Labdien, pienākusi kārta atdzīvināt kārtējo cirvi. Šis cirvis šogad laikam būs pēdējais jo laikaapstākļi paliek mazāk tīkami āra darbiem. Šo cirvi bija paredzēts izmest ārā, bet man izdevās to pārķert un visuāli uzfrišināt.
Taisām paši no PSRS laiku cirvja ko vizuāli jēdzīgu, 15. variants5
Tāds šī paveida cirvis parasti izskatījās PSRS laikos ugunsdzēsības stendos, kuri bija obligāti jebkuras organizācijas teritorijā.
Izdomāju cirvi veidot vikingu stilā, piemetināju cirvja lejas daļā atgriezumus no citiem cirvjiem. Jo man plānā ir mēģināt norūdīt to, tamdēļ metālam nevajadzētu atšķirties no cirvja metāla.
Kad viss ir sametināts tad lieko slīpējam nost un piedodam cirvim formu. Ņemšanās bija ilga, jo pats cirvis ir biezs, bet piemetinātā daļa uz pusi plānāka.
Pats rūdīšanas process, cirvis ir jāuzkarsē minimums līdz 780- 800 grādiem celsija. Bet ir problēma. Kā noteikt pareizo temperatūras robežu, ir divi veidi: pirmais, pēc metāla krāsas karsējot to (es raksta pēdējās bildēs ieliku informāciju par temperatūras režīmiem un krāsu paleti rūdīšanas laikā) noteikt pareizo sarkanumu nokaitētā krāsnī ir visai grūti. Tamdēļ es izmantoju otro metodi, ar megnētu. Izrādās, ka pie metāla uzkaršānas temperatūras virs 780 grādiem, tas zaudē savas spējas pievilkt magnētu. Līdz ar ko ja karsējamā vieta pievelk magnētu tad metāls vēla nav uzkarsis līdz vajadzīgajai temperatūrai. Tiko kā magnēts vair nepievelkas, tad viss ir ok un metālu var rūdīt vai atlaidināt. Cirvi es rūdīju pie metinātāja ar gāzes degli.
Kā cirvis ir norūdīts tā uzreiz liekam to iekšā eļļā, Es iesaku cirvi rūdīt divos "slāņos". Pēc metāla uzkarsēšanas to nevis uzreiz mest iekšā eļļā bet cērtamo daļu ātri iemērkt eļļā vai ūdenī (iemērkt īslaicīgi momentāli raujot to ārā). Lai tā sāk atdzist nedaudz ātrāk un tā divas trīs reizes, pēc kā metam cirvi visu iekšā eļļā. Tādējādi cirvja darba daļa būs cietāka par visu pārējo cirvi.
Ļaujam cirvim eļļā pilnīgi atdzist un tad ņemam ārā.
Pārbaudu vai nav plaisu metinājuma vietā, it kā viss ir labi.
Tā kā metāls pie rūdīšanas veido iekšējos spriegumus, tad pastāv risks, ka tas cērtot kaut ko saplīsīs. Tamdēļ ir nepieciešams to iekšējos spriegumus noņemt. To var izdarīt plītī karsējot cirvi līdz 280 grādiem celsija. Bet tikai visas saimnieciskās plītis diemžēl uzkarst tikai līdz 250 grādiem. Tamdēļ es cirvi turēju krāsnī bikucīt ilgāk. (lejas daļā pēdējā bildē ir parādītas krāsas pie kādām temperatūrām atlaidināmais cirvis iekrāsojas, mums ie vajadzīga lillā krāsa). Ļaujam cirvim atdzist kopā ar plīti.
Diemžēl aizmirsu nobildēt kāds cirvis izskatās pēc plīts. Tālak pucējam un pulējam cirvi līdz beigu stāvoklim.
Pirmā piemērīšana kātā.