Debesis bieži vien mums sagādā dažādus pārsteigumus, piemēram, meteorītus vai intriģējošas planētas un valdzinošus Mēness aptumsumus. Tomēr runa nav tikai par jaunpienācējiem kosmosā — no dažām lietām vajag atvadīties, un Saturna slavenie gredzeni pavisam, pavisam drīz izzudīs. Zinātnieki cieši uzrauga šo parādību.
NASA apstiprina, ka Saturna gredzeni pazudīs 18 mēnešu laikā6
Šie ikoniskie gredzeni, kurus esam apbrīnojuši no Zemes, vairs nebūs redzami jau pēc 18 mēnešiem. Šie gredzeni sastāv no ledus un akmeņainiem gabaliem, kas bieži vien ir pārklāti ar putekļiem un apņem sesto planētu mūsu Saules sistēmā. Taču realitāte ir tāda, ka, lai gan cilvēciskā izteiksmē tas varētu nešķist drīz, viņi ir ceļā uz to, lai līdz 2025. gadam kļūtu mums neredzami, tas ir kosmisks acu mirklis. Lai gan pilnīga pazušana prasīs miljoniem gadu, izrāde naksnīgajās debesīs ilgs daudz ilgāk.
Lūk, kāpēc tas notiek: kad Saturns riņķo ap Sauli, tā slīpuma leņķis samazināsies līdz nullei 2025. gada 23. martā. Kad šis slīpums sasniegs nulli, tas būtībā nozīmē, ka Saturns mums, uz Zemes, būs uz sāna. Saturns tuvākajā punktā atrodas aptuveni 746 miljonu jūdžu attālumā no mums, un mēs neredzēsim tā ikoniskos gredzenus. Šī unikālā izlīdzināšanās atkal notiks 2038. gada 15. oktobrī un pēc tam ātri pēc kārtas 2039. gada 1. aprīlī un 9. jūlijā.
Pēc Saturna gredzenu pazušanas 2025. gadā mēs tos pilnībā varēsim redzēt tikai 2032. gadā. Saturna gredzeni ir nosvērti pret mūsu planētu deviņu grādu leņķī. Līdz nākamajam gadam šis slīpums samazināsies tikai līdz 3,7 grādiem. Mēs neesam bijuši liecinieki šim pazušanas aktam kopš 2009. gada septembra; pirms tam tas nebija noticis kopš 1996. gada februāra. Tātad debess vērotājiem tas ir salīdzinoši rets notikums.
Kas attiecas uz vēl citiem neparastiem NASA atklājumiem...
NASA Džeimsa Veba teleskops ir pamanījis noslēpumainu objektu, kas veidots kā jautājuma zīme. Lai gan šī objekta patiesā būtība pašlaik nav zināma, zinātniekiem par to ir daži pieņēmumi. Šis intriģējošais atklājums ir izraisījis astronomu un pētnieku interesi, kuri vēlas uzzināt vairāk par šo mīklaino debesu iezīmi.
Objekts ir daļa no Herbiga Haro 46/47 zvaigžņu sistēmas, kur divas jaunas zvaigznes riņķo viena ap otru gravitācijas ietekmē. Šīs zvaigznes atrodas Velas zvaigznājā, aptuveni 1470 gaismas gadu attālumā no Zemes. Objekta atšķirīgajai jautājuma zīmes formai ir sarkanīga nokrāsa, kas nozīmē, ka tā atrodas tālāk nekā pārējās attēlā redzamās zvaigznes.
Šīs debesu būtnes patiesā būtība joprojām ir mīkla, taču tās unikālā forma un krāsa sniedz dažus mājienus. Tas var attēlot tālu galaktiku vai pat divu galaktiku sadursmes rezultātu, kas tai piešķir raksturīgu jautājuma zīmes izskatu. Šo interpretāciju atbalsta Baltimoras Kosmosa teleskopa zinātnes institūta (STScI) eksperti.