar būt - katrs bērnībā jau esam pagaršojuši smiltis. Manuprāt tai jābūt konsistencei - gatavā produkta daļiņu savstarpējās saistības pakāpei, stigrībai t. i., paņemot mutē, cepumam jāsabirst kā smiltīm.
Faktiski smilšu mīklu uzskatu par sviesta mīklas irdeno paveidu. Recepšu tīmeklī ir gūzma, bet katrai saimniecei ir savas mīklas gatavošanas nianses un produktu proporcijas. Pēdējo gados populārs kļuvis variants, kad vispirms traukā ieber miltus, pievieno sviestu un ar pirkstu galiem beržot izveido rīvmaizei līdzīgu masu, tad pievieno garšvielas, cukuru, olas , samīca un liek ledusskapī.
Netaisos nevienu pamācīt, bet vienkārši padalīšos ar savas prakses atziņām.
Lai sviesta mīkla būtu smilšu mīkla:
1.Vispirms sviestu ir jāputo ar cukuru, tad pakāpeniski jāpieputo olu dzeltenumus
2. No olām mīklā jāpievieno tikai dzeltenumus ( līdz 1gab.uz 50 gr sviesta)
3. Apm 1/3 daļu dzeltenumu drīkst aizvietot ar skābu krējumu (1 dzeltenums= 1 ēdamk. ar kaudzi krējuma).
4.Miltus pievieno beigās, jāmīca ātri, mīklu nesasildot, sākumā labāk
ar koka karoti, pievienojot tikai daļu miltu, tad nobeigt ar roku, pievienojot pārējos miltus.
5. Nolikt uzbriedināt 17-18 gr. temperatūrā uz 30 min. (ja liks ledusskapī, tad pie cepumu veidošanas vai rullēšanas būs jāatsilda un jāsaplacina.). Gatavot mīklu arī nav ieteicams ļoti siltā telpā.
6. Lai iegūtu gaisīgus cepumus, nav nepieciešams pievienot, cepampulverus, irdinātājus vai citas ķīmiski sintezētas palīgvielas.
Šādu mīklu lieto cepumiem, kūkām, tortēm, par pamatni biezpiena maizei, krakovas kūkai.