Pirmsākumi
Grupa 30 Seconds To Mars pašā sākumā bija neliels ģimenes projekts: to 1998. gadā radīja Džareds Leto un viņa brālis Šenons. Lietas attīstījās diezgan ātri, un nedaudz vēlāk grupai pievienojās Mets Vokters, kurš spēlēja basģitāru un taustiņisntrumentus. Neilgu laiku pastrādājuši kopā ar vairākiem ģitāristiem (abi pirmie grupas ģitāristi Kevins Dreiks un Solons Bikslers aizgāja no grupas kā galveno iemeslu minot došanos koncerttūrēs), trīs grupas dalībnieki pieņēma Tomo Miličeviču, lai beidzot nostiprinātu grupas sastāvu.
Saskaņā ar interviju no "Virgin Records", grupas nosaukums "patiesībā radies no kādas zinātniskas tēzes, ko sarakstījis kāds bijušais Harvardas universitātes profesors, un ko grupa atradusi internetā. Un viena no šīs tēzes nodaļām saucās "Trīsdesmit sekundes līdz Marsam", un tajā viņš stāsta par ārkārtīgi ātro tehnoloģiju progresu, kas attiecas uz cilvēkiem un saka, ka mēs burtiskā nozīmē atrodamies trīsdesmit sekunžu attālumā no Marsa. Ko tas mums nozīmē, to, šķiet, īsumā vislabāk apraksta mūsu mūzika."
2002. gadā grupa 30 Seconds to Mars ar tāda paša nosaukuma debijas albumu pieteica sevi kā jauns, svaigs spēks, atklājoties kā daudžšķautņaina grupa, kas auga radošos pētījumos. Albumu praktiski pilnībā ierakstīja brāļi Leto. Džareds spēlēja ģitāru, basģitāru, sintezatoru un dziedāja, bet Šenons bija bundzinieks. Tomēr dažas dziesmas ierakstīt viņiem palīdzēja citi cilvēki, un pat albuma producents Bobs Ezrins, kurš spēlēja klavieres dziesmā "The Mission". Tika pārdotas ap 100000 albuma kopijas. Sākotnēji bija paredzēts, ka albums sauksies "Welcome to the Universe", bet Džareds tomēr izlēma tam dot grupas nosaukumu. Arī dažām dziesmām tika mainīti nosaukumi. Piemēram, "Year Zero" sākotnēji sauca "Hero", "Fallen" — iepriekš "Jupiter", bet "Oblivion" nosaukums bija "The Reckoning". Bez tam, dziesmas "Buddha for Mary" pēdējā versijā radās piedziedājums, kura nebija dziesmas demo versijā.
30 seconds to mars (pirmsākumi)4
72
2
Grupas otrais albums, "A Beautiful Lie", iznāca 2005. gada 30. augustā. Tā radīšanā grupa ieguldīja pamatīgas pūles. "Mēs šajā albumām ielikām savas bezmiega naktis un nerimstoša darba dienas, spaiņiem asiņu, sviedru un asaru. Ierakstot albumu, mēs apbraukājām četrus kontinentus, pabijām piecās valstīs, izmēģinājām 7 dažādas studijas", stāsta Džareds. Albuma līdzproducents bija Džošs Abrahams, kurš pazīstams pēc savas sadarbības ar Linkin Park.
Taču 5 mēnešus pirms albuma iznākšanas notika informācijas noplūde - dziesmas nokļuva internetā. Tāpēc grupa nolēma iekļaut diskā 2 bonusa dziesmas: "Battle Of One" un "Hunter" (Bjork dziesmas kaverversija). Tāpat, lai atbalstītu albumu, zināmā skaitā disku tika iekļautas "Zelta caurlaides", kuru īpašnieki varēja apmeklēt visus 30 Seconds To Mars koncertus, kā arī iekļūt aizkulisēs.
Ar albumu "A Beautiful Lie", grupas līderis Džareds Leto vēlējās izpētīt pavisam jaunu, daudz konfesionālāku skaņu pasauli.
"Pirmajā albumā es radīju pasauli, un tad noslēpos aiz tās", stāsta Leto. "Ar "A Beautiful Lie" bija pienācis laiks daudz personīgākai un mazāk "apsmadzeņotai" pieejai. Lai gan šajā ierakstā joprojām ir daudz konceptuālu elementu un tematisku ideju, tas galu galā ir daudz ciešāk savijies ar sirdi, nekā ar prātu. Tas ir par brutālu godīgumu, attīstību, pārmaiņām. Tas ir neticami intīms ieskats dzīvē, kas atrodas krustcelēs. Patiess emocionāls ceļojums. Stāsts par dzīvi, mīlestību, nāvi, sāpēm, prieku un kaislībām. Par to, ko nozīmē būt cilvēkam."
Reklāma
Papildus daudz tiešākajiem dziesmu tekstiem, "A Beautiful Lie" pieredzējis arī muzikālas pārvērtības. Progresīvi, daudzceliņu ieraksti aizstāti ar vienkāršākiem un mazāk noslogotiem ierakstiem, un uzmanība vairāk koncentrēta uz eklektismu, lai ieguvēja būtu pati dziesmu radīšanas būtību. "Mēs vēlējāmies koncentrēties uz dziesmu iekšieni, saturu," stāsta Džareds. "Izgriezt visu, kas uz tām neattiecas. Lai panāktu pilnīgu to patiesumu. Mums nebija galvenais, cik daudz spēsim izdarīt, bet gan cik maz. Tas bija sākums daudziem izaicinājumiem. Es smagi strādāju, lai radītu kaut ko tiešām īpašu un atšķirīgu, nekā pirmoreiz, gan muzikālā, gan konceptuālā ziņā. Un tas pirmais disks vienmēr būs tāds, lai tur vai kas. Taču, lai virzītos uz priekšu, kaut kas jāatstāj aiz muguras. Tā ne vienmēr bija vieglāk paveicamā lieta. Zināmā mērā, tā bija kaut kā jauna dzimšana un kaut kā veca nāve."
Rezultāti ir izcili. Pirmais singls, "Attack" ir dinamiska atdzimšanas un atjaunošanās izpausme, ar enerģiskām taustiņinstrumentu skaņām, plašām, asām ģitāru partijām un aizraujošu vokālu, kas paceļas līdz sirdi plosošam kliedzienam un nolaižas līdz klusam čukstam. "The Kill" ir pārdomām bagāts, to iedzīvina skaisti sarežģītas ģitāras apvienojumā ar pirmatnēju ritmu, kas pāriet episkā, himnai līdzīgā piedziedājumā, un "Was It A Dream" ir intīma, melodiska un sirreāla pieredze, kas pulsē neaprēķināmā ritmā, kas vienlīdz atgādina gan The Cure, gan U2.
"Mums bija nepieciešams, lai šis albums būtu tāds, kas mums uzstāda jaunu latiņu," stāsta Leto. "Lai cik lepni mēs nebūtu par saviem iepriekšējiem centieniem un sasniegumiem, es patiešām gribēju iznīcināt pirmo ierakstu radot šo otro. Pēdējā lieta, ko mēs vēlējāmies - uztaisīt vēlreiz tādu pašu ierakstu."
"Bija svarīgi būt emocionāli atvērtiem, atkailinātiem un dabiskiem," stāsta Džareda brālis un bundzinieks Šenons. "Mums vajadzēja, lai šis ieraksts skan patiešām neviltoti un atklāti."
Par dramatiskām pārmaiņām bieži ir dārgi jāmaksā un 30 Seconds To Mars šajā ziņā nav izņēmums. Muzikālās un liriskās pārmaiņas, kas caurstrāvo "A Beautiful Lie", atspoguļo Džareda un viņa grupas biedru reizēm sāpīgo attīstību, kam viņi bija pakļauti pirms ieraksta radīšanas un tās laikā. "Bija daudz spraigu pārmaiņu, kas ar mums notika šī projekta laikā, gan personiskā, gan mākslinieciskā ziņā," atklāj Džareds. "Pārmaiņas tobrīd bija ļoti nozīmīga tēma, un jūs to varat sajust. Tomēr, lai cik tumši un pārdomu pilni būtu daži brīži šajā diskā, turpat visu laiku ir milzīga optimisma un svinīguma sajūta. Tā bija cīņa. Un, savā ziņā, tā bija došanās karā. Došanos karā ar sevi un uzvara."
Džaredam panākumi nav sveši. Papildus tam, ka viņš ir līderis veiksmīgā rokgrupā, viņš arī spēlējis vairāk kā 15 augstu novērtētās filmās, ieskaitot "Rekviēms sapnim", "Bunkurs", "Cīņas klubs", "Amerikāņu psihs" un "Aleksandrs". Un fakts, ka daudzi jo daudzi aktieri ir laiduši klajā diezgan briesmīgus albumus, viņu nav aizkavējis ne mirkli. "Ikreiz, kad ir kāds negatīvs precedents kā šie, jāizcīna grūta cīņa," viņš piekrīt. "Es nekad no tās neesmu izvairījies."
"Kad mēs devāmies koncerttūrē ar savu pēdējo albumu, mēs katru vakaru devāmies karā," piebilst Šenons. "Mēs nospēlējām vairāk kā 300 koncertus un, šķiet, vinnējām šajā kaujā. Tagad, kad esam to paveikuši, šis ieraksts mums licis turpināt augt un radīt tiešām izcilas dziesmas."
Džareds sāka rakstīt "A Beautiful Lie" pirmā albuma tūres laikā, un gala rezultātā albums tapa 5 dažādās valstīs, četros kontinentos un ieraksti notika gan Losandželosā, gan Ņujorkā, gan Dienvidāfrikā. Albuma tituldziesma un vēl trīs dziesmas tika sacerētas Keiptaunā, Dienvidāfrikā, un grupas biedri viņam pievienojās Āfrikā, lai strādātu pie ieraksta. Šajā laika posmā Džaredam radās ideja par diska nosaukumu.
"Es dzīvoju mājā ar skatu uz okeānu, un tas bija elpu aizraujošs skaistums," viņš paskaidro. "Bet tam visam pa vidu bija bezgalīgi daudz pretrunu starp dabas skaistumu un cilvēku postījumiem. Es to ļoti bieži redzēju ceļodams pa pasauli no Āzijas uz Eiropu un uz mājām. Tas man lika aizdomāties par šīm pretrunām dzīvē, par izvēli, ko mēs izdarām, lai kaut kam ticētu, upurējot kaut ko citu, vienalga - vai tas attiecas uz attiecībām, vai uz došanos karā. Bet šajā izvēles izdarīšanā ir kaut kas neticami iedvesmojošs, optimistisks un romantisks. Īpaši ņemot vērā, ka, neraugoties ne uz ko, mēs visi kopā izvēlamies virzīties uz priekšu."
Reklāma
Brāļiem Leto studijā pirmo reizi pievienojās ģitārists Tomo Miličevičs un basists Mets Vokters, kuri piedalījās 30 Seconds To Mars pirmā albuma koncerttūrē. Pirmajā diskā visas ģitāru, basa un sintezatora un balss partijas ierakstīja Džareds, pie bungām sēdēja Šenons, bet šoreiz sadarbība bija plašāka un tas bija kaut kas jauns un aizraujošs, bet vienlaikus arī liels izaicinājums. Galu galā tā izrādījās ļoti veiksmīga un produktīva sadarbība.
"Sākumā mēs īsti nezinājām, kāda būs mūsu loma," stāsta Miličevičs. "Bet ar laiku viss kļuva skaidrāks un noteiktāks. Džareds atnesa dziesmas, un mēs visi kopā tās noslīpējām līdz tās kļuva tādas, kādas ir, un tas ne vienmēr bija viegli. Es domāju, ka šī ieraksta devīze varētu būt "Caur lielām ciešanām rodas liela māksla"".
"Bija mazliet dīvaini iesaistīt radīšanas procesā citus cilvēkus, jo es mūzikā varu būt ļoti privātīpašniecisks," atzīst Džareds. "Pagātnē man bija ļoti grūti atļaut citiem cilvēkiem piedalīties, jo tā bija īpaša, personiska pieredze man un manam brālim. Tagad, pirmo reizi mūžā, mums bija grupa no četriem cilvēkiem, kuriem bija vienāda vīzija, gaume un sapņi. Un tas ir apbrīnojami, jo mēs visi tik labi sastrādājāmies."
30 Seconds To Mars albumam "A Beautiful Lie" sarakstīja 40 dziesmas, no kurām albumā paturēja tikai desmit. Pārējo "izgriešana" bija ne tikai grūta, tā bija emocionāli iztukšojoša. Runa nebija par to, ka Džareds nespēj "noslīcināt savus kaķēnus", drīzāk bija tā, ka dziedātājs gribēja priekšlaicīgi aizmest prom pārāk daudzus no saviem garadarbiem. Vienā brīdī viņš pat gribēja izsviest "The Kill," citā "From Yesterday," "The Story" un pat "Attack".
"Es strādāju pie šīs dziesmas pa ceļam no Marokas uz Taizemi un tad uz Losandželosu, bet tā vienmēr labi skanēja tikai tad, kad spēlēju to viens pats uz akustiskās ģitāras, bet neizprotamu iemeslu dēļ mēs ar grupu nevarējām to "dabūt pie dzīvības", tāpēc es to aizmetu," atklāj Džareds. "Tā es vienu vakaru sēdēju ārā ar savu akustisko ģitāru, kad ārā iznāca arī Džošs Abrahams. Domādams to kā joku, es ļoti sarkastiski teicu, "Hei, vai gribi dzirdēt nākamo hitu?" Un sāku spēlēt "Attack" uz akustiskās ģitāras. Pēc pirmā piedziedājuma, viņš mani apstādināja un teica: "Tā ir labākā dziesma, kas tev ir. Mums tā ir jāieraksta." Tagad tas ir mūsu pirmais singls."
No sākuma līdz beigām, "A Beautiful Lie" ir stāsts, ko caurstrāvo sāpes, vilšanās, godkāre un, visbeidzot, šķīstīšanās. Tā pati par sevi nav albuma koncepcija, bet tas ir neapšaubāmi konceptuāls, atšķetināms kā ainas no valdzinošas filmas par cilvēku, kurš atrodas sabrukuma bezdibeņa malā, un kuram jāmainās, lai varētu doties tālāk.
"Pārmaiņas tobrīd bija nozīmīga tēma mums visiem, un cikls, kuram katrs savā mūžā iziet cauri vairākkārt," skaidro Džareds. "Es vēlējos, lai katra dziesma ir kā grāmatas nodaļa. Kopā tās papildina viena otru un veido stāstu, bet atsevišķi katrai nodaļai piemīt sava krāsa, sava izteiksme, sava personība."
No tituldziesmas sirreālās, ļaunu vēstošās melodijas līdz "The Fantasy" pulsējošajam ritmam, no "Modern Myth" domīgajiem, akustiskajiem strinkšķiem līdz "The Story" melanholiskajai melodijai, "A Beautiful Lie" ir dzīves nemiera skaņu ieraksts un cilvēka gara izturības testaments.
"Mani vienmēr iedvesmojušas grupas, kas izpauž dažādas emocijas un glezno spilgtas ainas ar skaņu - kā U2, The Cure, Zeppelin, Pink Floyd," saka Džareds. "Bet mēs arī vēlamies būt tik moderni, cik vien iespējams. Mēs cenšamies darīt kaut ko atšķirīgu, skatīties vairāk uz priekšu, nevis atpakaļ, atbrīvoties no mūsu iedvesmas ēnām, un turpināt ar mūsu balsīm iezīmēt mūsu mērķi."
Reklāma
Panākumi!
• 2006. gada 31. augustā 30 Seconds To Mars saņēma "MTV2 Award" balvu par klipu dziesmai "The Kill".
• 2006. gada janvārī albums "A Beautiful Lie" saņēma platīna disku RIAA par pārdotajām miljons albuma kopijām.
• 20. novembrī MTV2 pirmo reizi rādījā klipu dziesmai "From Yesterday". Tas ir pirmais amerikāņu roka video, kas filmēts Ķīnas Tautas Republikā. "Es nospriedu, ka klipa filmēšana Ķīnā vislabāk ļaus realizēt šīs dziesmas vizuālo potenciālu. Viņu vēstures dziļums, kultūras skaistums un iedzīvotāju kaislīgums iedvesmoja stāstu, kurš uz visiem laikiem izmainīja mūsu grupu," stāsta Džareds.
• Sākotnēji grupa darbojās kā iesildītāji citām grupām, bet tad, 2006. gada martā sākās koncertu programma "Forewer Night, Never Day", kur30 Seconds To Mars jau paši uzstājās kā slavenības. Pēc tam grupa devās tūrē programmas "Taste of Chaos" ietvaros, kopā ar tādām grupām kā The Used, Senses Fail, Saosin, Chiodos, Aiden un Evaline.
• 2007. gada 1. martā El-Paso koncerta laikā Mets Vokters par lielu nožēlu visiem paziņoja par savu lēmumu pamest grupu, lai pavadītu vairāk laika ar savu ģimeni. Nākošajā dienā grupas oficiālajā mājaslapā parādījās ziņa, kurā bija teikts, ka nepieciešamas pārmaiņas, un ka tās nebūt nav beigas, bet gan jauns sākums. Kopš tā laika Metu koncertos aizstāj Tims Kellehers, bijušais grupas My Darling Murder, kurš jau reiz bija aizstājis Metu viņa medusmēneša laikā. Tomēr vēl līdz pat šim brīdim Tims nav oficiāli kļuvis par grupas dalībnieku.
• 2007. gada 15. aprīlī 30 Seconds To Mars kļuva par uzvarētājiem nominācijā "Best New Artist" TRL MTV festivālā Itālijā.
• 29. aprīlī grupa vinnēja uzreiz divās nominācijās "MЕМ Australia Video Music Awards" — "Video of the Year" un "Best Rock Video".
• 2007. gada 2. maijā 30 Seconds To Mars oficiāli paziņoja, ka grupas nākošais singls būs "A Beautiful Lie". Nozīmīga loma šajā izvēlē bija grupas fanu balsojumam grupas oficiālajā mājaslapā. Maija beigās grupa sarīkoja satriecošu šovu "KROQ Weenie Roast Y Fiesta 2007" festivālā, kur viņi izpildīja "A Beautiful Lie", "Battle of One", "From Yesterday", "The Fantasy" un "The Kill".
• Augusta beigās pirmo reizi parādījās informācija par grupas jauno klipu dziesmai "A Beautiful Lie": kļuva zināms, ka klipa filmēšana notiks Grenlandē, uz ledājiem. Klipa pirmizrāde notika 2008. gada 31. janvārī kanālā "FUSE".
• 2007. gada augustā grupa saņēma uzreiz 2 nominācijas no angļu mūzikas žurnāla "Kerrang!" — "Best International Newcomer" un "Single of the Year". Jāatzīmē, ka agrāk šis žurnāls gan par grupu, gan par Džaredu rakstīja ne pārāk labā veidā. Tomēr 23. augustā 30 Seconds To Mars ar savu dziesmu "The Kill" kļuva par uzvarētājiem nominācijā "Best Single" "Kerrang! Awards" balvu pasniegšanas ceremonijā, uzvarot godīgā cīņā tādus nominantus kā AFI un My Chemical Romance.
• Pašās augusta beigās 30 Seconds To Mars ieguva uzreiz četras nominācijas "MTV Europe Music Awards 2007": "Rock Out", "Band", "Headliner", "Inter Act", no kurām uzvarēja "Rock Out".
• 2007. gada 21. decembrī 30 Seconds To Mars ieguva "FUSE Best of 2007" balvu. Viņi savāca vairāk par 7 miljoniem balsu un pārspēja Korn. Šajās "sacensībās" piedalījās vēl 31 grupa un mākslinieki, starp viņiem -Evanescence, Justin Timberlake, Gwen Stefani, Linkin Park and Avenged Sevenfold. 2008. gada 22. martā grupa ieguva 2. vietu cīņā par labākās grupas nosaukumu "Kerrang!s 100 Best Rock Bands Ever".
Grupas 30 Seconds To Mars nosaukuma izcelsme
Šenons Leto: - Tas nāk no kādas vecas, vecas grāmatas. "The Argus Apocraphex". Tas ir citāts no grāmatas. No turienes nāca daļa nosaukuma. Īstenībā tā ir par tehnoloģiju eksponentattīstību. Runa ir par to, ka sabiedrībā mēs nemitīgi atrodamies tādā projekcijas stāvoklī, ka viss ir "Tagad, tagad, tagad, tagad". Ir grūti paturēt prātā jebkādu informāciju, kad nākas saskarties ar tik daudzām lietām. Tas tik tiešām ir tā, it kā mēs atrastos 30 sekunžu attālumā no Marsa, konceptuāli runājot. Tas ir saistīts ar daudz ko vairāk. Tas ir kas milzīgs. Teatrāls. Tas iegūst jēgu kopā ar mūziku, tas veids, kādā skan nosaukums un mūzika.
Džareds Leto: - Priekš mums, nosaukumam "30 Seconds To Mars" ir maz sakara ar kosmosu, visumu un jebko tamlīdzīgu. Tas ir nosaukums, kas darbojas vairākos līmeņos. Vissvarīgākais, ka tas ir labs attēlojums mūsu skanējumam. Tā ir frāze, kas ir liriska, suģestīva, kinematogrāfiska un piepildīta ar neatliekamības sajūtu. Tai ir citāduma, atšķirīguma nozīme. Kosmosa koncepcija ir tik bezgalīga un visaptveroša, ka es šaubos, vai vispār ir sarakstīta kāda dziesma, kas ar to nesaskartos.