6

 52  0

Kādreiz sensenos laikos bija joks, ka PSRSā ir lielākā mikroshēma pasaulē un tai ir pieskrūvēti divi rokturi

Cerebras Wafer Scale Engine - gigantiska iPad Pro izmēra mikroshēma, ar vairkā kā 1 triljonu tranzistoru un TDP… 15KW!

Un tas nav konceptuālais produkts.

Salīdzinājumam, 19.augustā Intel prezentēja savu jauno procesoru Intel NNP-T (Nervana Neural Network Processor for Training) - 24 tenzoru kodoli, 32GB HBM2 operatīvā atmiņa un 27 miljardi tranzistoru, 688 mm2 - milzīgs procesors priekš datormācīšanās (deep learning training).

Salīdzinoši GPU Nvidia TU102, kas ir šībrīža Turing paaudzes top videokartes procesors ir ar 18,6 miljardiem tranzistoru, bet GV100 - 21,1 miljards.

Šie daudzie miljardi uz jaunā kompānijas Cerebras čipa fona (kurš satur 1,2 triljonus tranzistoru) izskatās nenopietni. Mikroshēmas (ja to tā vispār var nosaukt) izmēri ir 203 x 229 mm, un tas ir apmēram kā iPad Pro.

400 000 kodolu, 18GB atmiņa, kuras caurlaidība ir 9 PB/s (1 petabaits = 1024 terabaiti) un 16nm tehnoloģiskais process.

Cerebras apgalvo, ka viņu čips, kura nosaukums ir Cerebras Wafer Scale Engine ir spējīgs samazināt laika patēriņu, kas nepieciešams datu apstrādei, no mēnešiem līdz minūtēm. Taisnību sakot, nav skaidrs ko ar ko salīdzina. Bet kopumā ir skaidrs, ka šis produkts ir orientēts uz mākslīgā intelekta apmācības sarežģītiem uzdevumiem.

Neparasts ir arī mikroshēmas ražošanas veids - lai izgatavotu šo monstru, tiek izmantota visa silīcija plate. Šim čipam ir rezerves kodoli, kas ir vajadzīgi, lai kompensētu ražošanas procesā radušos defektus, jo šāda gigantiska izmēra mikroshēmai noteikti, ka tādi defekti atsevišķās vietās būs.

Vēl iespaidīgāk izskatās energopatēriņš - 15 KW! Ņemot vērā salīdzinoši nelielu laukumu un šādu energopatēriņu, izdalītā siltuma novadīšana nebūs vienkāršs uzdevums.

Neskatoties uz šo visu, šis nav projekta koncepts, tas ir reāls produkts. Cerebras jau sāka piegādāt savu izstrādājumu saviem klientiem. Kompānija taisās piedāvāt arī gatavus serverus ar šiem čipiem.

Komentāri 6

0/2000

Interesants raksts. Gaidu vēl.

 4  1 atbildēt
15kW ? Šerpi. Normals apkures katls. 1024 gigabaitu gadījumā nav terabaits?
 1  0 atbildēt
Un jēga kāda?
 0  0 atbildēt