Rakstīšu īsi.
Tā ,kā šīs ir mans pirmais raksts ,esiet iecietīgi.
Paldies par visiem komentāriem un plusiem ,and atvainojiet par pieturzīmē.
Rakstīšu īsi.
Tā ,kā šīs ir mans pirmais raksts ,esiet iecietīgi.
Paldies par visiem komentāriem un plusiem ,and atvainojiet par pieturzīmē.
Sugas apraksts
Vilks ir raksturīgs Latvijas faunas dzīvnieks, kurš šajā teritorijā parādījies jau pēcledus laikmetā .
Attieksme pret šo plēsēju visos laikos ir bijusi ļoti dažāda – vieni to ir godājuši kā gudru un spēcīgu dzīvnieku, citi – nīduši un uzskatījuši par konkurentu medībās. Cilvēku negatīvo attieksmi pastiprināja vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem, kā arī ik pa laikam notiekošie uzbrukumi cilvēkiem.
Latvijā vilku skaits ir bijis ļoti svārstīgs – no pāris desmitiem līdz pat tūkstotim indivīdu. Pieaugot vilku skaitam, saasinājās cilvēku negatīvā nostāja un vilki tika uzskatīti par kaitīgiem dzīvniekiem. Līdz ar to no deviņdesmito gadu vidus šo plēsēju skaits Latvijā ir sācis samazināties.
Mūsdienās vilku atzīst par nozīmīgu ekosistēmas sastāvdaļu. Tas ir ierakstīts Bernes konvencijā un pieminēts Eiropas Padomes direktīvā par dabisko biotopu, savvaļas faunas un floras aizsardzību.
Tādēļ būtu nepieciešams apzināt vilku stāvokli Latvijā, izpētīt populācijas blīvumu, teritoriju lielumu un citus ar sugas bioloģiju saistītos jautājumus, lai varētu nodrošināt vilku populācijas apsaimniekošanu, ieviest izmaiņas medību likumos, noteikt pieļaujamo medību limitu, kā arī veicinātu sabiedrības informēšanu, izglītošanu un attieksmes maiņu pret šiem plēsējiem.
Ārējais izskats
Vilks ir lielākais suņu dzimtas pārstāvis (. Dzīvniekam ir spēcīgs ķermenis, augsts skausts un relatīvi garas kājas. Aste vilkam parasti ir nolaista. Apmatojuma pamatkrāsa ir pelēka, reizēm ar rūsganu nokrāsu. Purna un kakla apakšdaļa, kā arī pavēdere parasti ir gaišāka. Uz mugur.as un priekšķepām var būt tumšas svītras .
Ķermeņa garums sasniedz 160 cm, skausta augstums līdz 1m. Dzīvnieka astes garums – 30 – 55 cm. Ķermeņa masa – 27 – 67 kg
Vilks visbiežāk pārvietojas rikšojot. Galvu tur nedaudz nolaistu un pagrieztu uz vienu pusi. Sniegā, pārvietojoties taisnā virzienā, soļo vai rikšo cits aiz cita . Vilks var attīstīt ātrumu līdz 40 – 50 km/h.
Šiem plēsējiem ir labi attīstīta oža un dzirde.
Pazīmes dabā
Vilki ir piesardzīgi dzīvnieki un to tieša novērošana dabā ir reti iespējama, tādēļ par sugas klātbūtni ir vieglāk spriest pēc netiešām pazīmēm – pēdu nospiedumiem, ekskrementiem, teritoriju iezīmēm, gaudošanas. Retāk ir atrodami vilku midzeņi un barības atliekas.
Dzīvesvieta
Vilks ir tipiska eiritopa suga, kuras areāls aptver ne tikai meža zonu, bet arī tundru, stepi, tuksnešus. Vilks ir ekoloģiski plastisks dzīvnieks un spēj izdzīvot arī cilvēku pārmainītā vidē, veidojot sinantropu vilku populācijas.
Midzeņus parasti ierīko meža nostūros, purvu malās vai pie upēm, jo vilkiem ir svarīgs ūdens tuvums. Dzīvesvietas izvēli ietekmē arī pieejamais barības daudzums.
Latvijā vilku galvenais biotops ir mežs . Vilki ir sastopami arī purvos, kur tie apmetas minerālaugsnes saliņās.
Barošanās
Vilks ir tipisks gaļēdājs, taču vasaras periodā var pārtikt arī no augu barības. Būdams oportunistisks plēsējs, vilks izmanto visvieglāk pieejamo barību, kas ir sastopama vislielākajā skaitā.
Galvenais vilku barības objekts Latvijā ir savvaļas pārnadži – staltbriedis, stirna, mežacūka un alnis. Barības sastāvs sezonāli mainās, vasarā pieaug putnu, bebru, sīko zīdītāju, kukaiņu, ogu un augļu īpatsvars.
Ganību periodā vilki nereti uzbrūk mājdzīvniekiem – aitām, teļiem, kazām, suņiem.
Uzvedība
Vilki ir sabiedriski dzīvnieki. To barā pastāv stingri noteikta hierarhiska kārtība. Katrs dzīvnieks barā ieņem noteiktu hierarhisku stāvokli. Barā parasti ir paaugstināta agresivitāte, no kā visbiežāk cieš zemāka ranga īpatņi . Dominējošais tēviņš un mātīte veido α – pāri. Parasti vairojas augstāka ranga dzīvnieki, turklāt tas vairāk attiecas uz mātītēm. α – tēviņš var arī nevairoties, tomēr saglabājot savu dominanto statusu.
Vilkiem ir augsti attīstīta psihe un komunikācijas spējas. Baros pastāv vairāki komunikāciju veidi: vizuālā (mīmika, poza), smaržu un akustiskā komunikācija.
gribētu sev mazu vilciņu kuru pieradināt ... Mīlu vilkus un suņus... vilkus vairāk :D