Izrādās, kotletes tāpat kā vairums citu kulinārijas šedevru pie mums atceļojušas no Francijas. Sacepts iegarens liellopa gaļas gabals ar kauliņu, ko francūži sauc par "cotelette, ir mums pazīstamās kotletes priekštecis, un tulkojumā nozīmē "ribiņa".
Mana recpete : Nosaukuma nav. 1/2 nelielas kāpostgalvas, 0,5 kg jauktās maltās gaļas, 1/2 baltmaizes, 2 vidēji sīpoli, 1 ķiploka galviņa, 1 ola, sāls, pipari pēc garšas.
Kāpostu sarīvē uz biešu rīves, malto gaļu samaļ kopā ar baltmaizi, sīpoliem un ķiplokiem. sajauc kāpostus ar samalto masu un pievieno olu un garšvielas. Cep kā parastās kotletes.
Citas receptes : Gaļas un auzu pārslu kotletes
150 g auzu pārslu, 300 g liellopa gaļas, 100 g speķa, 1 ola, skābs krējums, buljons, sāls, sīpoli, taukvielas cepšanai.
Samaltai gaļai piejauc biezi savārītu auzu pārslu biezputru, olu un pārējās sastāvdaļas. Sīpolus un speķi pirms tam sagriež kubiņos un apcep. Labi sajauc masu un veido nelielas, apaļas kotletītes un apcep no abām pusēm. Pasniedz ar sautētām saknēm.
Sākotnēji kauliņš gaļas gabalā tika atstāts ar nolūku, lai tā saucamo kotleti būtu ērti paņemt rokā, taču ar laiku kauliņu aizstāja dakša un nazis, bet pašu gaļas gabaliņu sāka klapēt un panēt. Šajā stadijā kotletes evolūcija Eiropas valstīs arī beidzas. Līdz šim Eiropas kotlešu klasika ir labi izdauzīts gaļas gabals panējumā.
Tālākā kotletes evolūcija jau saistās ar Krieviju. Līdz šim kulinārijas speciālisti gan nav vienojušies, vai maltas gaļas izstrādājums ir franču virtuves degradācija vai kotlešu mākslas pilnveidojums. Iekams nebija parādījusies gaļas maļamā mašīna, krievu kulināri gatavoja kotletes no kapātas gaļas. Turpretī maltas gaļas izstrādājumi Krievijā sāka izplatīties Pētera Lielā valdīšanas laikā, kad no Vācijas un Holandes atveda dažādus virtuves piederumus šī ēdiena pagatavošanai.
Pikantās kotletītes
kviešu maizes šķēles, 200 g ūdens, 1 kg maltās gaļas, 2 olas, 2 tējk. sāls, ½ tējk. piparu, eļļa cepšanai, 150 g zilā siera, 1-2 ēd.k. dabīgā jogurta vai skābā krējuma, saišķītis sasmalcinātu pētersīļu, 2 tējk. sinepju.
Bļodā sadrupina maizi. Pielej ūdeni un atstāj uz 10 minūtēm. Tad pievieno malto gaļu, olas piparus un labi samaisa. Mīklu sadala divās daļās. Vienai mīklas daļai pievieno sasmalcinātu zilo sieru un jogurtu. Ja mīkla ir pārāk cieta, tad pielej nedaudz ūdens. Veido nelielas kotletītes un liek uz samitrināta gaļas dēļa. Otrai mīklas daļai pievieno piparus, sasmalcinātus pētersīļus un sinepes. Visu kārtīgi sajauc. Pannā sakarsē eļļu un cep vidējā temperatūra 3-4 minūtes no abām pusēm.
Aknu kotletes
500 g liellopu aknu, 100 g rīsu, 3 daiviņas ķiploku, burkāns, sīpols, 1 ola, pāris ēdamkarotes rīvmaizes, sāls, pipari, eļļa cepšanai.
Samaļ aknas, pievieno vārītus, atdzesētus rīsus, uz smalkas rīves sarīvētus burkānus, sasmalcinātus sīpolus un ķiplokus, olu. Masu labi samaisa, beigās pieliek rīvmaizi, pagaida 5 minūtes, lai rīvmaize uzbriest. Pieliek sāli un piparus. Kotlešu masu ar karoti liek sakarsētā eļļā, cep no abām pusēm brūnas kotletītes.
Rīvētu kartupeļu un gaļas kotletes
1 glāze rīvētu kartupeļu, 200g maltas gaļas, 1 sīpols, sāls, pipari, taukvielas, krējums,zaļumi.
Tikko sarīvētu kartupeļu masā iemaisa gaļu, sasmalcinātus, saceptus sīpolus, sāli, piparus. Pannā sakarsētos taukos liek ar karoti kotletes un cep no abām pusēm brūnas.
Apceptām kotletēm pārlej krējumu, pannai uzliek vāku un cepeškrāsnī (var arī uz plīts)lēni karsē 10 minūtes. Kotletes pasniedz ar sautētiem dārzeņiem vai salātiem.