Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
367

Lietuvas latvieši (94)

Sakarā ar to, ka strādājām vienotā tālsakaru operatīvi tehniskās vadības sistēmā , mēs bieži vien daudz ko zinājām par gaidāmiem svarīgiem notikumiem valstī ātrāk par citiem. Pats par sevi bija saprotams, ka valsts svētku, kompartijas kongresu un līdzīgu gadījumu laikā tika no centra izsūtīts aizliegums jebkādiem profilakses un celtniecības darbiem tālsakaru tīklā. Ja bija paredzams kāds kosmiskais lidojums, jeb armijas manevri vai tamlīdzīgi notikumi, vienmēr bija aizliegumi, bieži vien atsevišķiem reģionoiem. Visbiežāk nezinājām kas notiks, bet, ka notikumi būs, to zinājām. Ja valsts svētki izvērtās par vismierīgākajām dienām apkalpojošam personālam, tad citos gadījumos šad tad nācās izsaukt papildspēkus dažūrējošai maiņai, jo varēja sagaidīt pēkšņus un negaidītus rīkojumus sakaru organizācijai .

Šodien, kad rakstu šo rakstu, ir barikāžu piemiņas 25. gadadiena. Daudz ir atmiņu stāstījumu par Doma laukuma, Ministru Padomes barikādēm. Salīdzinoši mazāk ziņu par Dzirnavu ielas barikādēm. Izteikšu savas pārdomas, kas izveidojušās pēc 25 gadiem.

Pēc operatīvās informācija tīklā notikumus Viļņā nenojautām, jo informācijas tīklā nekā neparasta nebija.

Jau ar atmodas sākumu Rīgā bija vienmēr daudz ārzemju un PSRS preses pārstāvju. Mūsu skaņu programmu un konferenčsakaru sektorā praktiski notika visu pa tālsakaru līnijām notiekošo Latvijas radio un televīzijas iekšzemes un starptautisko translācija un komutācija. Nu darbu bija bezgala daudz. Nepārtraukti notika reportāžu, radio un televīzijas skaņu un tehnisko sakaru organizācija un komutācija.

Kad Viļna palika bez sakaru kanāliem ar ārpasauli, Lietuvas raidio sāka raidījumus no Kauņas. Uzreiz ar mutisku RTTC priekšnieka G. Bitmaņa rīkojumu noorganizēja tiešo telefona sakaru kanālu informācijas apmaiņai starp Rīgas Radionamu un Kauņas Radiocentru. Šis sakaru kanāls darbojās līdz pat augusta puča beigām. Ierīkoja radio tranlāciju barikāžu aizstāvjiem. Ielas pretējā pusē velosipēdu veikals kļuva par štābu, kur ierīkoja telefonus un divus bezmaksas telefonautomātus, lai barikāžu sargi no Latvijas var bez maksas sazināties ar mājām.

Bija sagatavota ārkārtas gadījuma radio kanālu komutācijas shēma, kuru varēja iedarbināt ar paroli ,,Daugava''.

Par pašām barikādēm atceroties. Pirmājā naktī saveda smago tehniku, nosprostoja pieejas no Marijas un Kr.Barona ielas pusēm. Faktiski tas neko nedeva, jo zinot ēkas novietojumu Dzirnavu ielā 105 zināms, ka pāri ielai pretīm ir Berga bazārs ar izeju uz 4 pusēm, pagalma pusē atklāta pieeja no Valsts plāna , kaitļošanas centra, ATC un konoteātra Pērses ielā. Pati mūsu ēka - ar milzīgiem koka logiem visos stāvos, kas nebija pat bloķēti pret atvēršanu - no iekšpuses bija atverams jebkurš logs un tur varēja ielaist jebko. Arī pagalma ieejas durvis vienkāršas koka ar parastu šleperatslēgu noslēgtas. Tātad, ja nenovērš šos aizsardzības trūkumus, maza nozīme pastiprinātai apsardzei arī pie galvenās ieejas.

Drizā laikā parādījā metinātāji, dzelzs režģi. Mūsu pirmā stāva logiem priekšā piemetināja dzelzs režģus, ar dzelzs režģu vārtiem aizsprostoja Berga bazāra pusi. Pārkārtoja arī pagalma pusi, pie kinoteātra izejas nolika sargus, lai pēc seansa neviens nevar iekļūt mūsu pagalmā. Dažas dienas vēlāk gar ēkas fasādi parādījās dzelzbetona barikāde un smilšu maisi. Liela materiāla palīdzība nāca no VEF. Par vienu no galvenajiem Dzirnavu ielas aizardzības organizētājiem mināms Ivars Kalviņš. Lielu atbalstu sniedza RTTC priekšnieks G.Bitmanis. Mēs neviens neskaitījām savas darba stundas. Tagad vairs neatceros cik kurš naktis pavadījām tur, jo par visu svarīgāk bija nodrošināt tālsakaru darbu pret muļķīgām nejaušībām un provokācijām.

,

Skats no KrBarona ielas puses Autors: rasiks Lietuvas latvieši (95) barikādes
Autora bilde
1.

Skats no Kr.Barona ielas puses

1
367
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [9]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 21.01.17 21:48
5
0

Šodienas pārdomas:

Melns kliedziens. To nevar un nedrīkst aizmirst.

Vectēvs klusi pieplaka zemei un gaismu lūdzās,

Tēvs rūgto nebrīvi smejoties  sabāza kabatās,

Dēls nostājās durvīs un skaļi  pateica- Stop!

Tie mani mīļie, kurus neļaujiet aizmirst nekad.

polis2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Fraktālis
  polis2 13.01.18 22:40
5
0

Es arī biju dzirnavu ielas barikādēs...No Siguldas un Silciema dzezbetonu rūpnīcas mēs tur labs bariņš bijām...Atlika tikai cerēt,ka pa taisno virsū nešaus...Par laimi šakāļiem tik daudz to ''purnu'' nebija,lai visur varētu pašaudīties...

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 21.01.19 16:04  
4
0
Lietuvieši visu smagumu iznesa 13 janvārī pie Viļņas televīzijas centra!!! AR GARASPĒKU PRET KARASPĒKU!!!
polis2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Fraktālis
  polis2 13.01.18 23:02
3
0

Tas virsraksts gan tāds dīvains...-''Lietuvas lavieši''...Vai tas nozīmētu,ka lietuvieši to Dzirnav ielu turēja???Saprotu,ka sakarus palīdzēja nodrošināt..bet tauta tur bija no visām Latvijā dzīvojošām tautām!Ieskaitot krievus,poļus,ukraiņus,azerbaidžāņus,armēņus un gruzīnus...šķiet arī ar kādu baltkrievu runāju...iespējams arī lietuvieši,igauņi un citu tautību pārstāvji tur bija...Ar visiem tak neparunāsi...

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 13.01.18 19:53
2
0

Labs un interesants raksts

rasiks avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa AutoklikerisMedaļa Dienas joks
  rasiks 13.01.18 23:09
2
0

atbildot uz polis2 komentāru " Tas virsraksts gan tāds dīvains...-''Li... "

Patiešām maldinošs ir virsraksts. Man ir Liktenstāstu sērija par Lietuvas latviešiem, esmu viena no tiem un rakstu par sevi. Šis ir viens no sērijas rakstiem. 

rasiks avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa AutoklikerisMedaļa Dienas joks
  rasiks 21.01.16 15:18
1
0

atbildot uz Jānis komentāru " it kā nevarētu kaukur pa vidu pieslēgti... " Tie laiki sen vēsturē, kad vienkārši pa visu var pieslēgties. Piekrītu, ka barikādes bija tikai tautas vienotības simbols,  mūslaiku kara tehnikai  kā sērkociņu kastītes.  

polis2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Fraktālis
  polis2 13.01.18 23:47
1
0

atbildot uz rasiks komentāru " Patiešām maldinošs ir virsraksts. Man ir Likt... "

Tātad Lietuvas latvieši....Tad no Lietuvas palīdzēji,vai Latvijā ar lietuviešiem kontaktēji no Dzirnavenes??Pēc teksta sanāk,ka tanī traki ''plikajā''  mājā atradies...Tur jau sienas fasādes pusē tik pat kā nebija...vieni logi....   

rasiks avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa AutoklikerisMedaļa Dienas joks
  rasiks 13.01.18 23:52
1
0

atbildot uz polis2 komentāru " Tātad Lietuvas latvieši....Tad no Lietuvas pa... "

Lai būtu apskaidrība, pacēlu nupat 88. sēriju.

Es strādaju tur, tajā lielajā mājā  -Tālsakaru centrā. Sakari mums bija ar visu padomju savienību  un arī ar ārzemēm.