Latvijā ir daudz spožu prātu un cilvēku ar vēlmi atklāt ko jaunu un nozīmīgu, kas varētu mainīt ražošanu izmantošanu vai ārstēšanu un pat gatavošanā. Esmu apkopojis dažus izgudrojumus. (pirmais raksts).
Latvijas izgudrojumi.4
Radiācijas kontūrs
Latvija no 1961. līdz 1998. gadam, kā teica akadēmiķis J.Stradiņš, bija kodolvalsts. (Latvijas Zinātņu akadēmijas vēstījums sakarā ar Salaspils pētnieciskā kodolreaktora darbības apstādināšanu). Kodolreaktora būvēšana un ekspluatācija bija saistīta ar daudziem oriģināliem risinājumiem, un viens no izcilākajiem bija gamma radiācijas kontūra radīšana. Kodolreaktora gamma radiācijas kontūrs (saīsināti: gamma kontūrs)- ierīce, kas neitronu enerģīju pārveido gamma staros- iemontēts reaktora korpusā. Radiācijas kontūru izmantoja, lai veiktu pētījumus radiācijas fizikā, radiācijas ķīmijā un radiobioloģijā, kā arī praktisku uzdevumu risināšanā, piemēram:
medicīnisko instrumentu un materiālu sterilizācijai pārtikas produktu apstrādei koksnes, polimēr- un betona materiālu modificēšanai u.c.
Ripors
„Kopš 60.gadu vidus plašāk izvērsās pētījumi jaunā nozarē – polimēru ķīmijā, izveidojot jauna tipa putupolimērus kā ļoti efektīvus siltumizolācijas materiālus; sākumā tos ieguva no naftas savienojumiem, vēlāk arī no koksnes pārstrādes produktiem. Tā tapis slavenais un visai efektīvais siltumizolācijas materiāls RIPORS, kas izmantots arī padomju kosmosa retūrkuģu Enerģija-Buran konstruēšanā un kosmiskajos lidaparātos uz Marsu.” Citi ķīmiķi polimēru materiālu, tai skaitā poliuretānu, ieguvei parasti izmantoja naftas ķīmiskās pārstrādes produktus, bet nafta ir dārga izejviela. Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta zinātnieki izmēģināja ne vienu vien tehnoloģiju, kamēr izdevās atrast naftas produktu aizstājēju. Rezultātā par vienu no izejvielām putuplastu ražošanā kļuva talleļļa (celulozes vārīšanas atlikums). Atkritumviela kļuva par ekonomiski izdevīgu siltumizolācijas materiālu.Galvenie autori: Arnolds Alksnis, Uldis Stirna, Indulis Gruziņš.
Citronskābi plaši izmanto daudzās tautsaimniecības nozarēs, it īpaši pārtikas ražošanā (konditorejas izstrādājumos, bezalkoholiskos dzērienos, vīnu dzidrināšanai; medicīnā; šampūnu un kosmētisko preparātu ražošanā; ādu miecēšanā; gaismas jūtīgās emulsijās u.c.). Līdz šī gadsimta trīsdesmitajiem gadiem citronskābi ieguva no citroniem un ražošanas monopols bija Itālijai. Trīsdesmito gadu vidū citronskābi sāka ražot Čehijā ar mikrobioloģisku metodi no cukuru saturošām izejvielām.
Latvijas zinātnieki bija pirmie bijušajā PSRS, kuri 1948. gadā uzsāka ražot citronskābi no cukura ražošanas blakusprodukta – melases. Viņi to ieguva mikrobioloģiskās biosintēzes ceļā ar mikroorganisma Aspergillus nigerpalīdzību.
Rīgas citronskābes rūpnīcā tika izstrādāta ekonomiska tehnoloģija kristāliskas citronskābes ieguvei un veikts liels selekcijas darbs augstražīgu Aspergillus niger celmu ieguvei – R3, R 5, R 6.
VEF Minox fotoaparāts
1937. gadā Valsts Elektrotehniskā Fabrika (VEF) sāka ražot pasaulē pirmo miniatūro fotoaparātu VEF Minox. To izgudroja rīdzinieks Valters Caps.
Fotoaparāta galvenie parametri:
Aparāta izmēri: 1,7 x 2,7 x 8,0 cm Svars: 125 g Gaismas spēja: 1:3,5 Uzņemšanas robežas: no 20 cm līdz bezgalībai Iespēja uzņemt 20 cm attālumā bez speciālām papildus lēcām Slēdzis: ½ -1/1000 sek. Iebūvēts dzeltenais filtrs 90% uzņēmumu bez asuma pārstādīšanasVEF Minox bija pilnīgi jauna veida fotoaparāts, kas pateicoties tā vienkāršībai un lietošanas ērtībai ne tikai veicināja amatieru fotogrāfiju, bet pavēra pilnīgi jaunas iespējas. Ar šo miniatūro fotoaparātu bez jebkādām papildus palīgierīcēm var iegūt attēlu, kas ir ass un dod labu kontrastu 20 cm attālumā. Tas padarīja to pievilcīgu arī slepeno dienestu aģentiem, kas jo īpaši slavina to par spēju nofotografēt dokumentus ātri, bez īpašām tehniskām grūtībām un ar pirmšķirīgu kvalitāti. Bet lielāko daļu Minox fotoaparātu vienmēr ir iegādājušies visnotaļ normāli un miermīlīgi pircēji.
Minox radīšana un ražošana bija notikums ne tikai Latvijā, bet arī apvērsums pasaules fotorūpniecībā. Vienlaicīgi ar ražošanas sagatavošanu VEF pieteica patentu uz Minox konstrukciju, kurā kā izgudrotājs minēts Valters Caps.
Fotoparāts atbilda visaugstākajām ērtības prasībām. To vienmēr varēja paņemt sev līdzi, lietošana vispusīga un vienkārša.
Zāļu ražošana
AS „Grindeks”, vadošais farmācijas uzņēmums Baltijā, ar filiālēm Igaunijā un Lietuvā.
Produkti:
· Oriģīnalprodukti- Mildronāts un Ftorafur.
· Vairāk nekā 100 gatavo zāļu formas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo un pretvēža medikamenta terapeitiskajās grupās.
· 25 veidu aktīvās farmaceitiskās vielas.
RAŽOŠANA
• Aktīvās farmaceitiskās vielas, gatavo zāļu tablešu un kapsulu formas un sīrupi tiek ražoti Rīgā
• Ziedes tiek ražotas "Tallinas farmaceitiskajā rūpnīcā"
• Līgumi par injekciju kontraktražošanu ir noslēgti ar Lietuvas zāļu ražotāju "Sanitas" AB, Polijas uzņēmumu "Jelfa"SA un Slovākijas uzņēmumu "HBM Pharma" s.r.o.
GALVENIE 2013. GADA FINANŠU RĀDĪTĀJI
• apgrozījums 118,5 miljoni eiro
• neto peļņa 13,8 miljoni eiro
• bruto peļņa 71 miljons eiro
TIRGUS
• «Grindeks» produkcija tiek eksportēta uz 59 valstīm.
• Eksports veido 95% no kopējā apgrozījuma.
• Galvenie gatavo zāļu tirgi – Baltijas valstis, Krievija un pārējās NVS valstis.
• Nozīmīgākie aktīvo farmaceitisko vielu noieta tirgi – Krievija, Vācija, Nīderlande, Japāna, ASV.