Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
413

Es baziliku liku mērcē, lai viesi šašliku tur mērcē.

Pati sīpolloku loku māgā, jo māga nestrādā man lāgā.

Vēl seleriju riju klāt, jo sirds man arī grasās stāt.

Pēc lupstāja stāja stalta, jūtos atkal braši,

Vēl baudu rukolu, kolu var dzert muļķi paši.

Lielākā daļa no garšaugiem, ko audzējam savos dārzos vienlaikus ir arī ārstniecības augi. Katram garšaugu lietotājam būtu vēlams zināt ne tikai par garšaugu garšas niansēm, bet arī par to ārstnieciskajām īpašībām. Rakstā iepazīstināšu ar tiem, kas aug manā dārzā. Pēdējais mēnesis mūs ar jauku laiku daudz nelutināja, taču mani garšaugi pārāk cietuši nav. Savā dārzā nepraktizēju atsevišķas garšaugu dobes izveidošanu, jo tiem visiem nav vienādas prasības uz augsni, mitrumu, sauli u.t.t. Daļu stādu sakņu dobēs, daļu kombinēju kopā ar puķēm puķu dobēs.

Seko bildēm un izdari secinājumu, ka zaļo garšaugu lietošana tieši no dārza sezonas laikā dod vislielāko efektu. Izmantosim visas iespējas uzkrāt enerģiju garajai ziemai, izmantojot pašu vietējās bagātības. Tās patiešām ir lielas bagātības, kas neprasa lielu naudu.

Bildēs reportāža no mana dārza, centos parādīt galveno. Tikai nejautājiet, kāpēc manā dārzā neaug kinza. Jau iepriekš pateikšu, ka man tā vienkārši nepatīk, jo lietainā laikā izplata riebīgu smaku. Tās sēklas - koriandru gan lietoju piparkūkās.

ApinisManā dārzā apinis aug... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
1.

Apinis.

Manā dārzā apinis aug uz sētas.  Čiekuriņus izmanto kā garšaugu, alus taču nav iedomājams bez šīs  rūgtenās sastāvdaļas un arī citi raudzēti dzērieni, piemēram maizes kvass.

Apiņu čiekuri ir bagāti ar vitamīniem un bioloģiski aktīvām vielām. Tos lieto iekšķīgi ēstgribas rosināšanai, pret bezmiegu, sirds neirozēm, galvassāpēm, gremošanas veicināšanai, kā nomierinošu, pretkrampju, pretsāpju, diutērisku līdzekli, aknu, žultspūšļa, nieru un urīnizvadošo orgānu slimību ārstēšanai.

Es taisu spilventiņu, kas  pildīts ar apiņiem, tas čaukst, tik jauki smaržo. Tā patīkamais aromāts rada labsajūtu, nomierina.

Baziliks Manā dārzā aug... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
2.

Baziliks. Manā dārzā aug sakņu dobē. To iesēju maija beigās tieši dobē. Es to saucu par zaļo, lielo lapu baziliku.

Baziliks Latvijā ir kļuvis par kulta garšaugu, jo gandrīz katrā mazdārziņā tas tiek audzēts. Izmanto auga lapas svaigas vai kaltētas un saberztas pulverī. Baziliku pievieno dažādiem salātiem, majonēzei, gaļas un zivju ēdieniem, olu kultenim, tomātu un cepeša mērcēm, siera omletei, zaļumu sviestam, marinādēm. Ir ļoti daudz baziliku šķirnes ar dažādām garšu niansēm.

Bazilika tēju lieto ja uzpūšas vēders, pie bezmiega. Kaltētas lapas izmanto līdzīgi kā šņaucamo tabaku pie ieilgušām iesnām. Galvenokārt baziliku izmanto kā kuņģa zāles. Lieto arī kā skalojamo līdzekli pie kakla saslimšanām un komprešu veidā pie strutojošām un slikti dzīstošām brūcēm.

 

Ir man arī sīko lapu... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
3.

Ir man arī sīko lapu baziliks, ko izstādu dobē no pašas izaudzētiem dēstiem kastītē. Āromāts nedaudz atšķiras, bet īpašības un pielietošana līdzīgas kā plato lapu bazilikam. Esmu mēģinājusi savā dārzā kultivēt sarkano baziliku, bet tas man šķiet pārāk izvēlīgs augšanas apstākļu ziņā.

Dilles Nekļūdīscaronos ja... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
4.

Dilles. Nekļūdīšos, ja teikšu, ka dilles ir klasiskākā latviešu garšviela. Vai ir kāds latvietis, kas gribētu ēst gurķus bez dillēm. Manā dārzā tās pavasarī pašas dīgst gan vietā, gan nevietā. Jūlijā vienmēr iesēju vēl, lai rudens pusē diļļu zaļumu nepietrūktu. Lielās lietavas tām šoreiz nav patikušas.

Dilles pat sauc par latviešu brīnumzālīti. Tās palīdz uzlabot redzi, tikt galā ar bezmiegu, stiprināt nervu sistēmu, kā arī aizsargā organismu pret infekcijām. Dilles palīdz arī pret vēdera uzpūšanos, pazemina asinsspiedienu.

 

 

Pētersīļi Manā dārzā tie aug... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
5.

Pētersīļi. Manā dārzā tie aug sakņu dobē, tie pārstādīti no Maxximā pirkta podiņa. Pētersīlis ir viens no visvecākajiem garšaugiem un ārstniecības augiem, kuru pazīst un lieto visā pasaulē.  Pētersīļiem var izmantot visas auga daļas - saknes, lapas, lakstus un sēklas - gan svaigas, gan kaltētā veidā.  Tam raksturīgs svaigs un spēcīgs aromāts, kas novērš pat ķiploku smaržu pēc ēšanas. Pētersīļi C vitamīna un kālija daudzuma ziņā ir pirmajā vietā starp dārzeņiem.

Pētersīļiem piemīt urīndzenoša, žultsdzenoša, pretsāpju, antireimatiska un pretiekaisuma iedarbība. Tie veicina atklepošanu, barības sagremošanu, mazina gāzu uzkrāšanos zarnās, normalizē aknu darbību un novērš spazmas. Uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Pētersīļi paaugstina dzimumaktivitāti, tiem piemīt arī pretaudzēju aktivitāte un tos ieteicams lietot kā piedevu onkoloģisko slimnieku uzturā. Šo augu uzskata kā panaceju gandrīz visu slimību ārstēšanā.

Puravinbsp Mazliet līdzīgi... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
6.

Puravi.  Mazliet līdzīgi sīpoliem, mazliet ķiplokiem, bet ar maigāku garšu. Izstādu maijā sakņu dobē no pašas izaudzētiem dēstiem kastītē. Sala izturīgi. Rudenī visus neizroku, agrā pavasarī tie vēl derīgi lietošanai. Lietoju visas auga daļas. Vāru pat puravu zupu, lapas iepriekš apcepot eļļā. Aatšķirībā no citiem dārzeņiem puraviem glabāšanas laikā C vitamīna daudzums nesamazinās, bet gan palielinās līdz pat divām reizēm.

Puravi ir bagāti ar minerālvielām. Tajos ir daudz dažādu vitamīnu. Lai gan kaloriju nav daudz, to ēdieni rada sāta sajūtu.

Puravi palīdz, ja slimo ar reimatismu, aterosklerozi, aknu, žults un nieru slimībām, ja ir vēdera aizcietējumi, tie der pret aptaukošanos. Puravi palielina organisma imunitāti, nomierina nervu sistēmu.

nbsp Salvijanbsp Daudzgadīgs... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
7.

  Salvija.  Daudzgadīgs augs. Man tas aug puķu dobē. Labi sader praktiski ar visiem gaļas ēdieniem. Salvija padara aromātiskus, garšīgākus un vieglāk sagremojamus pākšaugu ēdienus un sevišķi labi piestāv pupiņām. Salvija brīnišķīgi uzlabo tomātu ēdienu garšu. Lieto arī atspirdzinošos dzērienos.

Salvijas tēju rekomendē   gripas un saaukstēšanās periodā organisma imunitātes un dabisko aizsardzības spēju stiprināšanai. Līdzeklis pret pārmērīgu svīšanu. Klepus sākumstadijā saburzu svaigu lapu un uz stundiņu aizlieku aiz lūpas. Man vienmēr palīdz.

Selerijas No sēklām... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
8.

Selerijas. No sēklām pašas izaudzēti dēsti kastītē, māijā pārstādīti sakņu dobē.  Selerija ir viena no vecākajām dārzeņu garšvielām. Es esmu iecienījusi kātu selerijas. Lapās un kātos ir četras reizes vairāk C vitamīna nekā saknēs. Lietoju gan pie gaļas ēdieniem, zupām, sakņu sautējumiem, picām.

Selerijas stiprina imūnsistēmu, veicina organisma attīrīšanos, normalizē un paātrina vielmaiņu, uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību,  normalizē kuņģa un zarnu trakta darbību, stiprina organismu, mazina aptaukošanos,  tonizē organismu. Selerijas ir ieteicams uzturā lietot tiem, kuriem ikdienā ir stresa situācijas un apstākļi, reimatisms, nierakmeņi, ādas slimības, liekais svars.

Estragons Garscaronviela ar... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
9.

Estragons. Garšviela ar raksturīgu smaržu, kas līdzīga anīsam. Manā dārzā tas jau aug ļoti ilgi, pabijis gan puķu, gan sakņu dobē. Es to atvedu no Lietuvas, jo tur tas aug katrā mājas dārzā un sauc tos par pelatrūniem. Nevaru iedomāties lielos biezpiena ķiļķenus bez pelatrūna piedevas.

Estragons veicina gremošanas sulu izdalīšanos. Iedarbojas pret sliktu dūšu un ir urīndzenošs.

Sīpoli Kurscaron gan no mums... Autors: rasiks Garšaugi mājas dārzā
Autora bilde
10.

Sīpoli. Kurš gan no mums nepazīst sīpolu un tā pielietojumu. C vitamīna lokos ir 3 reiz vairāk kā saknēs. Vasarā cenšos izmantot vairāk lokus. Brīnišķīgi ir daudzgadīgie platlapu sīpolloki.  Tie man dārzā ir visagrāk pavasarī un visvēlāk rudenī lietojami. Tāpat kā sīkie daudzgadīgie maura loki aug sakņu dobēs.

Ne tikai C vitamīns, bet arī vairākas citas vielas sīpolos palīdz mazināt iekaisuma simptomus, kuri izraisa tādas slimības kā osteo- un reimatisko artrītu, alerģisko astmu un apgrūtinātu elpošanu saaukstēšanās slimību gadījumos. Vielas, kuras izdalās no sīpoliem, aktivizē un atjauno šūnas, kuras ir atbildīgas par atmiņu un emocijām.

0
413
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [23]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kaķūns avatars
Medaļa Gada Spoks 2015Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada SPOKS 2017
  kaķūns 25.08.16 18:28
11
0

Sagribējās apiņu ķisenu   

Ziggyy avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa NostradamsMedaļa Recidīvists
  Ziggyy 26.08.16 04:21  
10
0
Pluss, un raksts pie maniem favoriitiem!!!
Deony avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Žurnālists
  Deony 25.08.16 21:43
9
0

Man (Vācijā) lupstājs aug uz balkona. Esmu ievērojusi, ka te viss izaug ne tik aromātiks un smaržīgs kā Latvijā. Vācijā pirktās diļļu sēklas sadīga gan, bet tādi nīkuļi vien bija. Iesēju no Latvijas sūtītās, ir daudz labāk, bet arī ne tas aromāts. Un to lupstāja lielo lapu apšķinu un griežu salātiem klāt, aromāts ir, bet ne stiprs.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 25.08.16 15:21
6
0

  

mix41 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  mix41 26.08.16 21:25
5
0

Selerijas un pētersīļi  ir divu veidu - lapu un sakņu.  un kur mārutki?? nevienu gurķi burkā neieliksi bez to ķiploks arī tak un kur vel sinepes karoče tev vel bus jataisa viens raksts

weed111 avatars
Medaļa RainisMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Veiksmes lāde
  weed111 26.08.16 13:34
7
2

forši ka ir savs dārzs

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 25.08.16 16:14
5
0

atbildot uz rasiks komentāru " Nu sveiki, brāl, Sasha Aleksandr! Savu necil... " Oh, man pilna galva ar plāniņiem, idejām un  daudz svarīgākiem projektiņiem nekā tos troļļus trenkāt. Diemžēl štrunta raksturs neļauj tos pagānus likt mierā un vienkārši ignorēt ...    Beidz, māsiņ, es jau arī tāds pats pelēkā pelīte kā visi pārējie, rušinos tik pa savu lauciņu  Kā teica mūsu Lielais Mākslinieks Liepiņu Edžus : " Vajag tik rakt ! "  Un es tik roku, līdz tagad ierakos  medicīnas lauciņā ...

rasiks avatars
Medaļa FavorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Deputāts
  rasiks 25.08.16 15:39
5
0

atbildot uz Sasha Aleksandrs komentāru "    "

Nu sveiki, brāl, Sasha Aleksandr!

Savu necilo rakstu gatavojot par pavisam necilām ikdienas lietām nepamanīju pat Tavu rakstu par kreņķiem spokos. Nu jau paguvu izlasīt. Atcerējos laikus, kad mani arī daži ķengāja. Es no visiem  tiku vaļā ar pilnīgu viņu ignorēšanu un reizē arī audzināju savu raksturu. Vēl tikai domāju ko uzrakstīt komentārā, kad ieraudzīju Tavu  rakstu par pavisam jaunu tēmu. Liels prieks, ka nododies sirdsdarbam un atradi laiku painformēt arī mūs -  pelēkās pelītes. Veiksmi, Sašiņ! Turamies!

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 26.08.16 17:18
4
0

      

Werkis2 avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada raksts 2014Medaļa Sensācija
  Werkis2 20.09.16 14:04
4
0

5. bildē tie ir krokainie pētersīļi, man liekas, ka šie bišku specīgāki par parastajiem, bet viņi man labi pārziemo. Parastos es glabāju pagrabā un lapiņas saldēju !

mix41 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  mix41 27.08.16 06:29
4
0

atbildot uz rasiks komentāru " Varbūt Tev vēl gurķus ielikt ar mārrutkiem ?&n... " Jā vari

rasiks avatars
Medaļa FavorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Deputāts
  rasiks 26.08.16 08:23
4
0

atbildot uz Deony komentāru " Man (Vācijā) lupstājs aug uz balkona. E... " Ja lupstāju neapgriežu, tas aug vismaz 2 metru augstumā un aromāts tik spēcīgs, ka pie salātiem to griezt nevar. Pie citiem ēdieniem pievienoju tikai pa mazai lapiņai. Dilles smaržo tikai laukā audzētās. Arī siltumnīcā audzētām nav smaržas. Starp citu, mana meita arī uz Angliju ved diļļu sēklas no mana dārza.  

rasiks avatars
Medaļa FavorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Deputāts
  rasiks 26.08.16 11:23
3
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Kur piparmētra? "

Ir arī piparmētra, ļoti smaržīga, jau sažāvēta ziemai un neskaitāmas reizes mahito dzēriens taisīts. Tagad, no lielā lietus tai raibas lapas palikušas un tā neizskatās vairs fotogēniska. Tāpat šogad bija laba ķiploku raža, tie sen jau nokaltēti. Pievienoju vēl bildes.

The Diāna avatars
Medaļa GremlinsMedaļa ViktorsMedaļa Zoles 3000 speles
  The Diāna 09.09.19 18:00
2
0

Pievienošu favorītiem. Paldies par rakstu.

norlatvija avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  norlatvija 09.09.19 12:37  
2
0
Kā kulaks uz acs!!!
rasiks avatars
Medaļa FavorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Deputāts
  rasiks 09.09.19 11:40
2
0

atbildot uz norlatvija komentāru " Tie pantiņi!!!+++ "

Pantiņi par vērtībām,

ko Antiņi pērk bodē.

norlatvija avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  norlatvija 09.09.19 11:32  
2
0
Tie pantiņi!!!+++
197403 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa ZeltrocisMedaļa Patīk komentārs
  197403 04.07.19 12:38
2
0

  

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 04.07.19 02:28
2
0

  

rasiks avatars
Medaļa FavorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Deputāts
  rasiks 20.09.16 17:13
1
0

atbildot uz Werkis2 komentāru " 5. bildē tie ir krokainie pētersīļi, ma... " Ir man arī parastie pētersīļi, tie arī labi ziemo laukā.