Tehnoloģiju laikmetā maz ir tādu ļaužu, kas ikdienā iziet no mājas bez mobilā telefona . Savukārt pat gudrākais un modernākais mobilais nebūtu nekas bez ievietotas SIM kartes . Kāpēc tā tik svarīga, un kā darbojas ?
Sim, sim!23
Tulkojumā no anģlu valodas SIM kartes īstais nosaukums ir ''abonenta identitātes modulis'' jeb ''Subscriber Identity Module'' . Tās galvenais uzdevums - glabāt lietotāja datus .
Ko SIM dara ?
SIM karti varam salīdzināt ar pasi, kas atklāj īpašnieku jeb - precīzāk - īpašnieka numuru, jo visu SIM karšu lietotāju vārdi nav zināmi . Priekšapmaksas kartes var lietot jebkurš . Tātad SIM karte atklāj nummuru, kas noteiktajā brīdī ''atbild'' par konkrētu telefona aparātu .
Līdzīgi kā mūsu īsto pasi aizsargā dažādi drošības elementi, piemēram, ūdenszīme, aizsargjosla u.c., arī SIM karti un tās informāciju no viltošanas aizsargā šifrēšanas algoritmi, kurus tā pati nodrošina .
Karte kā dators .
SIM karte sevi ietver SIM moduli - mikroshēmu, kas faktiski ir neatkarīgs miniatūrs dators . Šī datora galvenā funkcija ir uzglabāt identitāti un nodrošināt šifrēšanas funkcijas . SIM modulis uzglabā citu lietotāju datus un aplikācijas, lietotāja elektroniskā paraksta datus un nodrošina informācijas ''elektronisko parakstīšanu'' .
Attīstās līdz ar telefoniem .
Vēsturiski SIM kartes radās līdz ar mobilo sakaru attīstību, lai varētu identificēt mobilo sakaru tīkla lietotājus . Pirmās 300 kartes radīja 1991. gadā Vācijā . Tās pasūtīja Somijas mobilo telefonu operators ''Radiolīnija'' . Pirms šī izgudrojuma klasiskajā vara vadu telefonijā lietotāju jeb zvanītāju varēja identificēt pēc faktiska pieslēguma jeb vada, kas bija pieslēgts noteiktai vietai operatora centrālē . Līdz ar mobilo sakaru izveidošanu šāda identifikācija kļuva neiespējama, jo iekārtas varēja brīvi pārvietot un komunikācijai izmantoja radioviļņus, nevis vadus .
Ar kājiņām .
SIM kartes ir līdzīgas bankas kartēm, tām ir plastikāta forma, kurā iestrādāts SIM modulis jeb miniatūrs dators . Parastās SIM kartes ar telefonu savienojas ar 6 ''kājiņām'', kas redzamas dzeltenās krāsas pusē . Katra ''kājiņa'' pilda savas funkcijas, tāpēc, ja kāda sabojājas, karte nedarbosies pilnvērtīgi .
Nākotnes prognozes .
SIM kartēm mainās gan izmērs, gan funkcijas . Tas lielākoties saistīts ar telefonu izmēra maiņu - mazā mazītiņā telefonā taču neieliksi lielu karti . Tieši izmērs ir galvenais SIM karšu pārmaiņu dzinulis, lai telefona korpusā paliktu vairāk vietas citām svarīgām sastāvdaļām, piemēram, jaudīgākam akumulatoram . Attīstoties ražosanas tehnoloģijām, tiek piedāvātas arī dažādas ''īpašās'' kartes, piemēram, militāriem mērķiem paredzētas izturības ziņā ir krietni pārākas .
Tomēr SIM karšu funkciju ziņā būtiskas pārmaiņas nav gaidāmas . Arī turpmāk tās pildīs galveno uzdevumu - glabās lietotāju datus .
Vārdu skaidrojumi:
Algoritms - pēc stingri noteiktiem likumiem izdarāmu aprēķinu, darbību sistēma .
Identificēt - noteikt; atpazīt .
Telefonija - zinātnes un tehnikas nozare, kas ietver telefona sakaru principu un darbības pētīšanu un atbilstošas aparatūras izveidi .
SIM kartes ''kājiņas'' .
* Kartes darbībai nepieciešamā elektriskā sprieguma padevei .
* Signāla atjaunošanai .
* Kartes pulkstenim .
* Elektriskās strāvas zemējumam .
* Kartes programmatūrai nepieciešamā sprieguma padevei .
* Ieeja/izeja caur karti plūstošajiem datiem .
''Full size'' SIM 50x90 mm (4500 mm2)
''Mini'' SIM (1989) 15x25 mm (375 mm2)
''Micro'' SIM (2004) 15x12 mm (180 mm2)
''Nano'' SIM (2012) 8,8x12,3 mm (108,24 mm2)
4 dažādi izmēri .
Ja tev sķita, ka visas SIM kartes ir tāda izmēra kā tavam telefonam, tu kļūdījies . Ir 4 dažādu izmēru standarti: ''full-size'', ''mini'', ''micro'' un ''nano'' .
Pirmā bija ''full-size'' jeb pilnizmēra SIM karte - aptuveni kredītkartes lielumā .
Jaunāks un populārāks ir ''mini'' SIM standarts . Šīs kartes izmēri saruka līdz 2,5 x 1,5 cm . Tām tika izveidots viens slīps stūris, lai izvairītos no nepareizas ielikšanas ierīcē .
Nākamais posms bija ''micro'' SIM - kartes izmēri samazinājās līdz 1,5 x 1,2 cm . Šīs ''mikro'' kartes izmanto jaunākajās mobilo sakaru ierīcēs, piemēram, ''iPhone 4'', ''iPad'', ''Nokia N9'', ''LG U880'' u.c. .
Jaunākais karšu standarts ir ''nano'' SIM pie kura strādā vairākas kompānijas . ''Nano'' SIM izmēri būs ap 1 cm garumā un nepilnu cm platumā .