Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
190

Slepkavība ir prettiesiska, tīša cilvēka nogalināšana, ko veic kāds cits cilvēks vai cilvēku grupa. Ja cilvēks atņem dzīvību kādai citai dzīvai būtnei, to pieņemts saukt par nogalināšanu.

Cik ētiski ir atņemt kādai dzīvai būtnei dzīvību - nogalināt, kur ir šīs ētikas robežas. Nosit odu vai mušu - neviens tevi nenosodīs, bet uzskatīs par pašsaprotamu rīcību. Ja cilvēks nokauj cūku, vistu , nomedī kādu dzīvnieku, ko izmanto pārtikai - cilvēkiem jau domas atšķiras.

Pēdējās nedēļas notikumi dārzā raisījuši manī ļoti daudz pretrunīgu pārdomu par šo tēmu. Mans jautājums - cik ētiski ir nogalināt kurmi, kas uzrok manu kopto zālienu un jaunākos stādījumus? Stāstīšu īsumā visu pēc kārtas.

Kurmji saviesušies gandrīz visos mazdārziņos. Arī manējā.

Pavasarī kurmis raka gvk... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
1.

Pavasarī kurmis raka gvk. meža klajumiņā un tas mani pārāk neuztrauca. Līdz 20 augusta vakarpusē parāījās viens rakums pagalma mauriņā. Nolēmu kurmi sodīt un, proti, rakuma centrā ieliku ūdens šļūtenes galu un tecināju tur ūdeni apm. 2 stundas ar domu, ka nu gan viņš te vairāk neraks. Nākošajā dienā visu dienu lija lietus un jaunu kurmju rakumu nebija. 

Ceturtdienas rītā ieraudzīju... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
2.

Ceturtdienas rītā ieraudzīju izraktu visu pagalmu, it kā kurmis man vēstīja, ka viņš te ir īstais saimnieks. Neredzēju jēgu rakumus izlīdzināt. Sestdienā bija meita un ar autiņu izbraukāja šurpu turpu divos virzienos un nopriecājāmies, ka izdevās labi nogludināt lielos nelīzenumus. 

Pārāk ātri sapriecājāmies ... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
3.

Pārāk ātri sapriecājāmies - kurmis meta jaunu izaicinājumu. Jauni rakumi atkal. Svētdienā kurmja rakumus aizēnoja citi notikumi.

Tepat pie mājas ķēķa puses... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
4.

Tepat pie mājas ķēķa puses saulītē guļ un sildās paliels zalktis. Domāju, ka tas ir tas pats, ko vairākkārt esmu jau no pavasara manījusi otrā mājas pusē cidonijās. Ķeram fotoaparātus un izdodas dabūt kadrā. Pamanījis kustību ap sevi tas dodas taisnā virzienā prom, izlien uz grantētā ceļa, bet tur laikam nepatīk un ieslīd atpakaļ manas kaimiņienes krāšņajā puķu dobē. Tur šodien neviena nav un ir klusums.  

Scaronogad daudz mazo... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
5.

Šogad daudz mazo vardīšu, pat mežā var ieraudzīt lēkājam. Gan jau zalktis tās salasīs barībai, lai izdzīvotu.

Sākas jauna nedēļa... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
6.

Sākas jauna nedēļa, atbraukusi dārza kaimiņiene Daina un rosās turpat aiz žoga pie savas puķu dobes. Brīdinu, lai nesabīstas, ja ieraudzīs manu zalkti savā dārzā. Viņa piebilst, ka viņai savas glodenes esot.

Esmu mājās viena, klusums, pamanu, ka kurmis taisa jaunus rakumus, jo zeme kustas. Nolēmu vēlreiz to papeldināt. Ievietoju ūens šļūtenes galu priekšpēdējā rakumā un palaidu alā ūdens strūklu. Man negaidīti blakus jaunajā rakumā sakustas zemes un spraucas ārā viens slapjš un zemains radījums. Es nezinu kurš no mums bija vairāk nobijies.  

Viņscaron izdarīja savu... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
7.

Viņš izdarīja savu liktenīgo kļūdu, skriedams mājas virzienā, kur ir tikai betons un bruģis - nevar ierakties zemē un paslēpties.

Skrienu tam bezcerīgi pakaļ... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
8.

Skrienu tam bezcerīgi pakaļ, jo man plikas rokas un nevaru to noķert. Pa ceļam gadās bruģa tīrāmā birste, paķeru to un cenšos piespiest draudziņu pie betona, bet viņš ir veikls un tiek palēnām uz priekšu. Nokliedzos - Daina, palīgā, kurmi ķeru. Kaimiņiene visu to redz, bet atskriet palīgos nevar, jo mani ielas vārti aizslēgti. Lūdzu, lai pārmet kādu lāpstu, jo ar birsti nevaru to cieši piespiest.

Ticis garām mājas stūrim vēl... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
9.

Ticis garām mājas stūrim vēl atduras pret betona ieejas pakāpieniem

Beidzot tas atrod spraugu... Autors: rasiks Neesmu slepkava
Autora bilde
10.

Beidzot tas atrod spraugu starp betonu un bruģi un cenšas ierakties spraugā un paslēpjas...

Daina pārmet man pār žogu lāpstu. Zinu, ka apakšā zem bruģa ir akmeņaina grants un tur tas tālu netiks. Padauzīju spraugā ar lāpstu - nav kustību. Uzleju ūdeni, tas nepatīk un raušas atkal ārā. Mēģinu atkal ar lāpstu šo apdullināt. Pagūstu ielaist Dainu, kas sadzērusies jau sirdsdrapes un tagad novēro objektu ar cimdiem rokās. Es tikmēr arī pagūstu ieņemt sirdsdrapes. Samanījām atkal izlaušanās mēginājumu un krietni sabakstījām ar dakšu, jo lāpsta atduras pret betonu. Vēl uzlējām udeni, lai pa bruģa spraugām nav gaisa padeves. Tad iznāca no ūdens vairāki lieli burbuļi, nu sapratām, ka tā bija viņa pēdējā elpa. Gandarījuma vietā bija nožēla un nepatīkama sajūta, jo izdzēsām vienu dzīvību, iespējams bez vajadzības. 

Kad saņemšos, jāizņem būs kādu bruģakmeni un jāpārbauda, nav patīkami staigāt pāri šai vietai ikdienā.

Labi, ka blakus bija kaimiņiene, jo, ja patiešām mani būtu piemeklējusi trieka, neviens nekad nevarētu iedomāties pat manu nāves cēloni. 

0
190
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [31]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Mr Linde avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa TeamworkMedaļa Zoles 3000 speles
  Mr Linde 29.08.19 09:35
8
0

Lai vēl vairāk pavairotu Rasika morālās ciešanas... (piedod) - nogalināt kurmi ar lamatām ir humānāk nekā ar vairākiem piegājieniem noslīcināt : ) Mans viedoklis - vienīgais veids, kā kurmi sagūstīt dzīvu ir ierakt zālienā zem ejas 3L burku un sagaidīt, kad viņš tur iekritīs. Kas paliek pāri no zāliena pēc šādas operācijas, nav jāstāsta. Visi tie dārgie pīkstuļi un paštaisītie tarkšķi ir kaķim (kurmim) zem astes. Pēc manas (un kaimiņu) pieredzes atbaidīšanai nelīdz ne seļarkā mērcētas lupatas, ne bečiki ne citi smakojošie līdzekļi. 

norlatvija avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārs
  norlatvija 28.08.19 21:26
8
0

Par mani arī citi smejas kad nesu ārā no ceha spāri,zirnekli vai brangu kameni! Neceļas roka atņemt dzīvību bet ja nu tāds nemiernieks iemājojis pagalmā....ko citu darīt!

mazais muks avatars
Medaļa BaloniMedaļa RecidīvistsMedaļa Vienu jau var
  mazais muks 28.08.19 21:04  
8
0

atbildot uz coldasice komentāru " laba čūska-beigta čūska. "

Nu nu ! Čuska vasaras laika iznicina tik daudz grauzeju ( žurku un peļu ) , ka pilniba spej nosargat JUMS domato graudu ražu ! 

vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  vecais_sakārnis 28.08.19 21:02  
8
0
atbildot uz rasiks komentāru " Zalkti pēc spilgti dzeltenajām ausīm uzreiz v... "Bet autoram plusiņš, ne par beigto kurmi, bet par pārdomām. Es ar neatbalstu nogalināšanu. Ja traucē, apdraud utt, tad jāpieņem mēri. Bet citādi, nē. Es pat odu cenšos nopūst no rokas pirms tas pierijies)
vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  vecais_sakārnis 28.08.19 20:59  
7
0
atbildot uz rasiks komentāru " Zalkti pēc spilgti dzeltenajām ausīm uzreiz v... "Nu cik minos, tad spilkti dzeltenās "ausis" esot nebūt ne visiem zalkšiem. Drošākā pazīme esot acu zīlītes. Vienam bij apaļas kā cilvēkam, otram šauras kā kaķim.Bet piekrītu Coldasice, tādos brīžos pētīt acis vēlme maza)
SAMSS avatars
Medaļa ČempionsMedaļa KārumnieksMedaļa Vilkaču klana biedrs
  SAMSS 28.08.19 21:39
7
0

īsts krimiķis

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 29.08.19 04:40
6
0

Kurmits ir problema ,bet ne pustikliela ka peles ,zurkas un udenszurkas.Man ir pirktais tarkshis ,nedaudz modificets,uzmontets lenkjdzelzim kas iedzits zeme,lai labak vaditu skanju.Ir ari ar saules elementu darbinams pikstulis,kuru ari specifiski ,,iestradaju,,zeme.Pagaidam miers no kurmjiem ,bet pelju-zurku alas gan ir.Ari esmu lejis stundam udeni(labi ka vesels ezers musu riciba),bet redzamu efektu nebija  Kaut kur lasiju ka tada udens liesana kurmim neko daudz nevar nodarit ,jo vinam ejas vairakos stavos,limenjos.Lielie paspejot aizmukt,vai vienkarsi  apdraudeto ejua ,,aizver,,palaizot udeni uz drenazas eju.Tikai mazuljus varot gadities noslicinat (es to negribetu).Pirmo laiku ari skudras neaiztiku,bet tie vinju ,,lopkopji,, mani beidzot izbesija,tagad mums tada merena karadarbiba...    Ari chuskuleni ir gadijusies- zalksi,bet ar tiem nav problemu bijis,pagaidam.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 30.08.19 14:25
5
0

atbildot uz rasiks komentāru " Mazdārziņos likt kautkādu akustisku atbaidītā... "

Ak dievs ,cik viss nopietni.Tas ,,akustiskais atbaiditajs,,(skan pat baisi)ir plastmasas verkjitis ,apmeram saimniecibas sveces garuma ,tik drusku budigaks.Augspuse tam plaksnite ar gaismas elementu,manejais pec pukites (pipenes laikam)izskatas.To svarigi pilnigi iestellet zeme un tad tas paris metru attaluma nav dzirdams,visa akustika zem zemites darbojas.Ar baterijam nevaig pirkt ,nepaspesi mainit.Ar sauliti darbinamais man reiz 2gadus nogaja,tik pa ziemu ienesu maja.Maksa ar no 5 lidz10 eiro,nav dargi par iespeju bez asinim tikt valja no kurmjiem ,grauzejiem un cuskiniem.Var pat tadus divus likt lai nosedz viens otra zonas dalju.Kaiminji pat nezinaja ka man kadas pariktes ir,tikai grieztuliti redzeja kas man par vejradi parbuvets(asti pieliku)un smuki grozas veju radot.Kaimins ,kad uzzinaja ka man pikstulis ir,ari sev nopirka ,tik neapjedza kartigi zeme iebazt un veselu nedelju priecajas par skanjam, kamer apzelojos un paradiju ka jaliek.Ta ka varbut pamegini.  Noteikti labak par bernudarznieku baru ,kas visu izbrada ,aplauz augus ,krumu zarus un auro ka zilonju bars vaislas laika ...

rasiks avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Dienas domaMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 28.08.19 19:45
4
0

atbildot uz coldasice komentāru " laba čūska-beigta čūska. "

Zalktis nav bīstams, bet man vienalga vņš nepatīk.

vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  vecais_sakārnis 29.08.19 23:22  
4
0
atbildot uz rasiks komentāru " Lai nu kā tur bija, bet šodien ir jau ceturtd... "Nemoci sevi, dzīvo tālāk. Bija labi, nebija, varēja savādāk vai citādāk, vairs nav svarīgi. Kā bija, tā bija, tas bijis pagājis, to vairs neizmainīs. Nāks cits kurmis, būs Tev iespēja
Tadeušs Zvēriņš avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  Tadeušs Zvēriņš 30.08.19 07:36
4
0

Visa daba ir būvēta, pamatojoties uz izdzīvošanas spēli! Ja neesi gudrs un ātrs, tad tiksi apēsts. Problēma ir tā, ka cilvēku sugu neviens vair neapdraud, tāpēc rodas filozofiskas domas par žēlastību. Ja tas kurmis būtu rotveilera lielumā, ļaudis bez filozofijas dauzītu kurmjus ar lāpstām. Saprotams, ka bez vajadzības nogalināt nevienu nevajag, par to būs jāatbild jebkurā gadījumā, tomēr jāsaprot arī, kas cilvēki iemācījušies konkurēt bez nogalināšanas, kamēr dzīvniekiem tādas iespējas nav. Nāve ir evolūcijas sastāvdaļa, tā dabā ir iekārtots.

coldasice avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Recidīvists
  coldasice 28.08.19 20:42
3
0

atbildot uz rasiks komentāru " Laikam čūsku nemūžam nevarētu nosist. "

tad,kad manā vasarnīcā šitāds uzradās,pēc trešās uzskriešanas virsū nācās sadalīt reizinātājos ar lāpstu,jo katreiz pētīt ,kas tas par čūsli man nav vēlēšanās

Banančiks00 avatars
Medaļa BotsMedaļa KomiķisMedaļa Bots
  Banančiks00 28.08.19 20:05
3
0

  

Man čūskas ar plikām rokām patīk ķert, vienīgi viņas palaiž tādu sīvo, ka rokas mēnesi smirdēs..   

Mr Linde avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa TeamworkMedaļa Zoles 3000 speles
  Mr Linde 29.08.19 15:55
2
0

atbildot uz rasiks komentāru " Pie slīcināšanas viņam tomēr ir dota iespēja ... "

Arī lamatas mēdz aizkrist "pa tukšo" un kurmis tiek cauri ar izbīli un nelielu mācību priekšdienām. Līdzvērtīga cīņa, tā sacīt.

rasiks avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Dienas domaMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 28.08.19 21:59
2
0

atbildot uz norlatvija komentāru " Tas nozīmē ka esat labs cilvēks. "

Visparastākā ome.

norlatvija avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārs
  norlatvija 28.08.19 21:53
2
0

atbildot uz rasiks komentāru " No šī notikuma esmu guvusi morālu traumu... "

Tas nozīmē ka esat labs cilvēks.

rasiks avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Dienas domaMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 28.08.19 20:46
2
0

atbildot uz coldasice komentāru " tad,kad manā vasarnīcā šitāds uzradās,pēc tr... "

Zalkti pēc spilgti dzeltenajām ausīm uzreiz var atpazīt.

halunke avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  halunke 29.08.19 10:11
4
3

Man smiekli nāk par šitajām mīkstajām sirsniņām, kuri zirneklīšus un bitītes saudzīgi izliek no mājas zālītē, tajā pašā laikā ne aci nepamirkšķinot pusdienās vēsi uzkrauj sev uz šķīvja karbonādi  Izvēlieties tad galu galā pusi, kurā nostāties.

Autora vietā sen jau būtu izvēlējies radikālus līdzekļus - indes, lamatas, utt. Kuuuurmīti žēl, bet sava darba un ieguldītā laika zāliena sakopšanā nē? 

rasiks avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Dienas domaMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 29.08.19 09:40
1
0

atbildot uz Mr Linde komentāru " Lai vēl vairāk pavairotu Rasika morālās... "

Pie slīcināšanas viņam tomēr ir dota iespēja aizmukt.

rasiks avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Dienas domaMedaļa Krustvardu recidivists
  rasiks 29.08.19 07:31
1
0

atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Kurmits ir problema ,bet ne pustikliela... "

Mazdārziņos likt kautkādu akustisku atbaidītāju- pīkstuli nav smuki attiecībā pret kaimiņiem. Esmu dažās  dobēs spraudusi vēja dzirnaviņas pagarā kātā, vēja radītās vibrācijas nelielā attālumā arī šiem nepatīk. Der arī metaliski grabuļi, kas vējā dauzās gar metalisku kātu.  Vislabākais variants atbaiīšanai būtu daudz mazbērnu, kas nepārtraukti skraida un dipina pa zemi.