Prāts un smadzenes vienmēr būs visaizraujošākā zinātnes sadaļa, jo tai ir tieša saikne ar to, kas mēs dziļākajā būtībā esam.
Neticami smadzeņu fenomeni un atklājumi19
Atmiņu dzēšana
Lai gan vēl esam tālu no tehnoloģijas, kas ļautu izdzēst atmiņas kā tas ir filmā Eternal Sunshine of the Spotless Mind, bet esam solīti jau pietuvojušies tam. Izmantojot elektrokonvulsīvo jeb elektrošoka terapiju, zinātniekiem ir izdevies izdzēs nepatīkamās atmiņas cilvēkiem, kas sirgst no depresijas. Sūtot elektrisko signālu caur noteiktiem smadzeņu reģioniem var panākt to, ka saites starp neironiem tiek izjauktas, kas arī izdzēš atmiņas. Jāatzīst, ka pētnieki strādā arī pie kapsulas, kas satur metiraponu - arī tā spēj izdzēst sliktās atmiņas līdzīgā veidā.
Atmiņu implanti
Kad mēs kaut ko piedzīvojam - teiksim pastaigu parkā, tad šis notikums tiek ierakstīts specifiskas neironu ķēdītes veidā jeb engrammā. Kad mēs vēlāk cenšamies šo pastaigu parkā atcerēties, tad ieslēdzas attiecīgā engramma un mūsu galvā parādās mazas bildītes no parka. Tad nu pētniekiem ir izdevies izveidot mākslīgu specifisku engrammu dažādām pelēm, kas nozīmē, ka viņas atceras notikumus, kas ar viņām nemaz nav notikuši. Cik tas ir labi?
Implants, kas salabo smadzenes
Smadzeņu trauma, šķiet ir pilnībā nelabojama, jo tiek fiziskā veida iznīcināti dažādi smadzeņu reģioni. Tomēr pētniekiem ir izdevies radīt brain-machine-brain interfeisu, kas palīdz to izdarīt. Pagaidām gan tikai pelēm. Ierīce nolasa vienas smadzeņu puslodes elektrisko aktivitāti un stimulē tādā pašā veidā otru pusi. Tādā veidā pat izdevās izārstēt speciāli paralizētas peles, kas vieš cerību, ka nākotnē ar mažu čipu palīdzību varēsim aizivetot noteiktus smadzeņu reģionus.
Bioniskie cilvēki
Jau tas vien, ka cilvēks ar domu spēku spēj kustināt vienu protēzi, ir fantastiski, bet, ko darīt cilvēkiem, kuriem nav abu roku vai kāju? Pateicoties tam, ka pētnieki ir iemācījuši pērtiķiem kustināt divas robotrokas ar prāta palīdzību, arī cilvēki drīz spēs to pašu. Superdators nolasīja ap 200 smadzeņu neironu darbības algoritmu pērtiķiem, kas atbilda par roku kustībām. Pārnesot šo algoritmu virtuālā vidē un pieslēdzot tām pērtīķus izdevās panākt to, ka viņi kustina virtuālās robotrokas vien ar prāta palīdzību. To pašu tehnoloģiju drīz vien izmēģinās cilvēkiem.
Redzēt tumsā
Daži cilvēki spēj redzēt savu roku kustības pat pilnīgā tumsā. Labi, patiesībā to spēj lielākā daļa no mums un tas ir patiešām pārsteidzoši. Pētniekiem nav īsti skaidrs, kādēļ tā notiek, bet ir skaidrs, ka šeit ir darīšana specifisku divu smadzeņu reģionu saistību - vienai, kas atbild par redzes sajūtu un otra, kas atbild par kustībām. Interesanti, ka cilvēki savu roku kustību redz tikai ar atvērtām acīm tumsām, lai gan pašai tumsai jau būtu jābūt pietiekamam šķērslim.
Tu nevari noiet taisni
...ja tev ir aizvērtas acis. Visi to būs mēģinājuši un sapratuši, ka ir neiespēji noiet taisni ar aizvērtām acīm. Agri vai vēlu tu attopies vairāk pa kreisi vai pa labi. Neticami, bet zinātniekiem tā arī nav skaidrs kādēļ tā notiek. Šis pats efekts darbojas, kad tu brauc ar riteni vai mašīnu un pat tad, kad peldi ar aizvērtām acīm. Mūsu kustība ar aizvērtām acīm atgādina spirāli, lai gan pašam cilvēkam liksies, ka viņi iet taisni.
Sāpes vai nieze
Vēl pirms pāris gadiem zinātnieki nespēja nodalīt sāpes no niezes, jo abas šīs sajūtas ir ļoti cieši saistītas. Daudzi pat uzskatīja, ka tā ir viena un tā pati sajūta tikai dažādā intensitātē. Pētnieki ir pietuvojušies šo sajūtu labākai diferenciācijai. Lai gan abas sajūtas rodas praktiski tajos pašos smadzeņu reģionos, tomēr katras sajūtas brīdī šie reģioni saņem atšķirīgu asinsrites apgādi. Nav jau nekas liels, tu teiksi. Bet tas ir diezgan svarīgi, cenšoties ārstēt slimības, kur primārie simptomi ir sāpes vai nieze.
Ierakstīt sapņus
Ikviens reiz ir pieķēris sevi pie domas, ka būtu forši ierakstīt sapņus, lai varētu tos noskatīties kādreiz vēlreiz. Lai arī par mazu solīti, tomēr esam pietuvojušies tam. izmantojot funkcionālās magnētiskās rezonanses aparātu, pētniekiem ir izdevies ierakstīt to, ko redz cilvēks. Pagaidām gan tie ir atsevišķi burti un cipari, bet drīzumā varēsim novērot arī sarežģītākas bildes. Līdzīgu tehnoloģiju izmantoja, lai ierakstītu jau cilvēku sejas pa taisno no smadzenēm un tas ir izdevies. Nav tālu, kad spēsim ierakstīt domas un sapņus.