Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
5
131

Šis raksts nav nekas vairāk par argumentētu viedokli. Šādu strīdīgu tematu apspriešana liek patiešām novērtēt anonimitāti internetā. Cilvēki, vismaz tie kuri cenšas atklāti prezentēt savus uzskatus un viedokli, pārsvarā dalās tajos kuri domā ka šī mazā meitenīte burtiski ir nākamais Hitlers un tajos kuri domā ka viņa ir kautkāda praviete gaišākai nākotnei, un abas šīs grupas domā, ka otri ir kautkādi ļaunie... Protams ka arī man ir savi uzskati-uzskatu ka pat ja klimats iepriekš ir mainījies arī pats no sevis cilvēkiem tomēr ir zināma loma un ietekme. Siltumnīcas effekts ir pietiekami labi izprasts-dubultojoties CO2 daudzumam atmosfērā uzņemtais radiācijas daudzums palielinās par 3.8W/kvadrātmetrā vai par tik un tik % u.t.t un temperatūra palielinās par tik un tik…tapēc atbalstu nodokļus šo siltumnīcas gāzu avotiem u.c. projektus šo procesu novēršanai, pat ja šie procesi bieži tiek pārspīlēti un liela daļa zaļās kustības pamazām sāk līdzināties pastardienas kultam(bet tie ir maisi ar tārpiem kurus centīsimies šeit vaļā nesiet).

Laigan nedaudz mesiāniska, man tomēr Grēta liekas šo visu dara ar labiem nodomiem. Daži mani paziņas tomēr domā ka tas viss ir par daudz priekš maza bērna un ka tas vienkārši nav reāli un viņa “nav īsta”. Pēc manām domām(uzsveru ka tikai pēc manām domām) visa šajā pasākumā ir dažas lietas kas šķiet neloģiskas, vai pat, kā redzēsiet, aizdomīgas.

Par galveno savas kritikas avotu izmantošu Grētas ierakstu Facebook no kura arī daudz citēšu šajā rakstā, jo pēc manām domām tas vairāk vai mazāk atspoguļo domāšanas veidu aiz šīs kustības…

“People keep asking me ”what is the solution to the climate crisis.” And how do we ”fix this problem”. They expect me to know the answer.

That is beyond absurd as there are no ”solutions” within our current systems. No one ”knows” exactly what to do. That’s the whole point. We can’t just lower or heighten some taxes or invest in some ”green” funds and go on like before.”

..

“We can no longer only focus on individual and separate issues like electrical cars, nuclear power, meat, aviation, bio fuels etc etc. We urgently need a holistic view to adress the full sustainability crisis and the ongoing ecological disaster.”

Mums neesot risinājumi kā samazināt savu ietekmi uz klimatu? Ko? Mēs nevaram fokusēties uz dažādiem risinājumiem, jo nezinām kā atrisināt klimata krīzi? Kā tieši lai cīnās pret klimata pārmaiņām ja ne cenšoties risināt noteiktas problēmas, kā piemēram fosīlo degvielu lietošanu, lai mazinātu mūsu ietekmi uz klimatu? Teikt ka mums nav risinājumu neņem vērā mūsu tehnoloģisko progresu kodol, saules, hidro un vēja enerģijas ieguvē. Dažas no šīm lietām ir vairāk, dažas mazāk effektīvas, bet ir absurdi teikt ka mums nav risinājumu. Viņa faktiski pieprasa lai mēs uzvaram karā necenšoties uzvarēt nevienā kaujā. Viņa negrib koncentrēties uz lietām ko mēs varam darīt, bet grib kautko grandiozu, ko "mūsu sistēma" nevar sniegt.

“But that can never happen as long as we allow the ”yeah-but-what-about-nuclear-power-then-debate” to go on and on and on. This is wasting our time. This is climate delayer-ism. We need to keep a great number of thoughts in our head at same time and yet move forward with the changes at unprecedented speed.

Personally I am against nuclear power, but according to the IPCC, it can be a small part of a very big new carbon free energy solution, especially in countries and areas that lack the possibility of a full scale renewable energy supply - even though its extremely dangerous, expensive and time consuming. But let’s leave that debate until we start looking at the full picture.”

Kodolenerģija var kalpot kā neliela daļa? Šī ir viena no lietām kas dzen mani vājprātā par zaļo kustību…

Salīdzināsim divas industralizētas valstis-Vāciju un Franciju. Man taisot šo rakstu Francijā uz saražoto kWh atmosfērā tiek palaisti 49g CO2, bet Vācijā-263g. Piekritīsiet, ka Francijā ir daudz(patiešām daudz) mazāk. Atšķirība starp šīm valstīm ir tāda, ka Francija lielāko daļu savas enerģijas iegūst no kodolstacijām, bet Vācijā, bailēs par kodolkatastrofām un kodolkaru, valdība zaļo kustību spiediena dēļ ir spiesta pamazām aizvērt savas kodolstacijas. Vācija nav arī spējusi dekarbonizēties ar citiem "zaļās enerģijas" avotiem par spīti valsts subsīdijām.

Kodolenergija, pat pēc IPCC datiem, rada daudz mazāk CO2 nekā citi “zaļie”enerģijas avoti. Arī tas ka tas ir bīstami nav īsti patiesi. Mūsu mēdiji, politiķi un mēs paši esam pakļauti pieejamības heiristikai-nesen iznāca ļoti foršs seriāls ar nosaukumu “Černobiļa”. Tas viss mums rada ainu ka kodolenerģija ir kautkas drausmīgs, taču līdz šim esam piedzīvojuši tikai 3 šādus negadījumus. Tas var šķist dīvaini, bet skaitot nāves gadījumus no enerģijas razošanas un piesārņojuma kodoleneģijai uz TWh ir daudz mazāk upuru nekā gabasgāzei, biomasai, jēlnaftai un akmeņoglēm. Dārgi? Īstermiņā varbūt, bet arī šis apgalvojums ir aplams.

Par kodolenerģiju varam... Autors: Tragic Reality Par Grētu Tūnbergu
Attēls no: ourworldindata.org
1.

Par kodolenerģiju varam runāt ad nauseum. Bet galvena doma ir tāda, ka zaļajām kustībām ir vienkārši neracionālas bailes pret kodolenerģiju…Dekarbonizācija bez kodolenerģijas, vismaz pēc manam domām, ir neiespējama.

Pieminēt kodolenerģiju kautkā nozīmē noliegt klimata pārmaiņas? Vai tomēr viņu personīgos mesiāniskos uzskatus?


Un protams, jau atkal mums atgādina, ka jālūkojas uz “lielo bildi”.

 

“Some people seem so desperate to go on with the comforts and luxuries of their every day life that they tell others to not have any children. As children, speaking for our little sisters and brothers, we don’t find that very encouraging. It is not us or future generations who have created this. And yet - once again - you blame us.”

 

Pats ko tādu esmu dzirdējis tikai no pašiem klimata aktīvistiem un mūsu politiskās/kulturālās elites.

“Cilvēki tā cenšas palikt pie sava komforta un greznībām…” Šīs “greznības” reprezentē cilvēces atbrīvošanu no smaga, kaulus lauzoša darba ko mēs kādreiz bijām spiesti darīt tikai lai izdzīvotu. Viens no iemesliem kāpēc rietumu pasaulē ir mazāka dzimstība ir tāpēc ka cilvēki dzīvo līdz ilgākam vecumam un tā vienkārši nenomirst pāris mēnešu vai gadu vecumā. “Atteikšanās no greznības” skan vienkārši mesiāniski…

Man šausmīgi patīk arī tas kā klimata aktīvisti prezentē sevi kā “mazos cilvēkus” kuri cīnas pret visiem varenajiem par taisnību, pat ja burtiski katru dienu tiekam caur mēdijiem bombardēti ar viņu vēstījumiem, mūsu institūcijas un mūsu sabiedrības konsenss ir viņu pusē. Ja tiešām eksistē tāda lieta kā “valsts ideoloģiskais aparāts”, kā to sauc Luiss Altezērs vai “Katedrāle”, kā to sauc Mencius Moldbags, tad šie cilvēki pavisam noteikti ir daļa no tā. Man kautkā šie cilvēki tik vārgi nemaz neizskatās…

 

 “If not even the scientists, politicians, media and the UN currently can speak up on what exactly needs to be done to ”solve” the climate crisis (in other words, dramatically lowering our emissions starting today) , then how could we, some schoolchildren, know? How can you leave that burden to us?”

 

Mēs nerunājam par klimata pārmaiņām un variantiem kā pret to cīnīties? Ko? To visu varētu piedot kā projekciju klimata krīzes romantizācijai kas visus šos cilvēkus padarītu par mocekļiem “kopējā labuma” vārdā. Bet viņa pati mums pirms dažām rindkopām teica ka “atsevišķi risinājumi” kā kodolenerģija un karbona nodokļi mums nav derīgi un vajag kautko grandiozāku.

 

“Once you have done your homework, you realize that we need new politics. We need a new economics”

 

Mums nevajag koncentrēties uz dazādiem risinājumiem…Bet neviens nemaz par viņiem nemaz necensas runāt un pievērst uzmanību un tas tāpat ir slikti…Bet mums vajag kautko grandiozāku. Ok, turpini…

 

“But that is not enough. We need a whole new way of thinking. The political system that you have created is all about competition. You cheat when you can because all that matters is to win. To get power. That must come to an end. We must stop competing with each other. We need to start cooperating and sharing the remaining resources of this planet in a fair way. We need to start living within the planetary boundaries, focus on equity and take a few steps back for the sake of all living species.”

 

Šis nav nekas vairāk kā tipiski mesiānisku, dabu pielūdzošu, naturālistu slogani. Šeit pēc manām domām saprotam, ka klimata aktīvisms ir vairāk saistīts ar ideoloģiju nevis dažādiem risinājumiem censties samazināt savu ietekmi uz klimatu. Šiem cilvēkiem ir stimuls uzturēt krīzes situāciju, jo viņu pastāvēšana sabiedrības apziņā savādāk būtu absolūti bezvērtīga. Ja mūsu miesa nebūtu grēcīga, cilvēkiem no inkvizīcijas nebūtu ko darīt.

“Mūsu politiskā sistēma ir radīta tikai vienīgi konkurencei”…”Mums tai jāpieliek punkts”…”Resursi ir jāsadala godīgā ceļa”…”Mums jāfokusējas uz taisnīgumu”…Šeit necenšos stumt nekādas sazvērestības teorijas, bet piezīmēšu ka bijusī britu premjerministre Margarita Tačere reiz teica, ka “globālā sasilšana radam brīnišķīgu attaisnojumu globālam sociālismam”. Grēta acīmredzami ir pret kapitālistisko tirgus ekonomiku un par egalitārismu visas pasaules cilvēku starpā. Škiet ka šeit runa iet par kaut kādu primitīvo kommunismu kuru Pol Pots centās ieviest savā valstī Kambodžā, jo mums stāsta ka jāatsakās no “greznībām” un “japaiet daži soļi atpakaļ”.

Tas viss ganjau ka lasītājam izklausas hiperboliski kā es šo mazo meitenīti varu apsūdzēt kommunismā. Bet pirms nedēļas internetā parādījās bilde ar Grētu antifašistu kreklā. Greta šo kreklu itkā esot aizņēmusies, bet viņas vecāki arī tādus ir velkājuši. Aizdomīgi daudz eksemplāru ko aizņemties…

Grēta ir tikusies arī ar ASV... Autors: Tragic Reality Par Grētu Tūnbergu
Attēls no: camelotdaily.com
2.

Grēta ir tikusies arī ar ASV kongresa pārstāvi kura burtiski ir teikusi ka “kapitālisms ir nelabojams” un kura pēc manām domām ir absolūti ekonomiski neliterāla sakot ka ”bezdarbs ASV ir zems jo visiem ir 2 darbi”(bezdarbs raksturo to cik % cilvēku ir darbs nevis to cik darbavietu ir aizpildīts) un burtiski melojot izdomājot nepatiesu statistiku tikai lai dramatizētu dzīvi ASV ar viņu “nāvīgo kapitālismu”.

Tas protams nenozīmē ka šai meitenei pašai ir šādi politiskie uzskati-kreisi egalitāri uzskati(ja to visu patiesām raksta un izdomā viņa pati) automātiski nenozīmē sekošanu Kārļa Marksa vārdiem. Un būsim reāli, viņa viena ganjau neorganizē sev runas ANO un braucienus ar burulaivām pāri okeāniem. Viņai apkārt ganjau ka ir arī citi cilvēki. Daudzi politiķi uztic citiem darbiniekiem vadīt savas lapas sociālajos tīklos. Un daudzi pat uzskata ka viņa tiek izmantota(bet no neviens nevar ne apstiprināt ne noliegt). Viņa ir vairāk kā klimata kustības seja. Bet daudzi šeit velk paralēles ar dažādiem totalitārajiem režīmiem kuri arī savas ideologijas stumšanai ir izmantojuši bērnus(ieskaitot Ulmaņa režīmu).

Lai ko domājam par šo visu, domāju, ka varam secināt, ka klimata kustība ir vairāk saistīta ar ideologiju nekā noteiktiem risinājumiem kurus varam introducēt.

 

“We are just passing on the words of the science. Our only demand is that you start listening to it.”

 

Man kautkā liekas ka šeit tiek stumta ideologija. Jo dažādi risinājumi mums neesot vajadzīgi. Jo īpaši kodolenerģija, par kuru Grēta izsakās tikai ar mūsu sabiedrībā pieņemtiem mītiem kas to tikai un vienīgi deimonizē. Ja varam zinātnieki pierādīt, ka kodolenerģija par spīti visam ir bijis viens no drošākajiem enerģijas avotiem attiecība pret saražoto daudzumu, tad ir aplami teikt ka šie cilvēki “izplata zinātnes vārdu”.

Interesanti ir arī tas kā šeit tiek pielietots vārds “zinātne”. “Zinātne” ir tāds diezgan maģisks vārds, kuru piekabinot pie kāda naratīva, tas maģiskā kārtā tiek apstiprināts. Zinātne šeit ir nevis metode kā nonākt līdz kādam novērojumam vai secinājumam, bet slogans kuru izmanto savu ideju izplatīšanai. Žoršs Sorels to sauktu par mītu kas motivē un virza politisko kustību. Arī klimata kustība izmantojo so vārdu visur kur iespējams. Nav nozīmes cik patiesi vai aplami ir viņu apgalvojumi, galvenais ka viņi ir “zinātnes pusē”. Manai bijušajai Socioloģijas skolotājai no Rīgas Tehniskās Universitātes esot bijis grāds “Zinātniskajā Komunismā”. Šādā kontekstā vārds “zinātne” zaudē visu savu jēgu. Tas viss manās acīs nav nekas vairāk kā pašglorificēšanās. “Unite Behind The Science”. Bet protams…

Mani tracina arī daudzu... Autors: Tragic Reality Par Grētu Tūnbergu
3.

Mani tracina arī daudzu cilvēku bezierunu sekošana visam šim fenomenam. Ja Tev pret Grētu ir jebkāda kritika Tevi sagaida ad hominem apvainojumi, ka Tu vienkārši esi slikts cilvēks un pret “zinātni”, jo klimata aktīvisti ir tie kuriem pieder “zinātne”. Tiesa, daudziem cilvēkiem tiešām vienkārši nepatīk ka kāds bērns viniem stāsta ko darīt un nav spējīgi atbildēt ar konstruktīvu kritiku. Bet tas nenozīmē ka klimata aktīvisti automātiski ir “taisnības pusē”.

Grēta ir iesūdzējusi Franciju kopā ar citām valstīm par necīnīšanos pret klimata pārmaiņām…šajā sarakstā nav Ķīnas. Tas būtu absurdi, pat ja nebūtu jau iepriekš apsprieduši Franciju, kura ir veiksmīgi dekarbonizējusi 90% no savas enerģijas ar kodolenerģijas palīdzību, pret kuru protams ka mazā aktīviste ir pret…

Vairumam klimata aktīvistu klimata pārmaiņas vairāk ir kā romantiska cīņa par “taisnīgumu”. Viņi tā attaisno savu eksistenci. Kā Jūs domājiet, vai (teiksim)feministu aktīvistes beigs aģitēt par feminismu kad sievietes būs ieguvušas tiesības balsot un diskriminācija būs aizliegta? Protams ka nē! “Cīņa” ir viņu būtība.  Pārāk bieži viņu risinājumi ir ideoloģiski-mums jākļūst tuvākiem dabai vai pat jācīnās pret kapitālismu, jāatsakās no pārmērīgās “greznības” un “komforta”(gluži kā pēc katoļu baznīcas mācībām, piezīmēšu).

Klimata aktīvistu bailes no kodolenerģijas ir vienkārši neataisnojamas, jo sevišķi, ja viņi apgalvo ka ir “veselā saprāta”, “taisnības” un “zinātnes” pusē.

 

5
131
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [16]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Džamals avatars
Medaļa SensejsMedaļa Ielej bračka!Medaļa VUGD priekšnieks
  Džamals 28.09.19 20:26  
23
1
Garo pāteri nemaz nelasīju, bet meitēnam nav pilns rublis...
Puravelns avatars
Medaļa Spoks
  Puravelns 28.09.19 21:22
17
1

Vispār Zemes atmosfērā CO2 ir gaužām maz, tikai nieka 0,039% CO2 daudzums pieaug ļoti maz, ne tā dramatiski kā tas zviedru skuķis un pārējie bļāvēji apgalvo. Pēc Maun Loa observatorijas Havaju salās datiem, 1960 gadā CO2 daudzums atmosfērā bija 0.032%, tagad 0,039%. Tātad 60 gadu laikā palielinājies tikai par 0.007%. Lasi sāktos "siltumnīcas efekts", Zeme saņemtu tos kritisko 3,8 W/kvadrātmetru, CO2 daudzumam atmosfērā ir jādubultojas, tātad jābūt 0,078%. Ja var ticēt Kilinga līknei, tad šo kritisko lielumu mēs sasniegsim tikai pēc 800 gadiem! Līdz ar to atliek secināt, ka visu to bļaušanu par CO2 un tādus aktīvistus kā tas zviedru skuķis, kāds bīda, lai sasniegtu pavisam citus mēķus. Konkrēti, lai atbrīvotu ASV dolāru no saistības ar naftas cenām pasaulē. Pasaule pamazām atsakās no "naftas dolāra" kā vienīgā maksāšanas līdzekļa starptautiskos darījumos un tas rda nopietnus zaudējumus ASV ekonomuikai. Tādēl pieņemts kardinals lēmums maksimāli ierobežot naftas izmantošanu.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 28.09.19 20:08  
16
1
Draugi mīļie, varu teikt tikai vienu - Vēsture atkārtojas! Lūdzu, neguļat vēstures stundās un atkārtoti izlasat 6,7,8 un 9. Klases grāmatas. Šī situācija ir vienkārši copy-paste
Novirziens avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Draugu draugsMedaļa Intelektuālis
  Novirziens 28.09.19 19:20  
15
0
"How dare you?"
Sreka avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa JubilārsMedaļa Redaktors iesaka
  Sreka 28.09.19 23:23  
14
2

Meitēns rada nepatīkamas emocijas. Ļauna seja, šaurs skatījums uz visu, pārlueka koncentrēšanās uz vienu topiku. Bet Aspergēna sindroms tā laikam uzpaužas. Un nav pareizi izmantot bērnu ar garīgu nepilnvērtību kā ieroci. Bet to dara. Un tas ir bēdīgi. Un biedējoši. Un plus fakts, ka ne jau Feancija vai kāda cita Eiropas valsts jāvaino un jāapsūdz. Kamēr pilnā sparā turpinās pasauli piesārņot Ķīna un Indija, tikmēr Eiropa var da kaut sterilizēties, pasaulei tas kopumā nepalīdzēs.

Rihards Rihards3 avatars
Medaļa Spoks
  Rihards Rihards3 29.09.19 08:21  
10
1
Slimu bērnu izmantošana savu personīgo interešu sasniegšanai. Aiz muguras ir vesela industrija, kura to visu bīda, lobē, casho. Aizej nobļaujies uz ielas, ka Tev sāp aknas dēļ co2. Domāju ka 99% būs vnk poh.
Kaspars256 avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Veiksmes lāde
  Kaspars256 29.09.19 09:14  
8
0
Klausoties viņas runu...kuru es nespēju izturēt kīdz galam, man radās jautājums - kuros zinātniekos ir jāieklausās? Tajos, kas saka, ka cilvēks sagrauj visu klimatu vai tajos, ka sākas mazais leduslaikmets dēļ saules aktivitātēm? Raksts labs, sakrīt ar manu domāšanu - kāpēc aplikt nodokļus valstis kas jau cīnās un spējīgas maksāt, bet "piemirst" īstos mēslotājus? Atteikties no ērtās dzīves? Indijā lielākā daļa pat nav tualetes un puse ir veģetārieši, bet es neteiktu, ka tā valsts ir eko etalons. Kopumā tā tiešām ir sava veida sekta...būtu tie visi atbalstītāji aizgājuši uz mežu un iestādījušu vismaz pa vienam kokam - atbalsts viņiem būtu daudz lielāks
rasiks avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa MaskaMedaļa Krustvardu superrecidivists
  rasiks 28.09.19 20:53
7
0

Drīz sāksim spokos grāmatas pārrakstīt.

Han Solo avatars
Medaļa RainisMedaļa Patīk komentārsMedaļa 1/13 kūciņas
  Han Solo 29.09.19 12:33
4
0

Manuprāt - viss ap un par CO2, siltumnīcas efektu, globālo sasilšanu utt - ir tufta. Nevis pats fakts, bet viss, kas apkārt - visādas cīņas, nodokļi, zaļās enerģijas - kur aiziet visi tie "eko" nodokļi? Vai, cik tiek piesārņota vide, lai saražotu visādus akumulatorus priekš "eko" produktiem?

Bet, runājot par Grētu - neticu. Tās ir tikai un vienīgi pieaugušo spekulācijas, izmantojot bērnu. Kuram pie reizes tiek un ir sačakarētas smadzenes.

Tragic Reality avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  Tragic Reality 28.09.19 22:35
3
0

atbildot uz ezkins komentāru " Kas ir Tungerga???    ... "

Ak dievs...Nu nejau virsrakstā  

ezkins avatars
Medaļa BetmensMedaļa Karalisks ziedsMedaļa Darts Veiders
  ezkins 28.09.19 22:31
3
0

Kas ir Tungerga???   

ottokaars avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa JubilārsMedaļa Patīk komentārs
  ottokaars 28.09.19 23:21
2
0

Vajag mazāk "rīt" un tērēt visus citus resursus...    

Itīpaši neremdināmajai rietumu patērētāju sabiedrībai... Itīpaši vajag maksimāli ierobežot patēriņā "made in Chaina" un līdzīgus mēslus no valstīm, kuras liek mīksto visām ekoloģiskajām normām, indējot sevi un pārējo planētu...

A tepat spokos katrs otrais "šlogeris" reklamē kaut kādus sūdus no "Aliexpress" utt...    

Spokucis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BaloniMedaļa Testu veidotājs
  Spokucis 30.09.19 16:25
1
0

tik gari, kas to vispār izlasīja?????????????????????????????????????????????

ParastsLietotājs avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  ParastsLietotājs 29.09.19 00:12
1
0

darīt nav ko....tads penteris par neko

Aivars Gedroics3 avatars
Medaļa Spoks
  Aivars Gedroics3 08.11.19 18:16
0
0

Onkulis Soross būs apmierināts, ka viņa skolnieci slavē..   

Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 29.09.19 01:48  
0
1
Mazāk runāt vajag un vairāk darīt…bet mēs esam par tālu, lai kaut ko mainītu, vai nu ierobežojam izmešus un nodzīvojam pāris 50+ gadus vēl normāli…vai uzdzīvojam uz pilno un kurinām cik uziet