FENOMENĀLI !!
Printējam orgānus ?11
Ārsti sāk lietot 3D printeri, kas tagad drukās organisma rezerves daļas ar dzīvām šūnām. Zinātnieki jau ir radījuši žokli, ausis, un asinsvadus, bet nākotnē iecerēts izveidot vēl sarežģītākus orgānus, lai izskaustu rindas uz donoru orgānu transplantāciju.
Mazais Kiba šķita pavisam vesels, taču kad zēns bija tikai sešas nedēļas vecs, vecāki piedzīvoja ļoti nepatīkamu pārsteigumu. Ģimenei ieturot maltīti restorānā, zīdainis piepeši pārstāja elpot un viņa seja skābekļa trūkuma dēļ kļuva pavisam zila.
Slimnīcā ārsti pēc rūpīgām pārbaudēm atklāja, ka vienā no mazuļa bronhiem( bronhi ir divi lielie elpvada sazarojumi) skrimslis ir ārkātīgi trausls, tāpēc elpvada sieniņas sabrūk un neļauj gaisam iekļūt plaušās. Ārsts Glens Grīns no Mičiganas universitātes ASV bija spiests ievietot bronhā caurulīti, lai gaisu pastāvīgi varētu ievadīt tieši plaušās.
Tomēr šis nebija ilgtermiņa risinājums, un ārsts saprata, ka vajadzīga konkrēta rezerves daļa – mākslīga protēze, kas varētu nepārtraukti noturēt bronhu atvērtu. Grīns nojauta, ka šādam implantam jāizskatās, bet viņam nebija ne jausmas kur tādu iegūt. Paskatoties uz printeri savā kabinetā ārstam dzima spoža ideja.
Zēns atguva normālu dzīvi – parasts tintes printeris ir ideāla ierīce , jo var izdrukāt jebkādu burtu kombināciju jebkādā izmērā, vai fontā nemaz nerunājot par attēliem visās iespējamās krāsās. Toties 3D printeris iet soli tālāk un var izgatavot gandrīz jebkuru priekšmetu visās trijās dimensijās. Pa ierīces sprauslām tiek izdalīta noteikta viela, piemēram plastmasa un priekšmeta forma tiek veidota pamazām, sākot no pašiem pamatiem.
Daudzu rezerves daļu vai īpašu ierīču ražošana var būt sarežģīta un dārga ja tās iepriekš jāizlej un pēc tam jāsavieno kopā vai jāizgriežno kāda lielāka bloka. Ar 3D printera starpniecību zinātnieki var vienkārši uzņemt vairākas priekšmeta fotogrāfijas no dažādiem skata leņķiem, lai dators varētu izveidot telpisku priekšmeta modeli, un tad nospiest drukāšanas pogu.
Glens Grīns tūlīt centās īstenot savu ideju ar datroprogrammu izveidoja dizainu jaunajai rezerves daļai, kas varētu zēnam palīdzēt elpot. Pēc šīs veiksmīgās operācijas ārsti nosprieduši, ka šādi varēs glābt tūkstošiem cilvēku. Viņi pateicas par šo tehnoloģiju.