Šis ierocis ir viens no draudīgākajiem un iespaidīgākajiem. Tā darbības princips ir visai sarežģīts, bet es mēģināju pastāstīt vienkāršotā un cilvēciskā valodā. :)
Šis ierocis ir viens no draudīgākajiem un iespaidīgākajiem. Tā darbības princips ir visai sarežģīts, bet es mēģināju pastāstīt vienkāršotā un cilvēciskā valodā. :)
Vispirms ir divu veidu atombumbas. Tādas, kurās notiek atoma kodolu dalīšanās (kad atomu kodoli sadalās citos kodolos un izdalās enerģija) . Šādas bumbas izgatavo no plutonija, urāna. Kāpēc tieši šīs vielas? Jo viņi spēj sākt dalīties nekontrolējami pie noteikta daudzuma jeb kā fizikā to sauc - kritiskā masa.
Otrs veids ir ūdeņraža bumbas. Viņās, atšķirībā no radioaktīvajām bumbām, tiek izmantots ūdeņradis, kur notiek kodolsintēze. Jeb cilvēcīgā valodā runājot, kodolu saplūšana. Ja radioaktīvajās notiek kodolu dalīšanās, tad ūdeņraža bumbās notiek saplūšana un šis process ir simtiem reižu spēcīgāks par radioaktīvajām bumbām. Ūdeņraža bumbas ir interesantas ar to, ka process, kas tur norisinās notiek arī zvaigznēs, piemēram, uz Saules. Var secināt, ka jābūt ļoti augstai temperatūrai un spiedienam, lai kodoli varētu saplūst.
Kā tad tas viss notiek? Sprādziens sākās ar uzliesmojumu, gaismu, kuru var redzēt vairāku desmitu kilometru attālumā un puslodes uguns bumbu, kas lēnām paceļās augšā radot mākoni un beigās ieņemot ''sēnes formu''.
Vispirms nāk triecienvilnis, kas izplatās uz visām pusēm ar virsskaņas ātrumu. (virsskaņas ātrums ir 344 m/s). Savā ceļā izdarot lielus postījumus un kaitējumus. Triecienvilnis 1 km attālumu veic 2 sek un 2 km veic 5 sek. Iespaidīgi. Enerģija ir tik liela, ka tā sagrauj ēkas un nogalina cilvēkus un dzīvniekus.
Pēc triecienviļņa sāk izplatīties gaismas starojums. Temperatūra bumbas centrā spēj sasniegt vairākus miljonus grādu. Starojums ir spēcīgs, cilvēkam un dzīvniekam spēj izraisīt apdegumus un ugunsgrēkus.
Pēc tam, protams, izplatās radioaktīvais starojums - gamma stari un neitroni. Vielas, lietas un priekšmeti, kas gadījušies ''pa ceļam'' absorbē šo daļiņu plūsmu un paši kļūst radioaktīvi. Starojums saplūst ar gaisā esošajām daļiņām veido elektromagnētiskos laukus un izraisa bojājumus un darbības traucējumus elektrotehniskajās ierīcēs.
Atombumbu darbības princips ir diezgan sarežģīts. Pārsvarā tās sastāv no TNT jeb C6H2{NO2)3CH3) jeb mūsu valodā no trinitrotoluola. Tā ir viela, kas tieši izraisa sprāgšanu, kad sadurās ar Urāna vai Plutonija atomiem. Bumbas iekšienē pilnīgi viss ir saspiests līdz kritiskajam robežstāvoklim, lai varētu notikt uzliesmojums. Piemēram, Hirosimas atombumbā tika izmantoti 20 000 tonnas TNT un 10 kg urāna izotopa.
Lūdzu vairs netaisi rakstus par atombumbām, jo rodas iespaids, ka tev nav īpaši daudz sajēgas par viņām, piedevām, vairāk par 3/4 raksta esi sarakstījusi sviestu.
Ja kas, Little Boy atombumbā, ko nometa uz Hirosimu, bija 64 kg urāna, nevis 10, kas trotila ekvivalentā sastāda 15k tonnas.
Tātad, ja Hirosimas centrā sakrāmētu kaudzē 15 000 tonnas trotila un detonētu, tad postījumi būtu diezgan līdzīgi, tikai bez radiācijas. Īsumā viss.
''gaismas starojums''- gamma starojums
''cilvēkam un dzīvniekam'' - cilvēkiem un dzīvniekiem
''cilvēkam un dzīvniekam spēj izraisīt apdegumus un ugunsgrēkus.''- ''Ugunsgrēkus'' manuprāt var atmest, tie ir lieki.
Bet tā raksts labs!
Ja sākums vēl loģisks, tad beigas ir pilnīgs failure. Nevis Fat Man/Little boy atombumbas sastāvēja no 20 kilotonnām TNT, bet gan to jauda bija pielīdzināma 20 kilotonnām TNT!!!!
Pati atombumbas detonēšana ir pavisam savādāka! Pats 1. punktā pieminēji kritisko masu, tad ko pie joda tu murgo 3. punktā?
Rekur tev maksimali vienkarsots atombumbas detonesanas mehanisms https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/Gun-type_fission_weapon_en-labels_thin_lines.svg/1280px-Gun-type_fission_weapon_en-labels_thin_lines.svg.png
Galīgi aplam!!!Kur tur tādā "bumbiņā"var iestūķēt 20 000 TONAS(vienalga ko)!???Starp citu "karstuma starojums"ir pirms triecienvilņa,nevis pēc...Mīnusu nelikšu,bet pluss arī ies tev secen...
Tomēr ir ūdeņains raksts, bet priekš skolnieka arī ļoti labi, jo reti kurš tik jauns interesējas par kodolfiziku.
mazliet būs jāprecizē:
1. Hirosimā nebija 20000 tonnas TNT, jo šodien krutākā lidmašīna spēj pacelt 200 tonnas. 45.gadā labi ja 20 tonnas.
2. Saliekot kopā abas plaukstas, tik liela puslode no urāna sver 6kg. Un ap to lodi ir plutonija gredzens, lai vispār būtu kaut kāds stabils stāvoklis.
3. urāns un plutonijs sadaloties izdala tādu neitronu kvantumu, kurš sasķeļ kodolus fantastiskos ātrumos, kā rezultātā rodas milzīga berze, milzīga temperatūra, un viss vienkārši eksplodē.
4. kodolbumbas sprādziena (arī reaktora sprādziena) sekas var sajust - metāliska garša mutē. Tas ir iztvaikojis svins, kurš rodas kā atkritums no urāna sadalīšanās. Tomēr, ja kādam būs tā laime sagaršot to, tad tas būs 9.pasaules brīnums, ka ir izdzīvojis pēc nenormālas radiācijas devas.
radiācija un gaisma ir ātrākas par skaņu līdz ar to tas ka skaņas triecienvilnis ir pirmais ir neprecīzi pēc velna protams neitronu un alfa starojumi var būt gan ātraki gan lēnāki par skaņu, tas atkarīgs no situācijas bet ideja paliek tā pati, teikt ka radiācija nāk pēc triecienviļņa ir nepareizi. šķirot radioaktīvajās un ūdeņražbumbās arī ir nepareizi- ūdeņražbumba arī izstaro radiāciju tikai cita tipa. par to kā kritiskā masa tiek veidota skaidrības tev nav- kodolbumba atkarībā no tipa ir vai nu plutonija vai urāna, urāna bumbai ir vai nu cilindriska forma vai sfēriska kur divas puses sasit kopā savukārt plutonija ir pārsvarā tikai sfēriska kur sfēru tola eksplozija saspiež izraisot ķēdes reakciju. kodolbumbai pilnīgi pietiek ar pāris koligramiem parasto spŗagstvielu un TNT nav vienīgais variants, lai samazinatu masu parasti lieto jaudīgākas sprāgstvielas. savukart tas ka apstarotas lietas kļūst radioaktīvas ir tikai puse patiesības noteikti materiāli, īpaši smagie metāli ja tos apstaro ar neitronu radiāciju pāriet citā izotopa formā un dažkārt šie izotopi ir nestabili un izstaro radiāciju. šai sakarā no kodolbumbu skartiem reģioniem nest arā svinu sudrabu un zeltu ir pašnāvnieciksi. tai pašā laikā ja šie priekšmeti vienkārši apstaroti ar gamma starojumu iespējamība ka tie absorbēs radiāciju ir tikpat kā neesoša. būtībā... palasīt vajadzētu attiecīgo literatūru iesaku, nevis fikciju un bernu žurnālus bet teiksim amerikāņu aukstā kara pamācības un civilās aizsardzības bukletus.
Tā kā militārās tēmas un ieroči ir lieta par ko interesējos un pētu, tad teikšu ka 90% no rakstītā ir pilnīgs fufelis Nesākšu neko atspēkot jo tad jātaisa tikpat garš raksts
Vecīt, nomierinies. Es tikai palaboju, ne piepisos, izdarīt labojumu ir viņa paša ziņā
Njā, autoram no kodolieroču darbības principiem ir tik pat daudz saprasšanas, kā man no baleta