Kā operētājsistēmas tika pie saviem nosaukumiem?3
Jūs kaut kad esat aizdomājušies par to, kā operētājsistēma, kas ir uzstādīta uz jūsu datora, ir saņēmusi savu nosaukumu. Iepazīsimies ar īsu faktu salikumu par to, kā katra no savējā laika pašām populārākajām sistēmām saņēma savu nosaukumu.
MS-DOS
Nav apveltīta ar grafisko lietotāja interfeisu, Micro Soft Disk Operating System(MS - DOS - diskveida operētājsistēma no Microsoft) ir pēctecis operētājsistēmas Quick and Dirty Operating System(Q - DOS, bet pēc tam pārsaukta 86 - DOS). Izstrādāts kompānijai Seattle Computer Products. MS šajā gadījumā ir tikai indikators tā, ka šo operētājsistēmas versiju izstrādāja kompānija Microsoft. Pēc tā paša principa, piemēram, saucās operētājsistēma Apple DOS.
Windows 1.0-NT 4.0
Izrādās Windows 1.0 saņēma savu vārdu "Windows" sakarā ar to, ka viena no galvenajām īpatnībām bija iespēja pārslēgties starp grafiskā lietotāja interfeisa dažiem logiem. Pēc šīs operētājsistēmas paziņošanas Microsoft nolēma pielietot katrai versijai ciparu marķējumu, sākot ar versiju 1.0 līdz 3.1 un līdz tam brīdim, kad tika stādīta priekšā jaunā operētājsistēma Windows NT, kur NT - New Technology(jaunās tehnoloģijas).
Windows 95-ME
Operētājsistēmas Windows 3.1 kodols turpmāk tika izmantots ar Windows 95 operētājsistēmas jauno grafisko interfeisu, 98, kā arī Millennium Edition, kura tika izlaista 2000.gadā un nosaukta jaunās trešās tūkstošgades vārdā. ME kļuva par Windows 9x dzimtas operētājsistēmas pēdējo versiju. Pēc tā kompānija lēma nomainīt kursu un izvēlējās dzimtas Windows NT attīstīšanu , par pirmo jauno pārstāvi kļuva operētājsistēma Windows NT 5.0(kuru pārsauca Windows 2000).
Windows XP, Vista, Windows 7
Iespējams, jūs nezināt, bet nosaukums XP nāk no angļu vārda "eXPerience"(pieredze). Windows XP savējo pieredzi sāka tālajā 2001 gadā, kļūstot kopsummā par visu laiku pašu populārāko operētājsistēmu. Par viņa pēcteci 2007.gadā kļuva operētājsistēma Vista. Kas attiecas uz jautājumu par to, kāpēc Microsoft izvēlējās tieši nosaukumu Vista, tad atbildi pasaule izdzirdēja šīs operētājsistēmas prezentācijas laikā. Lieta tajā, ka vārdu "vista" var pārtulkojams kā "jaunas iespējas" vai "jaunu skatus uz nākotni". Citiem vārdiem tieši šī nozīme tika ieguldīta OS nosaukumā, tā kā tieši tie simbolizēja un personificēja tās priekšrocības, kuras OS ir jādod savējiem lietotājiem. Kopumā mums visiem zināms - Vista kļuva par vienu no pašu neveiksmīgāko OS no Microsoft visā tās vēsturē, kur pat atzinās tās bijušais izpild direktors Steve Ballmer. Pēc Vista Microsoft lēma atgriezties pie operētājsistēmu ciparu nosaukumu shēmas un izlaida Windows 7, bet pēc tam Windows 8.
System 1-7.5
Tā bija pirmā operētājsistēma Macintosh datoriem no kompānijas Apple, kurus viņi ieviesa 1984.gadā. Pēc tā kompānija lēma izmantot skaitlisku numerāciju katrā no nākamajām versijām. Pēc operētājsistēmas System pirmajām septiņām versijām, Apple lēma pārdēvēt OS un nosauca viņu Mac OS.
Mac OS 8-10
Pēc sākotnējās ieceres 8 versijai Mas OS bija jābūd nosauktai Mac OS 7.7, tomēr dažu juridisku apstākļu dēļ Apple nolēma izdarīt savādāk. Izstrādātā turpmāk Mac OS 9 kļuva ar pēdējo klasisko operētājsistēmu Mac, radītai Apple uz personīgā programmas kodas bāzes. Mac OS X, kuras pamatā ir BSD(Berkeley Software Distribution), kļuva kompānijai par gigantisku lēcienu uz priekšu. Mac OS X katru jauno versiju tika nolemts nosaukt par godu vienam no mežonīgo kaķu dzimtas pārstāvjiem.
Linux
Savu nosaukumu šī operētājsistēma zināmā pakāpē ieguva no Ari Lemke, FTP-servera īpašnieks, uz kura pēc Linus Torvalds lūguma tika izvietota nākamā OS. Vēlāk Linus atzinās, ka kodols tika radīts no operētājsistēmas MINIX pieredzes, kura neapmierināja viņu ar savu ierobežoto licenci. Sākotnējs Torvalds gribēja nosaukt jauno kodolu par "Freax". Bet tā vietā Lemke radīja uz FTP- servera direktoriju ar arhīva nosaukumu "Linux" - ņemot savu sākums no "Linus Minix".
Ubuntu
Uz zulu un khosu (divas Āfrikas valodas) vārds Ubuntu pārtulkojams kā "cilvēcība". Katra jaunā relīze Ubuntu satur savu kodēto nosaukums un samontējuma numuru. Samontējuma numurs parasti var simbolizēt gadu un mēnesi relīzes jaunajai versijai , tai laikā kad kodētais versijas vārds satur atšķirīgus dzīvnieku vārdus.