Vieni no neparastākajiem zinātnes atklājumiem no pagājušā gada.
Neparasti atgadījumi zinātnē11
Sauli var uzspridzināt
Ne no šā, ne no tā zinātnieki paziņoja, ka sauli var uzspridzināt. Saukta arī par "mākslīgo supernovu", šo efektu var izmantot kāds trakais, lai beidzot pieliktu punktu mūsu eksistencei. Saule par 74% sastāv no ūdeņraža-1, kurš termonukleārās reakcijas iespaidā pārvēršas par hēliju. Šī reakcija nosaka saules realatīvi zemo temperatūru, bet, ja mēs spētu radīt augstāku temperatūru un spiedienu kādā noteiktā saules vietā, tad tas varētu radīt ķēdes reakciju, kā rezultātā saule uzsprāgtu un mēs visi mirtu karstā nāvē. Daudzi zinātnieki tomēr apstrīd šo teoriju, bet, kamēr nepamēģināsim, neuzzināsim.
Geji un magnēti
Chibuihem Amalaha ir viens no labākajiem studentiem Lagosas Universitātē. Viņš cenšas pierādīt, ka kāzas geju un lezbiešu starpā nav iespējamas, un to viņš dara izmantojot magnētus. Viņa neparastos pētījumus atbalsta arī universitāte. Lūk kā to skaidro pats Chibuihem Amalaha - magnēta ziemeļpols un dienvidpols pievelk viens otru. Savukārt ziemeļpols atgrūž citu ziemeļpolu - tas pats ir vērojams ar dienvidpolu, jo tie ir identiski. Identiska situācija ir novērojama ar vīriešiem - viņi ir ziemeļpoli, tādēļ nekadi nevar būt kopā. Chibuihem Amalaha saka, ka kādreiz saņems Nobela prēmiju.
Kontrolē prusakus pats
Backyard Brains kompānija piedāvā iegādāties nelielu ierīci, ar kuras palīdzību ir iespējams kontrolēt dzīvu prusaku kustības, izmantjot mobilā telefona aplikāciju. Implants tiek pievienots tieši uz prusaka smadzenēm un ar bluetooth palīdzību ir iespējams to kontrolēt kā radio vadāmu mašīnīti. Kompānijas pārstāvji apgalvo, ka kukaiņiem netiek nodarīts pāri un pēc implanta atvienošanas tie spēj dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Uzliec citu galvu
Kāds itāļu neiroķirurgs apgalvo, ka cilvēka galvas transplantācija ir iespējama jau ar mūsdienu tehnoloģijām. Un to viņš centīsies pierādīt, gatavojot jaunu projektu. Dakteris Sergio Kanavero publicēja savu ideju Surgical Neurology International un nosauca savu projektu par HEAVEN jeb Head Anastomois Venture. Pēc paša ārsta vārdiem, visgrūtāk būs savienot abas muguras smadzeņu puses, tomēr tāda tehnoloģija esot parādījusies. Divu cilvēku galvas tiks nogrieztas ar superasu asmeni. Galva ar polimēra līmes palīdzību tiks pielīmēta pie jaunā ķermeņa, pirms tam savienojot galvenos asinsvadus. Viņš gatavojas veikt šo operāciju turpmāko divu gadu laikā.
Tumsā spīdoša aita
Alejo Menchaca vadīja pētnieku grupu no Animal Reproduction Institue of Uruguay, lai ģenētiski modificētu lielus zīdītājus, izmantojot GFP jeb zaļo fluoriscento peptīdu, kurš normā ir atrodams Aequorea victoria medūzās. Modificējot aitas ģenētisko kodu, ievietojot tajā gēnu, kas atbild par šī peptīda izstrādi, izdevās klonēt aitu, kura spīd ultravioletās gaismas ietekmē. Kāpēc to darīt? Pirmkārt, lai tumsā būtu vieglāk atrast savu aitu. Otrkārt, GFP var piesiastīt pie citiem proteīniem un vērot, kur tas uzkrājas. Tādējādi pētot dažādu slimību norisi, kas ļauj izstrādāt jaunas ārstēšanas metodes.
Ēka aizdedzina mašīnas
Kāds celtniecības stadijā esošs debesskrāpis Londonā atstaroja saules starus tik ļoti koncentrēta kūļa veidā, ka mašīnu korpusi sākuši liekties. Tiem, kas gāji cauri šim staram, tas bija salīdzināms ar pakļūšanu zem lupas, ar kuru parasti dedzina skudras. Walkie-Talkie debesskrāpja siena ir izliekta un tā ir noklāta ar gaismu atstarojošām stkla plāksnēm. Koncentrētā gaismas stara temperatūra uz zemes sasniedza 92,6 grādus pēc Celsija. Problēmas atrisināšana izmaksās 321 miljonu dolāru.
Milzīga kritene
Dienvidluizināna pilsētā Bayou Corne izauga monstrs. Netālu no tās pēdējā gada laikā izveidojās kritene, kuras sasniedza 97 124 kvadrātmetrus lielu platību. Un to, ka tā turpina paplašināties, var redzēt šajā gifā. Domājams, ka savā dziļākajā punktā šī bedre sasniedz vairāk nekā 200 metrus.
No cilvēka urīna peles nierēs izaudzē zobu
Has science gone too far? Pētnieki no Ķīnas paņēma pāris cilmes šūnas, kas atrodamas cilvēka urīnā, uzstādīja tās uz peļu šūnu paplātītes un iešuva visu struktūru peļu nieru garozā. Tālāk izmantojot speciālus augšanas faktorus, pētniekiem izdevās cilmes šūnām pārvērsties par šūnām, kas tālāk attīstās par zobu. Lai gan zobs sanāca tāds ne visai, jo vēl nav skaidrs kā piespiest šūnām augt par kādu specifisku zobu, tomēr ir skaidrs, ka drīz varēsim izaudzēt katrs sev jaunu zobu komplektu.
Nosūta GIFu uz citu palnētu
Tas, ko tu tagad redzi, ir GIF, kuru uz Gliese 526 nosūtīja Lone Signal projekta ietvaros. GIF līdz tālajai planētai ceļos 17,6 gadus un pētnieki cer, ka to uztvers kāda saprātīga dzīva būtne. Diemžēl nav īsti skaidrs, kādēļ jāsūta bija pie lielveikala skatloga ierakstīta ainiņa, kurā redzams ne visai apķērīgs Zemes pārstāvis. Jā Viņi patiešām atkodēs šo signālu un ieraudzīs šo GIFu, tad mēs varam oficiāli paziņot, ka esam viena stulbākajām civilizācijām visumā.