Timiāns (mārsils). Daudzgadīgs augs, man aug vairākās puķu dobēs kā dekoratīvs augs. Stiprās garšas un smaržas dēļ timiānu jālieto uzmanīgi, nelielās devās. Kaltētam timiānam ir daudz intensīvāka garša nekā svaigam! Timiānu plaši lieto zupās, mērcēs, gaļas, zivju, kartupeļu un olu ēdienos, marinādēs, kā arī dārzeņu un pākšaugu ēdienos.
Vai Tu zināji, ka Latvijā ražo sīrupu elpošanas ceļu ārstēšanai saaukstēšanās gadījumos. Galvenā sastāvdaļa tur ir mārsila škidrais ekstrakts.tagad to sauc Neo pertusīns. Padomju laikos to sauca par Pertusīnu un visi bērni to pazina kā garšīgas klepus zāles.
Timiāns ir bagāts ar bioloģiski aktīvām vielām un ēterisko eļļu. Ēteriskā eļļa tiek pievienota zobu pastām, ziepēm.
Lupstājs. Daudzgadīgs augs, lapas pēc izskata atgādina selerijas lapas. Man tas aug pie žoga, vienmēr to apgriežu, lai neizaug vairāku metru augstumā. Tā spēcīgā un specifiskā aromāta dēļ, ēdieniem pievienoju tikai mazu lapiņu un īslaicīgi. Mans novērojums, ka tas ir vismīļākais gliemežu augs, jo rudens pusē tas savāc pie sevis visus manējos un arī kaimiņu gliemežus. Lietoju pie gaļas ēdieniem. Tam ir tik spēcīgs aromāts, ka pietiks, ja tikai ierīvēsi ar lapiņu salātu bļodas iekšpusi.
Visas auga daļas attīra organismu. Lieto elpošanas ceļu iekaisuma gadījumos kā atkrēpošanas līdzekli, ja ir saaukstēšanās, praktizē arī pēršanos ar to pirtī. Lupstāju lieto kā efektīvu zarnu parazītu izdzīšanas līdzekli. Dziednieki to izmanto daudzu slimību ārstēšanā. Uzlabo intīmo dzīvi un rada riebumu pret alkoholu.