Esi akls un neredzi? Nekas! Iepotēsim tev cilmes šūnas un redze būs kā tikko dzimušam bērnam! Cilmes šūnu terapija pamazam ievieš pārmaiņas medicīnā. Zinātnieki prognozē, ka tuvākajos 10-20 gados izdosies izmantot organisma paša cilmes šūnas , lai izārstētu daudzas jo daudzas slimības vai traumas.
Super zinātne4
Vēža slimniekus ārstē jau tagad.
Leikēmija ir viena no retajām slimībām, ko jau tagad ārstē ar cilmes šūnu terapiju. Tas notiek, transplantējot kaulu smadzenes. Patiesībā mediķi jau gadu desmitiem ārstē leikēmiju, kombinējot ķimijterapiju un kaulu smadzeņu transplantāciju. Leikēmija veidojas, kas asins ražojošās šūnas kaulu smadzēnes attīstās par vēža šūnām.
Standarta ārstniecīas metode ir ķīmijterapija, kurā izmanto toksiskas vielas, kas reizēm tomēr neuzveic visas šūnas. Tādā gadījumā ārsti slimniekam var injicēt atlasītas cilmes šūnas, kas iegūstas no vesela donora. Cilmes šūnas pašas atrod ceļu uz kaulu smadzenēm, kur tās palīdz veidot atkal jaunu un stiprāku imūnsistēmu, kas spēj cīnīties ar vēža šūnām.
Transplantētās cilmes šūnas palīdz arī atjaunot kaulu smadzenes un to darbību pēc pārciestās ķīmijterapijas. Kā tas notiek ? 1. Ārsti iegūst cilmes šūnas no vesela donora gūžas. 2. Pēc ķīmijterapijas vēža slimniekam ievada donora cilmes šūnas asinsrites sistēmā. 3. Cilmes šūnas pacienta organismā pašas atrod ceļu uz kaulu smadzenēm, kur tā integrējas, veidojot jaunu imūnsistēmu.
Jaunas šūnas atdod veciem ļaudīm redzi.
Daudzus acu bojājumus ārstē ar cilmes šūnām eksperimentāli, un pašlaik ir iesākti vairāki daudzsološi zinātniskās pētniecības projekti. Viens no biežākajiem cēloņiem, kāpēc ilgu mūžu nodzīvojušiem ļaudīt pasliktinās redze, ir vecuma makulas deģenerācija.
Šī slimība veidojas, kad acī iet bojā gaismjūtīgās šūnas jeb fotoreceptori. Tās neatjaunojas pašas no sevis, tāpēc vairāki zinātnieku kolektīvi cenšas rast veidus, kā šo slimību ārstēt, izmantojot cilmes šūnu terapiju.
Zinātnieki no The Londong Project panākuši, ka no embrijiem iegūtas cilmes šūnas attīstās par gaismjūtīgām šūnām. Viņi transplantēja tās vājredzīgām pelēm, kam patiesi daļēji atjaunojās redze. Japānā nesen sākti klīniskie pētījumi ar pacientiem. Šoreiz zinātnieki izmanto nevis embriju cilmes šūnas, bet pārprogramētas pieaugušo cilmes šūnas.
Nākotnē cilmes šūnu terapij, visticamāk, varēs izmantot, lai atjaunotu bojātas redzes orgānu šūnas. Bet vienalga nebojājam savu redzi un nesēžam tik daudz spokos mani draugi :)