Kurš izgudroja konteksta izvēlnes ikonu3
Ikona konteksta izvēlnes izsaukšanai(rietumos viņu mēdz dēvēt par - "hamburgera ikona") - tā ir klasika. Pat ja jūs nezināt, kā šī ikona saucas, trīs melnas josliņas, tāpat kā jūsu peles kursors, parādījās jūsu dzīvē sākot ar pirmo dienu, līdzko jūs nopirkāt savu pirmo datoru. Bet kas viņu izstrādāja?
Šī ikona attiecas pie tiem grafiskā lietotāja interfeisa elementiem, kuri ir tik veci, ka, ka liekas, tiem vispār nav un nekad nav bijis autora. Ikonu patiešām izstrādāja, un programmatūras dizainerim Jeff Eldey bija iespēja atklāt, kam gan īstenībā pieder šis nopelns. Par savu atklājumu Jeff uzrakstīja savā blogā
Izrādās, ka pirmoreiz "burgera ikona" parādījās vienā no pašiem pirmajiem grafiskajiem interfeisiem, kurš tika izmantots Xerox 8010 Information System personālājā datorā , kas ir zināms kā Xerox Start, kuru izlaida kompānija Xerox 1981.gadā. Šā grafiskā lietotāja interfeisa dizaineris ir Normu Kokss. Šis cilvēks atbildēja par visu sistēmu kopumā, ieskaitot ikonas, kuras ļautu cilvēkam efektīvāk strādāt un mijiedarboties ar datoru. Pati hamburgera ikona, kas ir līdzīga sarakstam, likās dizaineram par veiksmīgu lēmumu priekš tā, lai atspoguļotu pogu, kas atbild par izvēlnes izsaukšanu.
Ieintriģēts par savu atklājumu, Eldey sazinājās ar Koksu, kurš pašlaik pārvalda personīgo kompāniju pa grafiskā interfeisa izstrādāšanu.
Jums uzdot uzdevumu un kaut kādā momentā jūs atrodat vajadzīgo lēmumu priekš tā izpildes. Es izstrādāju šo simbolu daudzus gadus atpakaļ un padevu viņu kā "konteineru", kas satur dažādus izvēles variantus kādai no darbībām konteksta izvēlnē. Būtībā, šī ikona ir priekštecis konteksta izvēlnei, kura izsaucas pašlaik ar labo peles pogu uzspiežot uz to vai citu objektu uz jūsu ekrāna darba virsmas", - stāsta Kokss.
No grafiskā redzes viedokļa ikonai bija jālīdzinās "ceļa zīmei": jābūt vienkāršai, iegaumējamai un tai pašā laikā runāt par to, ko tieši viņa izsauc no saraksta. Man nācās zīmēt ikonu, kura būtu vienlaikus vienkārša(tā kā pikseļu daudzumā es tiku ierobežots), un tai pašā laikā grafiski piesātināta un izceltos. Man liekas, mēs varējām tajā brīdī izmantot tikai ikonu izmēros 16 x 16 pikseļi, vai pat 13 x 13, es precīzi neatceros", - turpina Koks.
Uzjautrinošs fakts. Mēs stāstījām potenciāliem lietotājiem, ka šis attēls ir "ventilācijas atvere". Parasti visi smējās, bet tāda analoģija ļāva cilvēkiem ātrāk iegaumēt ārējo ikonas izskatu un tās funkcijas, kuras viņa izpildīja.
Bija ļoti patīkami apzināt, ka daudzi mūsu dizainera lēmumi varēja iziet, ko dēvē par laika pārbaudi, un līdz šim tajā vai citā veidā tiek izmantoti mūsdienu datoros un grafiskajos interfeisos.