Pateicoties Einšteina relativitātes teorijai ir notikusi vesela zinātniskā revolūcija, kurai, lielā mērā, pateicoties mūsdienu cilveks var baudīt ar tehnoloģiju saistītās dzīves kvalitātes uzlabojumus.
Tomēr Einšteina relativitātes teorija izvirza tēzi, ka gaismas ātrums ir absolūts vai nekas nevar virzīties ātrāk par gaismu, vai paradokss slēpjas tajā, ka, ja pieņem ka kaut kas attiecībā pret novērotaju pārvietojas ar gaismas ātrumu, tad šajā objektā vai sistēmā vēl kaut kam pārvietojoties ar gaismas ātrumu tajā pašā virzienā, gaismas ātrums attiecībā pret novērotāju nepārsniegs gaismas ātrumu. Ar piemēru to varētu ilustrēt kā galaktiku, kura attiecībā pret mums pārvietotos uz vienu pusi ar gaismas ātrumu, tad gaisma šīs galaktikas ietvaros mums kā novērotajiem nevarētu pārsniegt gaismas ātrumu summējoties, turpretim gaismas ātrums deformē laika jēdzienu.
Tomēr kā izrādas viss nav tik vienkārši, astronomi pieņem, ka zvaigznes vai debess ķermeņi var attiecībā viens pret otru pārvietoties ar ātrumiem, kas pārsniedz gaismas ātrumu. Lai cik savādi tas neizklausītos, pieņemot ka izplatījums ir trīspadsmit miljardu gadus vecs un izplatījuma ātrums paplašināties turpina pieaugt, aprēķini liek secināt, ka galaktika vai zvaigzne vienā izplatījuma malā var attālināties ar ātrumu, kas pārsniedz gaismas ātrumu pat divas reizes attiecībā pret galaktiku vai zvaigzni pretējā izplatījuma malā. Lai šo piemēru varētu labāk saprast varētu pieņemt, ka kāds spīdina gaismu savstarpēji pretējos virzienos, tāpēc attiecībā pret gaismas staru, kurš tika spīdināts pa labi, pa kreisi esošais stars pārvierosies ar ātrumu, kurš būs lielāks par gaismas ātrumu.
Protams, ka viss tas nav tik vienkārši, tomēr labu laiku valdīja stagnācija uzskatos un interpretācijā, kas lika jebkuru vai jebko, kas pieņēma lielumu esamību, kurš pārsniedz gaismas ātrumu, nosodīt un automātiski neatzīt. Jāsaka, ka Einšteina relativitātes teorija nav vienkārša lieta un tās saprašanai, nerunājot nemaz par izmantošanu, ir jābūt visai pamatīgam ieskatam gan fizikā, gan matemātikā. Tā ir spējusi sniegt atrisinājumu daudz sarežģītām lietām un ļāvusi izmantot pagātnē neiespējamo. Bet kā izrādas Einšteina relativitātes teorija nav galīga, tāpēc iesaistot aprēķinu sistēmā attiecības un ceļu, ir iespējams saprast, ka savstarpējo ķermeņu pārvietošanās ātrums var būt lielāks par gaismas ātrumu vai novērotājam ir iespēja saprast, ka pretēji vērsti gaismas kūļi vienlaicīgi attālinoties pārvarēs divreiz lielāku distanci, kā tikai viens.
lasi, vērtē, komentē