ASV Masačūsetsas štata Kembridžā, Hārvarda universitātē pasniegts ikgadējās Šnobela prēmijas. Tās piešķir par stulbākajiem un bezjēdzīgākajiem sasniegumiem zinātnē. Šogad tas noticis jau 21.reizi.
Jauku lasīšanu :)
ASV Masačūsetsas štata Kembridžā, Hārvarda universitātē pasniegts ikgadējās Šnobela prēmijas. Tās piešķir par stulbākajiem un bezjēdzīgākajiem sasniegumiem zinātnē. Šogad tas noticis jau 21.reizi.
Jauku lasīšanu :)
Bioloģijā
Derilam Gvīnam, Deividam Rencam un grupai kanādiešu, austrāliešu un amerikāņu zinātnieku, kas strādājuši viņu vadībā, piešķirta prēmija par vaboļu seksuālās dzīves novatorisku izpēti. Tās gaitā viņi noskaidrojuši, ka vaboļu tēviņus pievelk Austrālijas alus Stubbis pudeļi korķi, ko šie ‘’kavalieri’’ diez kāpēc uzskatot par savas sugas mātītēm.
Medicīnā
Prēmija piešķirta neiroloģijas profesora Rodailenda Pītera Snaidera vadītajai grupai, kurā strādājuši zinātnieki no Holandes, Beļģijas un Austrālijas. Viņi noskaidrojuši, ka ‘’cilvēki, kas ļoti stipri grib čurāt, dažās jomās tomēr spēj pieņemt pamatotus lēmumus, bet citās tie kvalitatīvi ir daudz sliktāki’’.
Psiholoģijā un fizioloģijā
Pirmā prēmija piešķirta Oslo universitātes profesoram, kurš iztērējis veselu lērumu sava dārgā laika, lai noskaidrotu iemeslus, kāpēc ļaudis ikdienā tik bieži nopūšas. Otru balvu šajā nominācijā dabūjusi angļu, holandiešu, ungāru un austriešu apvienotā zinātnieku brigāde, kas, pētot bruņurupuču žāvāšanās īpatnības, beidzot tikusi skaidrībā, ka cilvēku žāvāšanās lipīgumam nav pierādījumu.
Fizikā
Franču un holandiešu zinātnieku grupa apbalvota par to, ka pamatojusi, kāpēc apaļi priekšmeti metot gaisā griežas, bet āmurs – ne.
Sociālā drošība
Šajā jomā izcēlies Džons Senders no Toronto universitātes Kanādā. Viņš smalki izpētījis, ka braukšanu ar velosipēdu pa šoseju ietekmē visu laiku uz acīm krītošs ķiveres virziens.
Ķīmijā
Uzvarējuši Japānas zinātnieki, kuri izgudrojuši ugunsdrošības signalizāciju, kas briesmu brīdī izdala asu vasabi smaržu. Tā ugunsgrēka gadījumā guļošos spējot pamodināt.
Matemātikā
Prēmija piešķirta sešiem zinātniekiem, kas daudzu gadu gaitā uzticīgi un metodiski rēķinājuši un pareģojuši pasaules galu. Viņu pēdējais pareģojums, starp citu apokalipsi solījis pāgājušā gada 21.oktobrī. Tad nu beidzot – balva par neauglīgiem pūliņiem.
Miera prēmija
Tā piešķirta Lietuvas galvaspilsētas Viļņas mēram Artūram Zuokam, kuram satiksmes noteikumu pārkāpēji, kas atstāj automašīnas kur pagadās, tik ļoti noriebušies, ka viņš ar bruņutranportieri samīcījis auto, kas bija pamests pilnīgi nepiemērotā vietā.
Literatūrā
Balvu, kas bija veidota kā dēlis ar mazām kājiņām un uz tā atveidotu Mandeļejeva ķīmisko elementu tabulu, saņēmis Džons Perijs no Stenfordas universitātes. Prēmija viņam piešķirta par grāmatu „Strukturētās atlikšanas teorija’’, kurā zinātnes vīrs sīki, smalki un ļoti gari izklāstījis, ka viņam izdodas nodarboties ar to, kas patiešām svarīgs, bet netērēt laiku mazsvarīgām lietām.
Par ugunsdrošības signalizāciju gan manuprāt velti šī prēmija piešķirta - šāda signalizācija var labi noderēt kurlam cilvēkam, no tradicionālās kaucošās signalizacijas viņš nepamodīsies, sarīsies dūmus un nosmaks vai sadegs.
8. nejau kuru katru mašīnu viņš toreiz samīcīja, bet ideja tik un tā pa rubli :D mērs izklaidējas.