Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
94

Pēdējos gados aizvien skaļāk dzirdam par globālo sasilšanu, ūdens līmeņa celšanos un laikapstākļu ekstrēmiem. Arī mani nedaudz aizkaitināja jaunās meitenes pārspīlētā runa un ir apnicis regulāri saskarties ar šo tēmu. Protams, var apgalvot, ka klimata pārmaiņām nav ne mazākā sakara ar cilvēkiem, bet plaši pētījumi ir pierādījuši siltumnīcas gāzu efektus. Klimata izmaiņas ir bijušas vienmēr, bet vēl nekad tik strauji. Jā, globālā sasilšana noritēja arī pagātnē, bet tolaik izmaiņas par vienu grādu prasīja tūkstošiem gadus, turpretim mūsdienās mazāk par gadsimtu. Lai kā arī nebūtu, mans mērķis nav kārtējo reizi strīdēties par to, vai cilvēkiem ir ietekme uz vidi, bet gan parādīt, kāpēc nekas nav darāms lietas labā. Kādēļ mēs nekad nespēsim apstāties, līdz nebūsim iztērējuši visus resursus un savairojušies tik tālu, ka būsim spiesti ciest paši savas vainas dēļ.

Ja netici evolūcijai un domā, ka pasaule ir radusies pirms 6000 gadu, tālāk nelasi, jo tāpat nespēšu piedāvāt šādam lasītājam ticamu skaidrojumu. Pirms runājam par klimata pārmaiņām, vēlos atgādināt par šķietami nesaistītām lietām. Pirmkārt, pēdējos gadsimtos tehnoloģijas ir attīstījušās eksponenciāli, bet dzīvas būtnes, arī cilvēki, mainās lēnu. Mūsdienu civilizētā un akmens laikmeta indivīda DNS neatšķiras pat par vienu procentu. Līdz ar to mēs joprojām tiecamies pēc tām pašām vērtībām kā laikos, kad dzīvojām alās. Otrkārt, ir izplatīts uzskats, ka mēs neesam kā citi zīdītāji, mums piemīt spēja racionāli domāt, jo mums taču ir jaunā smadzeņu daļa – neokortekss, kas noder sarežģītu sakarību izpratnei.

Problēma jau ir tajā, ka mēs nemaz neesam tik racionāli, kā vēlamies tam ticēt. Bez jaunās smadzeņu daļas mums joprojām ir arī tā daļa, kas ir saglabājusies no laikiem, kad staigājām uz visām četrām, - limbiskā sistēma. Pasaulē ir pārāk daudz informācijas, lai to visu spētu apstrādāt. Neatliek nekas cits kā paļauties uz emocijām. Un tās liek mums rīkoties vienā vai otrā veidā. Ja mēs nesajustu motivāciju, mēs nedarītu neko. Dzīvot nozīmē just, nevis domāt. Ja joprojām tici vēlme ticēt veselā saprāta pārākumam, tad padomā, kāpēc reti kurš cilvēks ar lieko svaru, ko izraisījusi pārmērīga vēlme pēc ēdiena, spēj ieturēt diētu? Kāpēc ir tik grūti uzveikt slinkumu, ja zini, ka tas nekādi nepalīdz sasniegt mērķus? Savukārt emocionālas pieredzes – vēlmes, riebums, iekāre, - radās ilgstošā evolūcijas procesā. Ar vienu mērķi – nodrošināt sugas eksistenci. Ja rīkojies atbilstoši šim mērķim, saņem komfortu, ja rīkojies pretēji – saņem ciešanas vai vismaz nepiepildītas vēlmes sajūtu.

Mēs, kā ikviena dzīvā būtne, esam egoistiski radījumi – vēlamies izdzīvot un vairoties. Bet vēl precīzāk, justies labi un izvairīties no nepatīkamām sajūtām, citiem vārdiem, mēs esam narkomāni – alkstam endorfīnu, dopamīnu, serotonīnu. Tas arī ir tas, kas mūs vada. Bet, lai cīnītos ar klimata pārmaiņām, mūs jāatsakās no komforta. Jāsalst pieturā, gaidot sabiedrisko transportu. Jāsamazina gaļas patēriņu, mazāk jārada bērnus…. Viss tas, ko vairākums negrib darīt. Un, vai tiešām ir vērts nest tik lielus personīgos upurus, lai pavisam niecīgā daudzumā ko mainītu sabiedrības labā?

Noslēgumā vēlos teikt, ka cerēt uz situācijas uzlabošanos ir bezjēdzīgi un arī garām diskusijām nav īsti jēgas. Jā, skolās, universitātēs mēs apmaināmies ar faktiem, viedokļiem, bet tiklīdz stunda beidzās, turpināt vajāt komfortu un bēgt no stresa un ciešanām.

.

.

3
94
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [17]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Sākumskolnieks
  vecais_sakārnis 04.10.19 23:16  
2
0
Ļoti precīzi manas domas. Bet.. Man ir divi puikas. Tāpēc es nevaru nesatraukties par to kas būs. Un principā ar to ar viss beidzās. Nu ar satraukšanos. No komforta zonas
Odium avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Dienas domaMedaļa Zebra
  Odium 07.10.19 18:23
1
0

un tas parasti beidzas ar to, ka samazina kvotas, palielina maksas par kvotu pārsniegšanu, un nabadzīgajiem Eiropas iedzīvotājiem kļūst ar vien grūtāk izdzīvot, un tas arī viss. Un visādi draņķi kļūst uz tā rēķina ar vien biezāki. Bet ekoloģijai no tā ne silts ne auksts. Neviens nerunā par arābu, Āfrikas, Indijas utt lielo vairošanos, neviens nerunā un neko nedara, par to ko viņi piesārņo.

ottokaars avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  ottokaars 07.10.19 08:43
1
0

atbildot uz Rigel komentāru " Par planētas piedir*anu es piekritīšu -... "

Meži 250-300 dadus atpakaļ radās?!? Tev maz ir sajēga cik ilgi īsts "MEŽS" aug?!? (nejau dekoratīvie apstādījumi tavos mazpisānos, bet īsts mežs...)

Kaut ko tik debilu desmitajā pakāpē es vēl nebiju dzirdējis...  Man tagad atkal atmira pāris tūkstoši smadzeņu šūnu...  

Tāpēc laikam arī cilvēce ir lemta iznīcībai...   

salinas avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa MasonsMedaļa Sertificēts spoks
  salinas 05.10.19 08:03
1
0

Klimata izmaiņas nav mūsu spēkos aizkavēt vai apturēt. Iznākums būs viens, vai nu noslīksim plūdos, vai nu savos pašu patēriņa radītos sūdos.

vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Sākumskolnieks
  vecais_sakārnis 05.10.19 01:15  
1
0
atbildot uz Banančiks00 komentāru " Ar ko saprotams 'dabiskais process' tas kā ku... "Nu zemei pie kājas. Kkādi mikrobi tik mēs. Zeme nodzīvos savus vēl 4-4,5miljardus un mirs. Ar mums vai bez, nu mazsvarīgi.
Banančiks00 avatars
Medaļa KomiķisMedaļa MērisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 05.10.19 01:10
1
0

atbildot uz vecais_sakārnis komentāru "Par šo jautājumu, nu par tām saules baterijām j... "

Ar ko saprotams 'dabiskais process' tas kā kuram, citam tas vēl joprojām turpinās (evolūcija, cilvēce attīstās, utt), bet citam tas sen jau beidzās, kopš cilvēks te sāka kurināt, spridzināt atombumbas un vēl sazin ko...Zemei mēs neesam vajadzīgi, bet mums Zeme ir vajadzīga.

vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Sākumskolnieks
  vecais_sakārnis 05.10.19 00:55  
1
0
Einšteina nezūdamības likumu vēl neviens nav atcēlis. No nekā nekas nerodas. Ja paņem no vienas vietas, citā pietrūks. Izmaiņas ir globālās. Lai to mainītu ir jāmainās mums. Bet mēs mainīties netaisāmies
shakalakafaka avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa SpoksMedaļa Patīk komentārs
  shakalakafaka 08.10.19 11:49
0
0

Palasot komentārus tā vien gribās, lai vienlaicīgi norit 3-4 vulkāna izvidrudi + zemes trīces un atbŗīvo planētu no šiem uzmācīgajiem tarakāniem ko saucam par cilvēci ! Planēta Zeme Tu nēsi to pelnījusi !!!

Rigel avatars
Medaļa TrumpeMedaļa StudentsMedaļa Spoks
  Rigel 05.10.19 21:45  
0
0
Par planētas piedir*anu es piekritīšu - pietiek mēslot un savāc aiz sevis. Kas attiecās uz klimata izmaiņām dēļ koku izciršanas un co līmeņa palielinājuma... emmm.. jūs paskatāties uz vecām foto. Foto kas taisīti pagājušā gadsimtā - jūs tur kokus redziet??? Un arī es neredzu. Meži ir reti sastopami. Salīdziniet foto, kas taisīta šodien - ar foto kas taisīta 30-70 gadus aypakaļ tanī vietā vai tuvu tai. Jūs mežus neredzēsiet!!! Sajūta tāda, kad meži - tos ko šodien saucam pa mežiem, parādījās tikai pēdējos 250-300 gadus. Jautājums - kas bija pirms tam un kas to visu izdedzināja vai iznīcināja pa visu planētu
salinas avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa MasonsMedaļa Sertificēts spoks
  salinas 05.10.19 15:12
0
0

atbildot uz ottokaars komentāru " Ne gluži... Es cenšos no tevlīdzīgu idiotu b... "

      

ottokaars avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  ottokaars 05.10.19 14:33
0
0

atbildot uz salinas komentāru " Tad vari droši pieskaitīt sevi pie "deģenerāt... "

Ne gluži... Es cenšos no tevlīdzīgu idiotu bara turēties pa gabalu...

Paši neko nedarat, lai neslītu savos sūdos, bet kritizējat citus, kas kautko cenšās darī...

salinas avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa MasonsMedaļa Sertificēts spoks
  salinas 05.10.19 12:51
0
0

atbildot uz ottokaars komentāru " Pirmkārt komentārā es sevi nepieskaitīju ne ... "

Tad vari droši pieskaitīt sevi pie "deģenerātiem", jo tāds pats patērētājs vien esi kā visi mēs.

ottokaars avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  ottokaars 05.10.19 10:04
0
0

atbildot uz salinas komentāru " Nebāz nu visus vienā maisā un neiztaisies par... "

Pirmkārt komentārā es sevi nepieskaitīju ne vieniem , ne otriem;

Otkārt Visus es vienā maisā nebāzu- tur ir skaidri uzrakstīts par diviem maisiem;

Treškārt Tu pats sevi skaidri pozicionēju kā "savos sūdos slīcēju"... Vēlu veiksmi- atslābinies un elpo dziļi...  

salinas avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa MasonsMedaļa Sertificēts spoks
  salinas 05.10.19 09:57
0
0

atbildot uz ottokaars komentāru " Autoram un citiem "savos sūdos slīcējie... "

Nebāz nu visus vienā maisā un neiztaisies par vienīgo pareizo. Pie mums Eiropā ir daudz maz kārtība. Ej un pastāsti savu divpirkstu teoriju aziātiem un āfrikāņiem.

ottokaars avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  ottokaars 05.10.19 09:39
0
0

Autoram un citiem "savos sūdos slīcējiem":

Tādos "deģenerātos" kā Jūs arī ir visa problēma- Jūs NEGRIBAT neko mainīt. Tikai turpināt vai nu aiz sevis piecūkot, vai pieražot kaudzes nevajadzīgus un draņķīgus sūdus lai piepelnītos,  un lai citiem  imbicīļiem būtu aiz sevis ko piemēslot...

Man pilnīgi pofig, kur beidzas "cilvēka radītās nebūtiskās izmiņas"(un pārējais bulšits) un sākās "kārtējais"globālais sasilšanas cikls"...

Aizdirst savu planētu nav ne labi ne gudri. Un ar to NEDRĪKST samierināties. Ir daļa cilvēku, kas tomēr ir evolucionējuši tālāk par "divpirkstu pierītes mietpilsoni-patērētāju"...

Ļoti ceru, ka viņi atradīsveidu kā šo pasauli saglābt un saglabāt, neraugoties uz pieaugošajām nozombēto imbicīļu armādām...    

vecais_sakārnis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Sākumskolnieks
  vecais_sakārnis 05.10.19 00:50  
0
0
atbildot uz Banančiks00 komentāru " Jau apnicis, neko citu mūsdienās par gs... "Par šo jautājumu, nu par tām saules baterijām jau sen gribu padiskutēt. Vai tiešām tās ir tik tīras un nekaitīgas? Labi, piekrītu, īsti tīras nav, to ražošana ir bik "netīra". Bet vai iegūt#mā enerģija tiešām ir tik nekaitīga? Vai tiešām varam noklāt 1/10 no zemeslodes ar šiem saules paneļiem, iegūt enerģiju no saules un viss būs ok? Vai šādi mēs, te domāta cilvēce, neiejauksies un protams, neizjauksim dabīgo procesu? Zemeslode saņems mazāk siltuma no saules(to absorvēs saules paneļi) tātad grozi kā gribi mës mainam dabisko procesu
Banančiks00 avatars
Medaļa KomiķisMedaļa MērisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 05.10.19 00:15
0
0

Jau apnicis, neko citu mūsdienās par gs nerunā, bišk padiskutē un pēc laiciņa jau esi par to aizmirsis, līdz kāds par to atkal ieminās. Gribi palīdzēt Zemei? Elektrību tikai dabisko (no saules baterijām?), mašīnu pārdod, par apkuri aizmirsti, bet tas neko nedos, ik sekundi te kāds mirst un piedzimst, tik tā dzimšana notiek raitāk..Un visi gribēs izdzīvot uz šīs pasaules....