local-stats-pixel

Degunradžvaboles !23

38 1
Degunradžvaboles (Oryctes) ir vienas no krāšņākajām un lielākajām Latvijas vabolēm, pateicoties tās lielajam augumam, un, protams, arī krāšņajam ragam, kurš tās padara līdzīgas degunradzim. Šī iemesla dēļ tām arī dots šāds nosaukums. Tās pieder pie plākšņūsaiņu dzimtas vaboļu ģints. Pie šīs vaboļu dzimtas pieder arī mēslvaboles ( plašāk pazīstamas, kā „Skarabeji” ) un maijvaboles.
Degunradžvabole dzīvo trūdvielām bagātās vietās: lapkoku mežos, kompostkaudzēs ( pats vienu tur noķēru !!! emotion ) un zāģu skaidās. Pieaugusi degunradžvabole neēd - visai dzīvei nepieciešamās barības vielas tā uzkrāj kāpura stadijas laikā ( šitais pat man bija, kas jauns !!! emotion ). Degunradža ragam līdzīgais rags virs mutes ir tikai vaboļu tēviņiem, mātītēm šajā vietā ir tikai neliels paugurs.
Pasaulē ir apmēram sastopamas 40 dažādas šo vaboļu sugas. Latvijā viena - komposta degunradžvabole (Oryctes nasicornis).
Salīdzinājumā ar saviem izmēriem degunradžvabole, noteikti, ir pasaules spēcīgākais radījums. Tā uz muguras spēj nest svaru, kas pārsniedz pašas svaru 850 reizes ( reti kurš no mums var pacelt pat savu svaru !!! emotion ).
« 1  2  3  4 »
38 1 23 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 23

0/2000
nice
4 0 atbildēt
MAnuprāt šitā vabole arī bija sarkanajā grāmatā........
4 1 atbildēt
Nu tad tā - neliels kļūdu labojums un papildinājums tekstam. 1. Neprecīza terminoloģija. Degunradžvabole Oryctes nasicornis ietilpst skarabeju jeb plākštaustekļaiņu dzimtā (Scarabaeidae). Temrmins "plākšņūsaiņi" ir nekorekts, jo kukaiņiem nav tāda veidojuma, kā ūsas. Nav arī tādas vaboļu ģints. Ir vaboļu kārta (Coleoptera). Ja runājam par ģintīm, tad degunradžvabole ietilpst ģintī Oryctes, kurai latviskā nosaukuma nav. 2. Degunradžvabole ir iekļauta Latvijas Sarkanajā grāmatā, taču šobrīd netiek uzskatīta par pārāk retu un apdraudētu sugu. Tam par iemeslu ir fakts, ka šī suga ir iemācījusies savai eksistencei izmantot cilvēka radītas dzīvotnes. Ļoti bieži tā ir sastopama kompsta un zāģu skaidu kaudzēs. Degunradžvaboles kāpuri pārtiek no trūdošas augu izcelsmes biomasas. Dabā šī suga apdzīvo mežus, kur kāpuri pārtiek no trūdošas koksnes u.c. augiem. Pieaugušās vaboles savā dzīves laikā neko neēd, tāpēc tām nav attīstīti vielmaiņas galarpoduktu izvadorgāni. Jāatzīmē arī fakts, ka rags ir tikai tēviņiem. Mātītēm tas ir stipri reducēts, atgādinot tikai nelielu punu. Mātītes vizuāli ir stipri līdzīgas citas vaboļu sugas - dižās briežvaboles Lucanus cervus mātītēm, tāpēc bieži cilvēki domā, ka ir redzējuši tieši dižo briežvaboli (tā kā dižā briežvabole Latvijā nav atrasta gandrīz 50 gadus, tad laikam ļaudis vēlās būt sensācijas līdzdalībnieki emotion ). Lai droši atšķirtu šo sugu mātītes, iesaku kārtīgi apskatīt taustekļus. Gan skarabejiem, gan briežvabolēm taustekļi ir ar plātnītēm. Atšķiras šo plātnīšu novietojums. Visiem skarabejiem, tātad arī degunradžvabolei plātnītes ir novietas taustekļa galā kā vēdeklis - visas plātnītes pie taustekļa stiprinās vienā punktā (pie tam plātnīšu vēdekli skarabeji pēc vajadzības spēj izplest un sakļaut). Savukārt briežvabolēm plātnītes uz taustekļa ir novietas atstatus cita no citas. Līdz ar to briežvaboles taustekļi izskatās kā mazas ķemmītes.
4 1 atbildēt
šitāda man bija mājās pirms daudziem gadiem zēnībā, tika uzglabāta sērkociņu kārbiņā :D tagad notiekti sastapties ar tādu dūcēju negribētu. iiiiii.....
4 1 atbildēt
esmu redzeejis arii shiaadu ;)
4 1 atbildēt
interesants kukainis :)
4 1 atbildēt
bāc ja būtu zinājis nebūtu pirms diviem gadiem izmetis tos kāpurus kurus atradu :D gribētos šādu vaboli ;)
4 1 atbildēt
ew kur shitam dampim ir acis ? emotion
4 1 atbildēt
kāds jaukiņš.
4 1 atbildēt
jebkāda veida, izmēra, krāsas un izskata vaboles man vienmēr ir šķitušas, šķiet un, visticamāk, arī turpmāk šķitīs briesmīgas. bet rakstam nav ne vainas :)
3 1 atbildēt
Nu nedaudz papildināju šo tekstu, pieliko to, kas tika aprauts :) Liels paldies anonīmajam lietotājam par papildus informāciju !!! emotion
3 1 atbildēt
shaads raksts mani izbriina!!
3 1 atbildēt
a šitais arī lido?
3 1 atbildēt
Tā ir lielākā latvijas vabole , cik sapratu ?
3 1 atbildēt
Neizskatīgi dzīvnieciņi. Tev tajā komposta kaudzē pilns ar šīm? Viņas ir iekļautas Latvijas Sarkanajā grāmatā.
3 1 atbildēt
Ir labs, man patika ! :)
2 1 atbildēt
sāpīgi badās
2 1 atbildēt
Tā ir mana rokaemotion emotion emotion
2 1 atbildēt
Nu ja viņas lido, pietam patiesi labi emotion !!! Mātītes nav mājavaboles, bet gan degunradžvaboles :) Tās patiesi arī ir sarkanajā grāmatā un vairākas, tādas dzīvo manā kompastkaudzē emotion !!! Nu par acīm es īsti nezinu, bet domāju tur pat vien ir pie tā raga - kā jau pārsvarā visām vabolēm !!! Pietam tās nekož un nav bīstamas tādēļ tās droši var ņemt rokās :) emotion
2 1 atbildēt
varbuut ta protams nau bet man liekas ka vaboles ir nedaudz pretīgas emotion
3 2 atbildēt