Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
297

Spokos diezgan daudz bilžu rakstu par mūsu pagātni. Jaunā paaudze uz vairumu no bildēm skatās kā uz brīnumu.

Vai šodien vari iedomāties normālu dzīvi bez ledusskapja, dušas, ūdens tualetes un līdzīgām ekstrām, kad elektrība, radioaparāts un parastais teleons ir liels retums.

Es labi attceros tos laikus. Tad arī siļķes laucinieku ēdienkartē vēl ieņēma ļoti ievērojamu vietu.

Kad pagājušā nedēļā pēc ilgiem laikiem iegriezos Purvciema tirgus zivju paviljonā un pārsteigta ieraudzīju to gandrīz tukšu, tikai ar vienu tirdzniecības vietu, kurā bija tikai neliels asortiments saldēto svešjūru zivju un no svaigajām - divas kastes ar laba izskata reņģēm. Nevienu siļķi neieraudzīju. Nopirku 1kg tās pašas reņģes, jo sen tās nebija ēstas.

No agrās bērnības siļķes atceros tikai vienmēr stipri sālītas, kad tās vakariaņām mūs , kādu no bērniem sūtīja nopirkt vietājā lauku bodītē. Tās bija sasālītas koka mucās un pirkumu ietina pelēcīgā papīrā. Toreiz vēl sapņos nerādījās plastmaisas pārtikas maisiņi. Vari iztēloties kāda tā paka izskatījās kāmēr aiznesu līdz mājām, labi ka līdzi bija kāds no klūdziņām pīts vieglāks groziņš, jo sālījums pa ceļam papīru izmērcēja un nu jau tas arī pilēja no groziņa. Siļķes vienmēr pirms ēšanas mērcēja, jo tās bija stipri sāļas. Kad jautāju kāpēc silķes tik sāļas, pieaugušie vienmēr smejoties atbildēja, ka siļkes dzīvo jūrā un tur ūdens ir ļoti sāļš. Savā iztēlē uzbūru aizvien pieminēto sāļo jūru, kur nabaga siļķēm jau dzīvām esot jāiesālās. Jau biju liela meitene, kad joprojām dzīvoju pārliecībā, ka siļķes no jūras sāļuma ir sāļas. Jūru biju redzējusi tikai grāmatu bildēs.

Pirmo reizi savā mūžā jūru sajutu sev visapkārt tajā 1944. gada 13./14. naktī, kad kuģoju jau bēgļu gaitās no Liepājas uz Dancigu. Neko neredzēju, bet tikai sajutu, jo Liepājā uz kuģa uzkāpām jau krēslai iestājoties, bet Dancigā nokāpām no kuģa vēl tumsā. Toreiz par siļķu sāļumu domas pat prātā nenāca. Tonakt aktuālākā tēma bija - barosim jūrā mencas, vai sveiki nokļūsim galapunktā.

Pirmo reizi jūru reāli ieraudzīju pēc kara, kad mācījos Auces vidusskolas 8. klasē. Tad manu klasi klases audzinātājs aizveda brīnišķīgā ekskursijā pa Kurzemi līdz pašai jūriņai. Jūras sāļumu tad praktiski nobaudīju pirmo reizi, kaut sen jau zināju, ka tas nav salīdzināms ar siļķu sāļumu un pieaugušie bērnībā mani krietni izjokojuši.

Pašai pieredzes ar zivīm man nebija, izņemot tās retās reizes, kad vietējā upē - Ventas pietekā sazvejoja kādu asari, raudu vai līdaku un redzēju, ka tās uzcep vai izvāra zivju zupā.

Mans galvenais notikums ar zivju sālīšanu gadījās 1949. g. maijā, kad vecāki bija jau martā deportēti uz Sibīriju un man pašāi bija jāsāk stingri domāt par izdzīvošanas minimuma sagādi. Brālis bija nupat kā kursos ieguvis šoera tiesības un jau strādāja Auces Patērētāju biedrībā uz smago mašīnu par šoeri. Viņi brauca regulāri uz Enguri un veda zivis Pat.b-bas veikaliem. Šoerītim arī vienmēr iedeva kādu zivju sainīti. Svaigās reņģes parasti cepām. Maija mēnesī zvejo t.s. lapu reņģes, kas pēc izskata ļoti līdzīgas vidēja lieluma siļķei. Bračka atkal atnes krietnu paku svaigās lapu reņģes un man dzimst ģeniāla doma, ka tās varētu iesālīt kā silķes vasarai, kad nozvejas var nebūt. Neatceros kur toreiz dabūju palielu māla podu, sakārtoju lielās reņģes rindās un pakaisīju pa starpām ar sāli. Nekaisīju sāli sevišķi daudz, lai nav jāatmērcē lielo sāļumu kā pirktajām siļķēm. Virtuvē zem grīdas bija neliels pagrabiņš, tur iecēlu podu ar reņģēm. Nevienam par savu pārtikas rezervi neko neteicu. Pēc nedēļas vai nedaudz vēlāk nolēmu savu rezervi pārbaudīt. Jau paceļot pagraba vāku, degunā iesitās nejauka smaka. Izcēlu podu ārā un biju patiešām šokēta. No poda nāca tāda kā klusa čaboņa un tur mudžēja un kustējās balti tārpi. Laikam lielās zilās mušas bija tikušas klāt. Kur to visu likt? Labi, ka mājās tobrīd neviena cita nebija. Saimniekam aiz kūtiņas liels dārzs. Uz turieni paslepus aiznesu un apraku ar visu podu. Pašai tā šķebināja, gandrīz līdz vēmienam, ka izkratīt saturu no poda nemēģināju.

Nevienam par šo notikumu nestastīju, bet beidzot sapratu, kāpēc siļķes ir sāļas. Ilgi nevarēju pat paskatīties uz reņģēm, bet nu jau sen tas garām. Nāk jauni notikumi un vecie aiziet otrajā plānā.

Ŗeņģes sagatavotas... Autors: rasiks Kāpēc siļķes ir sāļas?
Autora bilde
1.

Ŗeņģes sagatavotas cepšanai.

Pirms cepscaronanas iemērcu... Autors: rasiks Kāpēc siļķes ir sāļas?
Autora bilde
2.

Pirms cepšanas iemērcu miltos

Ēdu uzceptās reņģesnbspTās... Autors: rasiks Kāpēc siļķes ir sāļas?
Autora bilde
3.

Ēdu uzceptās reņģes. Tās ierosināja uzrakstīt vēl nevienam neizstāstītus notikumus. 

0
297
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [52]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 20:49  
8
0
Latvietis ir reņģēdājs un tas nav apvainojums,jo reņģe ir zivju kartupelis!!!
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 03.12.17 16:13  
8
1
Es nemaz nezināju,ka nolādētie krievu okupanti,tavus vecākus deportēja uz Sibīriju!!!Tā bandītu tauta tik daudzām Latviešu ģimenēm sakropļoja dzīves!!!Labi,ka tu brīnumainā kārtā izdzīvoji un,tagad iepriecini tautu ar savām receptēm,fotogrāfijām un dzeju!!!
SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 02.12.17 20:37
6
0

labs raksts ar humoru  

aloka avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas doma
  aloka 02.12.17 20:27
6
0

Es arī kādreiz domāju,ka siļķes sāļas,jo dzīvo jūrā!    

ezkins avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Zoles recidivistsMedaļa Zeltrocis
  ezkins 02.12.17 20:54
6
0

Paldies par tieshaam interesanto staastiijumu! 

Visgarshiigaakaas silkjes esot bijushas ulmanjlaikos par 3 kapeikaam kilo. Tik treknas, ka tauki vien pileejushi. Tagad svaigu siljkji var iegaadaaties tikai centraaltirguu, i to uzmaniigi jaaskataas, ka neiesmeeree jau padziivojushu

kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 20:39  
5
0
atbildot uz rasiks komentāru " Esmu cepusi uz oglēm. Ko Tu mani te vienmēr p... "Tu,man patīc,kā interesanta meiča,tāpēc tevi visu laiku pārbaudu cik tu laba saimniecīte esi!!!
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 02.12.17 20:46
5
0

Ļoti labs raksts, visu to labi atceros, sālītās siļķes koka mucā, skābēti kāposti veikalā (12 kap. kg.) tirgū aptuveni 1.rbļ.kg. Kartupeļi, biezpiens, krējums, sīpols sagriezts šķēlītēs, cik tas bija gardi. Studentu iztika, cepti kartupeļi + pieminētās piedevas, nevis, kā šodien sintētiskie roltoni, kurun izcelsme nav zināma.

Paskatījos, šodien mūsu laiku studentu pusdienas, šodien izmaksā, ka labas pusdienas restorānā. žēl.

P.S. Interesanta informācija par siļķēm. Tās ir lielākie bara dzīvnieki, tapēc tās ir viss vieglāk nozvejot, Vidējais siļķubars sastāda kubu ar malu 1.km(!!!!) platumā , garumā, ka arī 1.km(!!!!) dziļumā. Iemet spaini un izvelc.  

Silvitaaaa avatars
Medaļa TrumpeMedaļa SpoksMedaļa Students
  Silvitaaaa 02.12.17 21:11  
5
0
Paldies, ka raksti šeit. Ir iemesls te ienākt un lasīt.
F31KS avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Ļauns adminsMedaļa Rainis
  F31KS 02.12.17 20:23
4
0

ja nesālītu, tad nebūtu sāļas. viņas ir gardas arī nesālītas, uzceptas, pat gardākas par strimalu

kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 20:59  
4
0
Rasukiņam,vajadzētu izdot sava dzīvesstāsta grāmatu!!!
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 21:19  
4
0
atbildot uz rasiks komentāru " Man patīk bez olas labāk, manējās ir ļoti kra... "Vēl man ļoti garšo ceptas reņģes želejā un ceptas reņģes ar burkāniem un tomātu mērci!!!Ņammmmm!!!
9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 09.01.18 22:18
4
0

Siļķes ir sāļas tāpēc, ka dzīvo jūrā, kur ūdens arī sāļš. Kāpēc jūrā ir sāļš ūdens? Tāpēc, ka jūrā dzīvo arī roņi. Ko roņi jūrā dara? Pareizi - čurā, tāpēc arī jūras ūdens (un siļķes!) ir sāļš. Tas taču ir elementāri

Krokodiilis avatars
Medaļa DoktorsMedaļa MaģistrsMedaļa Spoks
  Krokodiilis 02.12.17 21:17  
4
0
Loti jauks stasts
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 21:40  
4
0
atbildot uz rasiks komentāru " Viss ir skaidrs kas Tev garšo. Mans jautājums... "Ņu.... Es protu tikai oliņu uzcept!!!Tā kā es saviem vecākiem esmu vienīgais bērniņš,tad viņi mani lutināja kā princīti un šī iemesla dēļ gatavot ēdienu neiemācījos!!!Bet,nekas Rasukiņ,tu mani pēc kāzām labi barosi!!!Vai,ne???
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 03.12.17 13:39  
3
0
Rasukiņ,kad tu ēd ceptus nēģus,tu viņiem,kādu mērci lej virsū vai ēd tā pat???
Ūdensvīrs avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa MaģistrsMedaļa Maģistrants
  Ūdensvīrs 02.12.17 22:30
3
0

jo alus ir salds

kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 21:52  
3
0
atbildot uz rasiks komentāru " Kāda sagadīšanās! Es arī gaidu, ka mani kāds ... "Man līdz pensijai ir vēl 50 gadi!!!Bet es saprotu tavu mājienu!!!
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 21:49  
3
0
Man ir viena tabu tēma no ēdieniem!!!Es nemūžam neēdīšu dzīvnieku mazuļus!!!Es nevarētu sev māgā dabūt iekšā ne jēriņu,ne piena cūciņu!!!Arī teļa gaļa mani šķebina!!!Neizprotu tos zemniekus,kas bez sirdsapziņas pārmetumiem aiziet uz kūti un noslaktē mazo aitas bērniņu,lai varētu pamieloties ar jēra gaļu..... Nez,kā justos cilvēks,ja lauvas zoodārzā barotu ar bērnunama mazuļiem!!!Laikam,ne pārāk labi!!!
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 02.12.17 21:26  
3
0
atbildot uz rasiks komentāru " Kur problēma? No rīta aizbrauc, nogaršo un va... "Tu kādreiz pretīgo un glumo austeri esi ēdusi???Es vēl nē,jo baidos ar viņu aizrīties!!!Kaut gan no austerēm it kā varot arī zupu vārīt....
kartupelis ar mugurkaulu avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 03.12.17 13:44  
3
0
Vissneizdevīgāk ir pirkt butes un lucīšus,kam ir tikai lielās galvas un ēdamā gaļa ir diezgan maza!!!Galvas pat musrarruņči vairs negrib ēst,jo viņi tikai no kaķu vecenēm gaida sauso barību un citus našķus!!!
« 1  2  3 »