Krievijā, Jamalas Ņencu apgabalā, iedzīvotājus šokēja neparastas ledus bumbas- jūras piekrastē tādas bija redzamas 18 kilometrus garā joslā. Viss Okas līča krasts bija burtiski kā nosēts ar šīm milžu sniega pikām futbolbumbas lielumā. Atsevišķas bumbas esot sasniegušas pat pusmetra diametru!
Mīklaina dabas parādība - kā veidojas ledus bumbas14
Vietējos ir grūti ar kaut ko pārsteigt- viņi ir piedzīvojuši gan neticami aukstu salu, gan žilbinošas ziemeļblāzmas. bet ar ledus futbolbumbām pilnā pludmale pārsteidza pat viņus!
Tomēr Arktiskā un antarktiskā zinātniski pētnieciskā institūta zinātniekiem tas nebija pārsteigums- kaut kas līdzīgs ir noticis jau agrāk Mičiganas ezerā ASV un Somu jūras līča krastā Krievijā.
Pagājušajā gadā līdzīgs pārsteigums tika Pēterburgas iedzīvotājiem- 5-10 cm diametra ledus bumbiņas klāja jūras krastu cieši viena otrai blakus, un tās esot izskatījušās akurāti kā oliņas kastītē.
Pēc stipras snigšanas paaugstinājās ūdens līmenis līcī. Uz līča virsmas veidojās biezs slānis slapja sniega, kurš, pastiprinoties aukstumam, sāka kļūt par tā saucamo "ledus speķi" , tas ir, biezu slāni ar smalkiem ledus kristāliņiem.
Tālākajā sasalšanas procesā veidojas tā sauktais "pankūku ledus"
Sākas vētra un šo slāni sāk valstīt pret krastu.
Tā arī izveidojas dažāda izmēra ideāli apaļas bumbas.
Izskaidrojums liekas vienkāršs, bet īstenībā šādas bumbiņas ir diezgan reta dabas parādība, un ir nepieciešama daudzu apstākļu sakritība, lai būtu iespēja papriecāties par šo dabas veidoto brīnumu. Piemēram, ledus bumbas nekad neveidojas nekur citur, kā tikai līčos- jo tikai tur ir pareizais valstīšanas cikls.
Vēl viens ziemeļu brīnums- ledus puķu pļava.
Šis skaistums rodas, sāls kristāliem izsalstot no ledus.