Kuram gan negaršo cepta ola? Taču ne visi zin kā to pagatavot.
Tieši tādēļ pēc spoka Monarhs īpaša lūguma izveidoju rakstu ar pamācību ''kā izcept olu'' ;)
Lai labi garšo ;)
Kuram gan negaršo cepta ola? Taču ne visi zin kā to pagatavot.
Tieši tādēļ pēc spoka Monarhs īpaša lūguma izveidoju rakstu ar pamācību ''kā izcept olu'' ;)
Lai labi garšo ;)
Izcept var jebkuru olu ( tagad jūs varat pārbaudīt savu samaitātības pakāpi pēc tā ko jūs ar to sapratāt :D ), taču parasti izmanto vistas olas.
Es personīgi iesaku izmantot ''lauku" olas ( piem. no kādiem radiniekiem / paziņām ), jo to izcelsme tad ir zināma, un ir mazāka iespēja ka tā saturēs kādas nevajadzīgas vielas. Bet, ja šāda iespēja nav, arī veikala olas vēl jau ir ēdamas :D
Pannu uzliek uz plīts ( vinalga - elektriskās / gāzes / malkas, galvenais lai panna silst ) un uz tās uzlej eļļu tā, lai tā plānā kārtiņā nosedz visu pannas pamatni. Ja cepot eļļa sāk beigties, tā jāpielej vēl. Eļļas izvēle pašu ziņā, taču vislabākās ir saulespuķu un olīvēļļas. Noteikti nevajadzētu izmantot eļļu kas nav paredzēta ēdiena gatavošanai ( piem. motoreļļu ). Jāpagaida līdz eļļa uzsilst - to var zināt pēc tā, ka viņa sāk čurkstēt un sprakšķēt ( ja deg tad jau ir pārāk kārsta / ja eļļa aizdegusies NEKĀDĀ GADĪJUMĀ NELIET VIRSŪ ŪDENI!!! BŪS SPRĀDZIENS VAI LABĀKAJĀ GADĪJUMĀ MILZĪGA LIESMA!!! ). Kad eļļa sāk čurkstēt var sākt olas cepšanu.
Jēlas olas čaumalu pārsit ( parasti ar nazi, tie kas māk to var darīt arī pret katla vai pannas malu utt. ) daudzmaz taisnā līnijā ( vēlams lai līnija ir uz augšu, ja nē ola iztecēs kautkur, kur nevajag!!! ) un tad to "atver" virs pannas. Visam olas baltumam ( caurspīdīgs ) un dzeltenumam ( dzeltens ) jānonāk uz pannas. Jācenšās visu darī tā, lai uz pannas un olā nenonāktu čaumalu gabaliņi - viņus nav patīkami ēst ;)
Ja no olas kad to pārsit izbirst spalvas ( pats gan tādu joku neesmu redzējis ) - olas vietā var sanākt cepts cālis ;)
Parasti cepj 1 olu vai 2 olas kopā - viss atkarīgs no apetītes ;) Uz lielas pannas var cept vairākas olas vienlaicīgi - atsevišķi ;) (pie. priekš vairākiem cilvēkiem )
Cepjot olu tai var pievienot visu ko citu kas labi garšo cepts un ir ēdams pie olas. Labs variants ir ''Doktordesa'' ( lai gan labi der jebkura desa ) vai arī Anglijā un Amerikā tik populārais bekons. Šī daļa nav obligāta, toties šeit var brīvi izpausties.
Torte vai zapte pie olas galīgi neiet klāt ;)
Ola šādi jācepjs aptuveni 2 - 5 min. ( laiks pašam jāizvērtē pēc olas izskata / satura - šķidra ola noteikti vel jācepj, daudzmaz cieta jau ir labi ). Tad pienāk izvēles brīdis - cept ''no abām pusēm ceptu olu'' vai ''vēršaci''.
No abām pusēm ceptu olu šajā brīdī jāapgriež otrādāk. To var izdarīt ar ''virtuves lāpstiņu'' ( vai kā nu viņu tur sauc ) vai arī ar dakšiņu un nazīti. Kā kuram ērtāk. Un jau atkal jācepj 2 - 5 min. Ola būs vienmērīgi apcepusies no abām pusēm, turklāt ar kraukšķīgu ''garoziņu''. Olas dzeltenums parasti vairs nav šķidrs.
Savukārt "vēršaci" turpina cept neapgrieztu līdz viss baltums ir ''savilcies''. Tas arī aizņem aptuveni 2 - 5 min. Olas baltums garšas ziņā ne ar ko neatšķiras, taču parasti nev kraukšķīgā garoziņa un dzeltenums ir šķidrs. Kuru izvēlēties - gaumes lieta ;)
Olu var cept arī dažādās formiņās ( lieti noder ''piparkūku formiņas'' ). Tas jau atkal ir gaumes un ''stila'' jautājums. To var izmantot ērī kā interesantu dekorāciju ēdienam kādās svinībās ;) šajā gadījumā parasti olu sanāk izcept no vieas puses ( izcept "vēršaci" ), taču var mēģināt cept no abām. Ir cilvēki kam sanāk, ir - kam nesanāk. ( Un labi vien ir ka neasnāk :D )
Ļoti garšīgi ir arī ''iecept olu grauzdiņā''. Šim mērķim labi noder tostermaize vai tā saucamais "ķieģelīts". Maizei vidū izgriež caurumu ( apaļu vai kādu formu - atkal gaumes jautājums ), maizi uzliek uz pannas un tad ''caurumā'' ielej olu. Ieteicams cept no abām pusēm. Dzeltenums sabiezē ja pacep nedaudz ilgāk. Šādi iegūst grauzdiņu ar olu - ko gan citu brokastīs var vajadzēt? :D
Arī no maizes izgriesto vidu var izcept kā velvienu grauzdiņu ;)
Olu var ēst tā pat vai arī pasniegt kopā ar kādiem ( vēlams svaigiem ) salātiem. Pie olas labi ''iet klāt'' parastā rosola majonēze, lai gan der arī jebkura cita. Sāli un citas garšvielas ( piem. vegetu ) var pievienot olai jabkurā brīdī - cepjot / pasniedzot / ēdot. Garšvielu daudzumu izvēlas pēc garšas.
Cerams ka noderēs ;) Lai labi garšo ;)
Nu vienkārši vienreizēji. Beidzot man par to būs saprašana. + no manis par centību un vārda turēšanu.
beidzot tas bij noticis , tikai nebija sanācis apskatīt šo perfekto pamācību superīgi sanācis, nu dikti patikās
Joptvai... labi nerakstīji, kā pagatavot rosolu, ar visām iespējamajām sastāvdaļām.
Bet interesanti, biju dzirdējis par to maizes-olas-grauzdiņu.. būs jāpamēģina.