Teorija
Aukstā kara laikā Japāna un Padomju Savienība nolēma sadalīt daļu no Baltijas jūras, kas atrodās starp PSRS un Zviedriju (ar to ir domāta vieta, kur atrodas Somija). Ap 20. gs. vidu abas valstis sāka izplatīt informāciju par to, ka pastāv tāda zeme kā Somija, lai saglabātu kontroli par Baltijas jūras daļu un dalītos ar nozveju. Japāna drīkstēja zvejot cik vēlās, neuztraucoties par starptautiskajiem likumiem, ja vien dalījās ar PSRS.
Argumentācija
Lai arī cik traki tas neizklausītos, teorijas piekritējiem ir izdevies atrast pierādījumus, lai apstiprinātu savu teoriju. Viens no populārākajiem paņēmiem ir tas, ka Somija nav populārs tūristu ceļojumu galamērķis un daudzi nevar apgalvot, ka tur ir bijuši. Tāpat tiek apgalvots, ka Transsibīrijas dzelzceļs tika uzbūvēts, lai transportētu nozvejotās zivis uz Japānu Nokia produkcijas aizsegā. Tāpat tiek apgalvots, ka sociāldemokrāti to izmanto kā idealizētu modeli un piemēru liberālsociālai demokrātijai.
Teorijas rašanās
Patiesībā par teoriju neviens nebija dzirdējis pirms 2015. g., kad tā tika publicēta Reddit. Kāds anonīms lietotājs veica publikāciju, apgalvojot, ka to viņam esot atklājuši viņa vecāki. Posts kļuva virāls un daudzi tam pat noticēja. Kā vēlāk atklājās, tad pats teorijas radītājs netic savai teorijai, bet viņš jūtās lepns par viralas teorijas radīšanu.
Secinājumi?
Uzskatīt, ka kaut kas tāds iespējams tikai mūsdienās, būtu tuvredzīgi. Publicētā teorija ir tikai piemērs tam, ka cilvēki var noticēt vai jeb kam. Tas pilnīgi noteikti ir izmantots agrāk un ir arī citi piemēri, kas to apliecina, bet, iespējams, ka šo teoriju stūrakmens ir cilvēku nespēja pārbaudīt faktus. No citas puses cilvēki ir gatavi noticēt, ja citi tam tic.
Tomēr nedomājiet, ka jūs varēsiet pārliecināt, ka Somija eksistē tikai tāpēc, ka esat tur bijuši. Kā pretargumentācija tiek izmantots apgalvojums, ka visi, kas ir apmeklējuši Somiju patiesība ir bijuši Zviedrijas, Krievijas vai Igaunijas pilsētās. Lūk tā!