Tik bieži dzirdēts termins. Daudziem, kā piemēram man, asociējās ar Muse dziesmu. Heh. Nolēmu noskaidrot kas tas ir. ;)
Stokholmas Sindroms.6
104
0
Stokholmas sindroms ir psiholoģiska reakcija, bieži gūstekņiem, kas izrāda lojalitāti pret savu gūstā ņēmēju, neņemot vērā, lai arī kādā bīstamā situācijā abi nebūtu nostādīti. Termins arī tiek izmantots situācijās ar līdzīgiem motīviem, kā piemēram nolaupīšanu, ieskaitot ar sievu nolaupīšanu, izvarošanas gadījumiem, kara scenārijiem, izdzīvotājiem no koncentrācijas nometnēm, pat cilvēkiem, kuriem piespriests "mājas arests" no saviem tuviniekiem, kā arī mājas vardarbības, ģimenes loka vardarbības upuriem.
Stokholmas sindroms ir nosaukts par godu bēdīgi slavenajai "Kreditenbanken" laupīšanas aktam, Norrmalmstrogā, Stokholmā, 1973. gadā, kas ilga 6 dienas! Šīs zādzības laikā ķīlnieki, kuri tika turēti gūstā turpināja aizstāvēt savu gūstā turētāju, pat pēc sešām dienām fiziska ieslodzījuma viņi izrādija lojālu uzvedību pret savu gūstītāju. Termins, kas vēlāk tika ieviests klīniskajā vārdnīcā tika pirmo reizi izrunāts no kriminoloģista un psihiatrista Nila Bejerota mutes, kurš palīdzēja policijai laupīšanas laikā un atsaucās uz šo sindromu stokholmas sidroma vārdā ziņu pārraides laikā.
Reklāma
Sindroma simptomi ir ekstrēma fiziska un emocionāla stresa sekas. Pats interesantākais ir tas, ka upuris neapzinās, ka ir šī sindroma upuris. Sindroms darbojas upuri emocionāli norobežojot no realitātes, bīstamās situācijas. Tajā pašā laikā upuris ir uzmanības augstumus un ir modrs briesmām, un šis modrums ir motivācija mēģinājumam bēgt no sava gūstītāja, pat arī paildzināta gūsta gadījumos.
Viena no viszināmākajām reizēm ir Patrīcijas Harstas reize, kad viņu 1974. gadā nolaupīja militāra organizācija "Simbionēzes Atbrīvošanas Armija" (Symbionese Liberation Army)
Pretējs stāvoklis Stokholmas Sindromam ir Limas Sindroms. Tas var rasties līdzīkļu apstākļu ieteikmē, kā Stokholmas Sindroms - gūstītājiem radot saiknes ar saviem upuriem. Šis sindroms savukārt ir radies Japāņu Vēstniecības gūstīšanas aktā Limā, Peru, 1996. gada decembrī. // Patika raksts - aizsūti draugam. :)