It kā ļoti vienkārši, bet prieks – neizmērojams.
Nekas tik ļoti nemotivē izzināt pasauli kā paša radīts brīnums!
It kā ļoti vienkārši, bet prieks – neizmērojams.
Nekas tik ļoti nemotivē izzināt pasauli kā paša radīts brīnums!
KAS VAJADZĪGS: ola, pudele ar kakliņa diametru, kas mazāks nekā olai, papīra strēmele un mazliet augu eļļas.
EKSPERIMENTS: Vai var iebāzt olu pudelē, nesasitot nevienu no tiem? Pamēģināsim. Novāri olu un nomizo to. Iezied pudeles kakliņu ar eļļu. Aizdedzini papīru un iemet to pudelē, un uzreiz nekavējoties noliec olu uz kakliņa. Kad papīrs nodzisīs, pudele iesūks olu iekšā.
KAS NOTIEK: Degošais papīrs sadedzina skābekli pudelē, un tajā veidojas retināts gaiss. Gaisa spiediens no ārpuses iedarbojas uz olu, un iestumj to iekšā pudelē. Tā kā vārīta ola ir elastīga, tā izslīd cauri šaurajam kakliņam.
KAS VAJADZĪGS: Divlitrīgā diētiskās kolas pudele un 5-6 Mentos konfektes
EKSPERIMENTS: Lai nenolaistītu visu māju ar lipīgo kolu, vislabāk šo eksperimentu veikt ārā. Visas konfektes jāieber kolā vienlaicīgi, jo reakcija sākas uzreiz. To vislabāk izdarīt, ieslidinot tās pudelē pa ielocīta stingra papīra strēmeli. Vai arī izvilkt visām cauri diegu, un tad šo virteni iemest pudelē. Vēl tāds svarīgs moments – pacenties laicīgi paskriet malā, lai kolas strūklaka teni nenolej viscaur slapju.
KAS NOTIEK: Konfekšu virsma liek dzēriena ogļskābajai gāzei strauji izdalīties, kola saputo un burtiski raujas laukā no pudeles.
KAS VAJADZĪGS: Plastmasas pudele, paplāte, sausais raugs, 6% ūdeņraža pārskābe, pārtikas krāsviela, trauku mazgājamais līdzeklis, ūdens.
EKSPERIMENTS: Novieto pudeli uz paplātes. Ielej pusglāzi ūdeņraža pārskābes, pievieno mazliet mazgājamā līdzekļa un labi daudz pārtikas krāsas. Atsevišķā bļodiņā samaisi 2 ēdamkarotes silta ūdens un 1 ēdamkaroti rauga (maisi cītīgi vismaz minūti), tad ielej to visu pudelē. Gandrīz uzreiz no pudeles izlīdīs masa, kas izskatās pēc zobu pastas, kad to izspiež no lielas tūbas.
KAS NOTIEK: Ūdeņraža pārskābe sadalās par ūdeni un skābekli, bet raugs paātrina reakciju. Ziepes padara masu putojošāku. Starp citu, reakcija izdala siltumu, un pudele tās laikā krietni sasils!
KAS VAJADZĪGS: pankūku milti, smalka sāls, ūdens, pārtikas krāsas vai guaša, vates kociņi vai ota, biezs papīrs zīmēšanai.
EKSPERIMENTS: Lai izgatavotu viena toņa krāsu, glāzē jāsamaisa viena ēdamkarote miltu un 1 ēdamkarote sāls, tām jāpievieno trīs ēdamkarotes ūdens un krāsa. Tādā pat veidā sajauc arī citu toņu krāsas. Vislabāk zīmēt uz kartona, izmantojot vates kociņus (katram tonim savu). Kad zīmējums gatavs, izcep to mikroviļņu krāsnī – pietiks ar 4-5 minūtēm 600w jaudīgā krāsniņā. Šajā laikā krāsas uzpūtīsies un sacietēs, un zīmējums kļūs apjomīgs.
KAS NOTIEK: Krāsa, pēc būtības, ir parasta mīkla, tikai krāsaina, tāpēc mikrenē tā uzpūšas.
KAS VAJADZĪGS: formiņas ledum (ja nav formiņu, derēs arī bļodiņas), paplāte ar maliņām, sāls, pārtikas krāsas, pipetes vai tējkarotes.
EKSPERIMENTS: iepriekšējā vakarā sasaldē ūdeni mazos trauciņos. Nākamā dienā atsevišķās glāzēs sagatavo stipru sāls šķīdumu, un pievieno krāsas. Izvieto ledus gabaliņus uz paplātes un ar pipeti vai tējkaroti pilini šķīdumus tiem virsū. Sāls kausēs ledu, veidojot tajā “ejas”, kuras no iekšpuses kļūs krāsainas.
KAS NOTIEK: Kad nātrijs saskaras ar ledu, notiek reakcija, kura izdala siltumu, un ledus sāk kust. Tāpēc apledojušas ielas kaisa ar sāls un smilšu maisījumu.
KAS VAJADZĪGS: liela caurspīdīga tvertne (burka, salātu bļoda), ūdens, skūšanās putas, pipete vai tējkarote, šķidra pārtikas krāsviela (der arī guaša vai akvarelis, kas izšķīdināts ūdenī).
EKSPERIMENTS: Ielej tvertnē ūdeni un uzspied uz tās lielus, pufīgus mākoņus no skūšanās putām. Pēc tam dažās vietās uzpilini ūdeni ar krāsvielu, un gaidi – drīz vien no mākoņiem sāks līt lietus.
KAS NOTIEK: Krāsainais ūdens izsūcas cauri putām, jo tam ir lielāks blīvums. Ar eksperimenta palīdzību vari bērniem uzskatāmi parādīt, kas notiek lietus laikā.
KAS VAJADZĪGS: kukurūzas ciete, ūdens, plāna metāla paplāte vai cepešpanna, sabvūferis vai skanda (jeb “tumbiņa”, jeb tas, caur ko tu atskaņo mūziku, lai kā to arī nesauktu), guaša vai pārtikas krāsa.
EKSPERIMENTS: Samaisi 2 glāzes cietes ar 1 glāzi ūdens. Izlej masu uz cepešpannas, pievieno mazliet krāsvielas un uzliec uz sabvūfera. Ieslēdz mūziku, kurā ir daudz basu, viegli piespied cepešpannu sabvūferim un baudi krāsaino deju.
KAS NOTIEK: ūdens ar cieti ir tāda masa, kas kļūst cieta, ja to sit vai mīca. Mūzika ir tāds kā sitienu sakopojums, kur sitieniem ir dažāds spēks. Masa uz tiem reaģē cietējot un kustoties.
KAS VAJADZĪGS: sērkociņi, kabatas lukturītis.
EKSPERIMENTS: Aizdedzini sērkociņu un turi 10-15 cm attālumā no sienas. Uzspīdini lukturīti, un tu ieraudzīsi, ka ēnu met tikai roka un pats sērkociņš, nevis liesma. It kā pašsaprotami, bet vai tu biji par to kādreiz aizdomājies?
KAS NOTIEK: Uguns nemet ēnu, jo pati ir gaismas avots.