Pie Kanādas krastiem Jaunskotijā atrodas neliela sala, kas savu nosaukumu ir ieguvusi pateicoties tur sastopamajiem ozoliem, bet vispasaules slava ir iegūta pateicoties dārgumu meklētājiem. Šī sala ir izrakņāta krustam šķērsām cerībā atrast kaut ko, kas tur varētu būt noslēpts. Dārgumu meklēšanas maratons sākās ar 1795.g., kad Daniels Makginis atklāja piltuvveidīgu bedri uz salas. Vēlāk bedre ieguva nosaukumu Naudas Bedre, jo tur dārgumu meklētāji ieguldīja daudz līdzekļu cerībā atrast apslēpto mantu. Par cik 19.gs beigās pirāti bija parasta parādība, tad Daniels kopā ar tēvu mēģināja Naudas Bedri izpētīt. Viņi atrada mākslīgi veidotas struktūras, baļķu slāņus ik pēc trim metriem, tomēr izrakumus pameta sasniedzot 10 m dziļumu. Vēsture klusē par to vai Makginis atrada zeltu, bet ar to tas sākās. Dažādas ekspedīcijas kaut ko atrod, piem., kokosriekstu šķiedras zem pludmales smiltīm, mākslīgi veidotus tuneļus. Tas uztur interesi, bet ir uzskats, ka septiņiem ir jāmirst pirms dārgumi tiks atrasti. Līdz šim uz salas ir miruši seši.
Oak salas mistērija9
Pirmā organizētā ekspedīcija, kuras laikā gāja bojā cilvēks, bija 1861.g. Kompānija Oak salas asociācija veica izrakumus Naudas Bedrē un viņu izveidotā šahta sabruka, bet izrakumu laikā uzsprāga ūdens boileris, kā rezultātā aizgāja bojā viens no strādniekiem. Kompānija pameta izrakumus 1864.g. tā arī neko neieguvusi. Nākamie izrakumi tika veikti gados 1866, 1893, 1909, 1931, 1935, 1936, un 1959. Neviena no šīm ekspedīcijām nebija veiksmīga. 1897.g gāja bojā viens no Oak salas dārgumu kompānijas strādniekiem. Šīs kompānijas ekspedīcija bija sākusies 1893.g. un pēc 4 gadiem viņiem izdevās Naudas Bedrē nokļūt līdz 35 m dziļumam, kur ieraudzīja tuneļa atveri. Šis tunelis bija savienots ar jūru un tas appludināja Naudas Bedri. 1965.g. Restallu ģimenes ekspedīcijas laikā aizgāja bojā 4 cilvēki. Nāves cēlonis bija nosmakšana no gāzēm, kas bija uzkrājušās šahtā netālu no pludmales.
Dažādu ekspedīciju laikā ir atrasti tuneļi, kas savieno Naudas Bedri ar jūru, tādējādi nodrošinot Naudas Bedrē ūdens līmeni un regulāru applūšanu, ja ūdens tiek izsūknēts. Ir atrasti vairāki akmeņi ar šifrētiem uzrakstiem. Uz salas tāpat ir atrasti lieli akmeņi, kuri ir izkārtoti masonu Zināšanu koka simbola veidā. Daudzie dārgumu meklētāji ir saskārušies ar neizskaidrojamiem notikumiem. Lielākoties tā ir nesaprotama tehnikas bojāšanās un spokošanās gadījumi. Pēc vienas versijas spoki ir pirātu dārgumu sargātāji.
Lai vai kā arī nebūtu un arī kas netiktu atrasts uz salas, tomēr ir ļoti noderīgi pastāstīt vairāk par šīs salas atrašanās vietu. Sala atrodas reģionā, kur iedzīvotāji ir kādreizējo vācu un franču ieceļotāju pēcteči. Līdz ar pārcelšanos uz jaunu dzīves vietu pārcēlās arī folklora. Vai nešķiet pazīstams motīvs, ka uguntiņas, gaismiņas norāda uz apslēptu mantu? Papildus tam ir pievienojušies daudzi nostāsti, kas veido lielisku kopumu, kurā ietilpst minētā leģenda (lāsts), ka septiņiem ir jāmirst, pirms tiks atrastas dārglietas. Tā ir tikai viena no variācijām, tāpat, lai atrastu dārgumus, vajag Naudas Bedrē nolaist dzīvu zīdaini, pēc 19.gs versijas melnādainu vergu. Tomēr tik pat svarīgi ir nocirst visus uz salas augošos ozolus. Kas attiecas uz spokiem, tad tas pilnīgi atbilst metodei kā pirāti ir slēpuši salaupītos dārgumus. Pēc dārgumu aprakšanas viens no pirātiem tiek apglabāts dzīvs, tādējādi nodrošinot viņa gara piesaisti pie konkrētās vietas.
Neskatoties uz šo salas ideālo atbilstību visiem nostāstiem, divi brāļi Riks un Mārtijs Lagina 2013.g. ir uzsākuši dārgumu meklēšanu. Bija ļoti interesanti paskatīties pa History Channel dokumentālo filmu par viņu centieniem atrast dārgumus. Filma ir interesanta ar to, ka tas ir labs ieskats vēsturē apvienojumā ar to, kā brāļi Lagina pamato savus centienus, kāpēc viņi ķeras pie uz salas esošā purva nosusināšanas. Pirmā sezona beidzas ar to, ka nelaimīgajā purvā tiek atrasta monēta, kuru pirāti ir izmantojuši, lai apzīmētu apslēptus dārgumus. Pirmā sezona ir kā visu veco nostāstu atstāsts ar to apstiprināšanu. Jautājums finansistiem. Cik naudas ir nepieciešams ieguldīt, lai veicot vecu leģendu uzprišināšanu iegūtu vēl vairāk naudas? Tas, ka nekas vēl nav atrasts, netraucē veidot lielisku stāstu. Patiesība nav šķērslis naudas pelnīšanai.
Šis dokumentālais seriāls vēl nav beidzies, pastāv visas iespējas, ka kaut kas tiešām tiks atrasts, jo pierādījumi liecina, ka ir ticis ieguldīts milzīgs darbs, lai kaut ko izdarītu. Kaut ko noslēptu, vai tas ir ticis darīts, lai nekad nevarētu to iegūt? Vai arī tomēr, lai pēc ilga laika varētu netraucēti izcelt to no aizmirstības? Tas nav cilvēka dabā, nodot aizmirstībai lietas, kas nav saprotamas un ir bīstamas, toties to var noslēpt ar norādēm, lai kāds gudrāks atrastu.