Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
580

Šerloks Holms ir angļurakstnieka Artura Konana Doila radīts romāna tēls, kurš strādā kā privāt-konsultants (privātdetektīvs). Londonā 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Specifiskais Šerloka Holmsa tēlam ir viņa darba metode, kas ir balstīta uz niecīgāko sīkumu ievērošanu un loģisku secinājumu izdarīšanu (dedukcijas metode). Šerloks Holms līdz mūsdienām ir saglabājies kā simbols analītiski racionālajai domāšanai.

Arturs Konanss Doils Arthur... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
1.

Arturs Konanss Doils (Arthur Conan Doyle) A.K.D.

Arturs Konanss Doils (A.K.D) pats pārāk nemīlēja savu vispopulārāko varoni - Šerloku Holmsu no kura viņš daudzus gadus bijis materiāli atkarīgs. Par Holmsa piedzīvojumiem no  izdevniecības preikš tiem laikiem A.K.D saņēma smuku naudiņu. A.k.D aicinājumu saskatīja savos vēsturiskajos romānos, par ko gan izdevniecības neizrādija tik lielu interesi, kā par Šerloku Holmsu. A.K.D tikko bija kļuvis pār ārstu un aprecējies, tāpēc vajadzējā izmisīgi nopelnīt naudu. Taču pacienti izvairījās šķērsot viņa slieksni, tādēļ viņš sāka sacerēt īsus detektīvstāstus. A.K.D nogalināja Šerloku Holmsu stāstā  "Pēdējā problēma", taču pēc 10 gadiem fanu  lūgumu dēļ rakstnieks viņu atkal atdzīvināja.

Džosefs Bels Joeseph Bell ... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
2.

Džosefs Bels (Joeseph Bell) - Šerloka Holmsa prototips.

Viens no Šerloka Holmsa ticamākajiem prototipiem bijis Konana Doila  Edinburgas universitātes profesors - ķirurgs Džozefs Bels. Savās lekcijās Bels lieliski izmantojis dedukcijas metodi, atklājot ne vien pacienta slimību, bet arī tā profesiju, izcelsmi un personības īpatnības. No Bela slavenais detektīvs aizguvis arī neordināro izskatu un ekscentriskās manieres. Bels pēc jūrnieku tetovējiem varējā pateikt kur tie ir ceļojuši. Viņš varēja noteikt cilvēka profesiju tikai apskatoties tā rokas. Bels pret saviem pacientiem bija ļoti auksts.

1889gads Vilijams Žilete ... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
3.

1889.gads. Vilijams Žilete ( William Gillette).

Amerikāņu tēatra aktieris Vilijams Žilete ir atbildīgs par vairākiem Šerloka Holmsa atrībutiem - apmetnis, mētelis, cepure un specifiskā pīpe, kā arī frāze "Elementāri, mano dārgo Vatson!", kas A.K.D romānos tiešā veidā neparādas.Vilijams Žilete pielāgoja savu Šerloka Holmsa versiju. A.K.D.5 lūgas cēlienu vietā viņš samainīja uz 4 cēlieniem. A.K.D apmierināja Vilijama Žiletes idejas un viņš jutās it kā pats Šerloks Holms būtu izkāpis no vilciena. Viņš atveidoja Šerloku Holmsu gandrīz 1300 izrādes visā dzīves laikā.

1905gads Maurīcijs Kostello... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
4.

1905.gads. Maurīcijs Kostello (Maurice Costello).

Pirmā vērā ņemamā Šerloka Holmsa filma ir  "Nolaupīts izpirkšanai", kurā Šerloku Holmsu atveido aktieris Maurīcijs Kostello. Kas vēlāk kļuva par ievērojamu mēmā kino zvaigzni.Diemžēl no šīs filmas ir saglabājušies tikai dazī fragmenti. Šajā filmā Holms bijia nevis dziļš domātājs, kurš noziegumu atrisina, sēžot klubkrēslā, bet cīnītājs par taisnību,

1916gads Harijs Arturs... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
5.

1916.gads. Harijs Arturs Saintsberijs. 

Harijs Arturs Saintsberijs Šerloku Holmsu vairāk nekā 1000 reižu nospēlēja uz teātra skatuves. Viņam bija iegarena un inteliģenta seja.No visiem, kuri tēloja Šerloku Holmsu - viņš tika uzskatīts par labāko.

1922gads Džons... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
6.

1922.gads. Džons Berimors.

Aktrises Drū Berimoras vectēvs "Šerloks Holms" bija pirmā lielbudžeta filma par slaveno detektīvu ar sava laika labākajām kinozvaigznēm.

1939gads Bazils... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
7.

1939.gads. Bazils Ratbons.

Slavenākais Holivudas zelta laikmeta Holms - aktieris Bazils Ratbons, kurš Šerloka Holmsa lomu septiņu gadu laikā nospēlēja 14 filmās.Viņšnofilmējās pirmajā filmā par Šerloku Holmsu - "Bāskervilu suns" / The Hound of the Baskervilles (1939),  kas joprojām tiek uzskatīta par labāko romāna ekranizējumu. Savukārt seriāla turpinājumā Otrā pasaules kara laikā uzņemtajās filmās Holmsa stāstus padara modernus. Stāstu darbību pārceļ uz filmu tapšanas laiku un nu Holms tajos cīnās pret nacistiem un citiem tā laika ļaundariem. 

1959gads Pīters... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
8.

1959.gads. Pīters Kušings.

Pīters Kušings. pārsvarā ir zināms no lētām kinokompānija "Hammer Films" šausmenēm, taču vinš arī ir veidojusi savu versiju par slaveno "Bāskervilu suni". Šis bija pirmais Šerloka Holmsa ekranizējumu kas uzņemts krāsu filmā.

1977gads Džons Klīzs nbsp... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
9.

1977.gads. Džons Klīzs.  

Džons Klīzs. Komiķis Džons Klīzs šajā filmā atveidoja Šerloka Holmsa mazdēlu. Šī bija Mazbudžeta parodija par detektīvžanru kopumā un īpaši par Šerloka Holmsa filmām. 

1979  1986gads Vasilijs... Autors: Werkis2 Šerloks Holmss. Viņa tēls literatūrā, teātrī, kino un TV.
10.

1979. - 1986.gads. Vasilijs Ļivanovs. 

Vairākos aspektos nepārspēts  ir un paliek Vasilija Ļivanova šarmantais Holmss septiņdesmito gadu beigu un astoņdesmito gadu vidus Ļenfilm megagrāvējā Šerloka Holmsa un doktora Vatsona piedzīvojumi.  Šis mums ir vistuvākais HolmsŠīs filmas īpaši cieši sekoja literārajam pirmavotam. Padomju seriāls cieši sekoja oriģinālajiem stāstiem, bet netika pieminēts Vatsona dienests Afganistānā un Holmsa aizraušanos ar narkotikām.

1
580
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [51]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
krisny avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Admins iesakaMedaļa Tahikardija
  krisny 10.01.14 20:09
 
28
1

Dievinu Britu "Sherlock" un Benedikts lomu spēlē burvīgi, seriāls ir aizraujošs un asprātīgs, ļoti labi noslīpēts. Manuprāt labākā versija no mūsdienu variantiem.

KAZARMS XD avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa Twittera ekspertsMedaļa Man ir kredīts
  KAZARMS XD 27.07.14 19:20
 
16
0

Viennozīmigi Vasilijs Ļivanovs. Esmu izaudzis skatoties šo PSRS versiju un prasot, lai mamma tulko par ko stāsts. Arī BBC variantam nebija ne vainas, patikās!

lorrra avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoks
  lorrra 27.07.14 18:18
 
10
0

Dikti labs raksts :)

Vienigais iztrūkst fakta, ka Ļivanonvs ir saņēmis apbalvojumu no britu karalienes par labāko Holmsa atveidošanu, bet tas tāds nieks :)

Aicixs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa RecidīvistsMedaļa Teamwork
  Aicixs 11.01.14 02:01
 
8
0

Pieturos pie klasiskām vērtībām. Vecrīga un krievu Šerloks, caurvīts ar smalku humoru un lielisku aktierspēli pilnībā uzbur un atdzīvina oriģinālo AKDoila rakstniecības šedevru. Raksts +

LilMary avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Pilnu klēpi tulpēmMedaļa O!Zorro
  LilMary 28.07.14 19:37
 
5
0

Man labāk patīk seriāls ar  Benedict Cumberbatch. Doma, ka Vatsons ir sieviete galīgi neaizrauj (esmu pāris sērijas redzējusi). Man liekas, ka lielākais plus britu seriālam, ka sēriju nav daudz un tu katru nākamo gaidi ar lielu nepacietību.

Un Robert Downey Jr kā Šerloks ir lielisks. Vispār ar Jude Law viņiem sanāca ļoti laba saspēle filmā.

BEAMJEAK II avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa TeamworkMedaļa Sviestmaize
  BEAMJEAK II 26.07.14 21:08
 
4
0

Benedikts un tas pēdējais ( nezinu kā sauc :) ) vislabāk patīk un protams arī Lucy Liu...

saulīte20 avatars
Medaļa SpoksMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  saulīte20 17.01.14 22:28
 
3
0

Benedikts un Roberts. Ļoti patīk abi aktieri. 

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 29.12.14 13:11
 
2
0

Vislabakas literaro darbu ekranizacijas sanak ,kad scenarists stingri turas pie autora varianta,nemeginot ,,iedot savu ieguldijumu pasules klasikaa,,  .Tiesi tapec lielu popularitati ieguva padomju variants ar LIVANOVU  Holmsa lomaa.  Ari Anglijaa tas atzits par vienu no labakajiem ekranizejumiem.      Jaatzist gan ari jaunmodigie ,,HOLMSU,, varianti,pat ar doktori Vatsoni ,ir interesanti un laba limenii. Iespaidu neboja pat darbibas parcelsana uz musdienam.         Raksts visu aptverosh un interesants

golver3 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  golver3 16.01.14 00:43
 
2
0
Starp citu nesen iznāca jauna krievu versija, salīdzinot ar PSRS laiku versiju galīgs sviests :((
unicorn1999 avatars
Medaļa TeicamnieksMedaļa Priecīgus Līgo!Medaļa Zebra
  unicorn1999 28.12.14 13:55
 
2
0

atbildot uz krisny komentāru " Dievinu Britu "Sherlock" un Benedi... " Pilnīgi piekrītu. Tā smējos par to vietu, kur ļaundarim Moriarty (netulkošu) brīdī, kad Šerloks gribēja viņu nošaut, sāka zvanīt telefons ar zvana signāku- Stayin alive, stayin alive... Sen tā nebiju smējusies. Un pilnīgi ideāls seriāls, esmu atkarīga.

Čeirāne avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa OligarhsMedaļa Admins iesaka
  Čeirāne 19.01.14 20:11
 
2
0

atbildot uz Sarkanvīns komentāru "Par pirmajām divām 3. sezonas sērijām piekrītu,... "

Piekrītu. Katrā sērijā bija pāris fantastiskas epizodes un dialogi, bet viss kopā kaut kā nenostrādāja... Un ja sezonā ir tikai trīs epizodes tad, kā tu teici,  tas tiešām izbojā visu sezonu. 

 

Trešā sērija man patika, bija pāris negaidīti pavērsieni. Vienīgi negaidīju, ka Šeroka jaunais pretinieks no seriāla pazudīs tikpat ātri kā uzradies.

Drakonvīrs avatars
Medaļa Vecīša cepureMedaļa MobiļņiksMedaļa Jāņuguns
  Drakonvīrs 20.11.17 01:04  
 
1
0

atbildot uz Juris1604 komentāru " Interesanti    , bet Ļit... "

Absolūti piekrītu  

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.04.18 07:21
 
1
0

 Padomju seriāls cieši sekoja oriģinālajiem stāstiem, bet netika pieminēts Vatsona dienests Afganistānā un Holmsa aizraušanos ar narkotikām.

Tāds kuriozs fakts - filmējot tik pieminēta Vatsona dienests Afganistānā..

Bet pēc tam tiek izmainīts teksts, un auzlikts ka dienējis austrumos(vai kur nu tur bija)... īsi pirms filmas iznākšanas  PSRS ieveda Afganistānā karaspēku...

Par narkotikām - kaut kā grāmatā tādu faktu neatceros..., iespējams ka orģinālā tas ir, bet Latviskā tulkojumā - nav, vai arī pieminēts garāmejot...

 

ķiparstv avatars
Medaļa JāņugunsMedaļa RudzupuķeMedaļa Dienas joks
  ķiparstv 19.09.15 17:35
 
1
0

Man nepatīk tas Sherlock seriāls, kas iet tagad.  Pilnīgs sviests!

naalikjis avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa PamatskolnieksMedaļa Teamwork
  naalikjis 29.12.14 16:22
 
1
0

jā kāds būtu lasījis edgara alana po "slepkavība morgielā", tad saprastu no kurienes konans doils ņēmis prototipu tēlam šerloks un vatsons. viņš ir plaģiators. tas pats ir ar viņa lielāko daļu stāstu, protams, interesanti un forši, bet skumji, jo zinu ka gandrīz visi viņa tēli un stāsti ir aizgūti no citiem rakstniekiem un ar to guvis peļņu. tāds kā tomass edisons, tikai ne tik ļauns

sit pa seju avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  sit pa seju 29.12.14 10:35
 
1
0

Ar seriāliem īpaši neaizraujos, Un līdz R. Downey Jr. abām filmām biju redzējis tikai krievu versiju, kas gan tīri labi patika, bet biju vēl visai mazs, un maz ko nu jau vairs atceros no tās. Tagad noskatījos abas Holivudas daļas, un jāatzīst- tiešām patika, kaut kas savādāks no ierastajiem salkanajiem gabaliem, vai bez maz vienādajiem asa sižeta grāvējiem. Ja būtu jābalso, es arī atdotu savu balsi Robert Downey Jr. kaut tik dēļ tā ka citu aktieri tagad būtu grūti iedomāties viņa vietā, visai spožs tēlojums. 

wega avatars
Medaļa BotsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  wega 29.12.14 02:30
 
1
0

Viena iebilde - 3. un 5. bildē ir viens un tas pats Šerloka lomas tēlotājs - Viljams Žilete, vajag izlabot 5. bildei parakstu vai nomainīt bildi! Kopumā raksts patika + 

janismilannu avatars
Medaļa KavalierisMedaļa Twittera čomsMedaļa Spēlmanis
  janismilannu 10.01.14 20:26
 
1
0

Labs raksts,starpcitu visi spocēni,kas izlasīja šo rakstu iesaku skatīties pa tv3 otrdienu vakaros jaunāko Šerloku Holmsu,tiešām ļoti interesants serāls. 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 19.11.17 14:22
 
1
0

Interesanti    , bet Ļitvinovs bija visu laiku labākais Šerloks Holms.

Latišs avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SensācijaMedaļa Admins iesaka
  Latišs 19.01.14 22:07
 
1
0

10. un 14.vienmēr patika :) :)

Taču 15. -amerikāņu Holms kautkā pie sirds neaizgāja ;)

« 1  2  3 »