Sveikiņi visiem! Piedāvāju jums vēl vienu rakstu, kas saistīts ar ķīmiju - ja ķīmiskie elementi stāstītu par sevi. Lasiet un baudiet! :)
Ja būs vismaz 90+ , taisīšu otro daļu.
Sveikiņi visiem! Piedāvāju jums vēl vienu rakstu, kas saistīts ar ķīmiju - ja ķīmiskie elementi stāstītu par sevi. Lasiet un baudiet! :)
Ja būs vismaz 90+ , taisīšu otro daļu.
Ūdeņradis (atklāšanas gads: 1766.)
Varbūt es esmu ļoti mazs, bet nenovērtējiet mani par zemu. Es esmu kā sīks sainītis, kurā dus milzīga enerģija un ugunīgs raksturs, kas var arī izlauzties uz āru. Vienmēr atceries, ka es esmu numero uno! Es esmu visvienkāršākais un vieglākais no visiem elementiem, kā arī visbiežāk sastopamais elements Visumā. Mani var uzskatīt par visa pirmsākumu, sākot no matērijas un enerģijas un beidzot pat ar dzīvību. Es esmu tas, kurš nodrošina kodolreakcijas zvaigznēs, un es esmu veidotājelements visiem citiem ķīmiskajiem elementiem periodiskajā tabulā.
Uz Zemes es esmu sastopams kā gāze, kura sastāv no ūdeņraža atomu pāriem (H2). Man tuvākajā apkārtnē parasti viss sprāgst, jo esmu ļoti viegli uzliesmojošs. Agrāk mani pildīja dirižabļu balonetos, bet pēc vairākām traģiskām eksplozijām mana ''karjera'' šajā sfērā beidzās. Nākotnē es varētu būt ļoti nozīmīgs enerģijas ieguves jomā - varētu nodrošināt veidu, kā tīri un efektīvi ražot elektrību.
Hēlijs (atklāšanas gads: 1895.)
Man patīk atrasties lepnā vientulībā. Daži mani sauc par atturīgu, bet es esmu priecīgs, ka nesavienojos ar salašņām no periodiskās tabulas pārējās daļas. Esmu tiešām cēls, jo esmu pirmais no cēlgāzēm. Esmu pilnīgi inerts, bez krāsas, garšas un smaržas. Ballītēs ap mani vienmēr ir jautrība - ieelpo mani no balona, un tava balss kļūs smieklīgi pīkstoša.
Hēlijs rodas tādās masīvās zvaigznēs kā Saule, kur reakciju laikā četri ūdeņraža atomi savienojas, atbrīvojot milzīgu enerģiju. Uz Zemes mans kodols ir viens no radioaktīvās sabrukšanas produktiem - alfa daļiņa.
Vēl mani izmanto meteoroloģiskajos balonos un dirižabļos. Tiem nepieciešams mans vieglums (esmu vieglāks par gaisu). Esmu svarīgs arī dažos metināšanas procesos, kuros ir vajadzīga inerta, reakcijas neveicinoša atmosfēra.
Litijs (atklāšanas gads: 1817.)
Es esmu pats pirmais un arī visvieglākais no visiem metāliem ķīmisko elementu periodiskajā tabulā. Es esmu tik mīksts, ka mani var sagriezt ar nazi. Bet, kad esmu nonācis savienojumā ar citiem metāliem, piemēram, alumīniju, tad veidojas ļoti izturīgi un viegli sakausējumi. Šī īpašība liek tieši mani izvēlēties kosmiskās aviācijas rūpniecībā.
Vispār jau es esmu ļoti noderīgs un izpalīdzīgs. Mani var atrast daudzos galvaniskajos elementos kā pozitīvi lādētu daļiņu, un esmu sastopams arī augstas kvalitātes rūpnieciskajās smērvielās.
Kopā ar hloru es veidoju litija hlorīdu, kas neticami labi lielos daudzumos absorbē ūdeni. Ar citiem draugiem - skābekli un oglekli - es veidoju litija karbonātu. Tas var nomierināt garīgu slimību, piemēram, maniakālās depresijas, slimniekus, kā arī atvieglot to ciešanas.
Berilijs (atklāšanas gads: 1797.)
Par laimi, esmu kautrīgs un sevī noslēdzies zellis, kurš apkārt lieki nevazājas. Manu putekļu neliels daudzums cilvēka ķermenī var izraisīt beriliozi - slimību, kas var pārtapt arī par plaušu vēzi. Esmu diezgan mīksts un sudrabains metāls un tieku izmantots galvenokārt sakausējumos kopā ar citiem metāliem. No manis var veidot izcilus elektrības vadītājus, turklāt esmu arī lokans. Tā kā esmu superviegls, mani var izmantot arī lidmašīnu būvē.
Mani bieži izrok no zemes silikātu veidā. Silikāti ir savienojumi, kurus būvēju es, silīcijs un citi metāli. Visskaistākais no visiem silikātiem ir smaragds. Nozīmīgākais manā dzīvē bija 1932. gads, kad Džeimss Čedviks mani bombardēja ar alfa daļiņām un atklāja neitronu. Neitroniem, kurus pasaulē no manis iegūst tagad, ir ļoti liela nozīme kodolķīmijā.
Bors (atklāšanas gads: 1808.)
Angļu valodā runājošie jokojas par manu vārdu, saucot mani par garlaicīgo boru (boring Boron). Labi, es neesmu īpaši spožs un tērpjos brūnā un melnā, bet ir ļoti jauki pavadīt laiku kopā ar mani. Esmu ļoti izpalīdzīgs un lielisks koordinators, vienmēr iesākto izdaru līdz galam. Īsāk sakot, esmu iniciatīvas cilvēks, ja drīkstu apgalvot tik drosmīgi.
Man ir daudz darba - es piedalos stikla ražošanā, varu būt pievienots arī mazgāšanas līdzekļiem, kā arī boraka un borskābes veidā piedalos ķīmiskajās reakcijās dažādās rūpniecības nozarēs. Bora nitrāts ir gandrīz tikpat ciets kā dimants.
Es noteikti neesmu garlaicīgs; varētu uzskatīt, ka vienkārši stipri atšķiros no citiem. Es esmu brūni melnā avs bora apakšgrupā, jo esmu vienīgais nemetāls starp maniem draugiem metāliem.
Ogleklis (atklāšanas gads: nav zināms)
Ha-hā! Lai kur tu skatītos, es noteikti tur esmu. Gandrīz tāpat kā no nindzjām, no manis izvairīties nav iespējams. Esmu melnās maģijas meistars, zaglīgs elements; es varu pārtapt dažādās formās - melnās kokoglēs, cietā un spožā dimantā, slidenā grafītā un jaukajās bakministerfullerēna lodītēs. Esmu spējīgs sagrozīt prātu, veidojot dažādas ķīmiskās saites pats ar sevi un tādēļ arī ieņemot dažādas aprises. Manu daudzo ''masku'' dēļ ir radusies vesela ķīmijas nozare - organiskā ķīmija.
Tieši es esmu būvelements vairākumam dzīvās matērijas. Gandrīz viss, ko tu apēd, - tauki, cukurs un šķiedrvielas - ir oglekļa savienojumi. Es piedalos barības ķēdes visos posmos, un to sauc par oglekļa ciklu dabā. Es tieku uzņemts cilvēka organismā ar pārtiku, tad elpošanas un gremošanas orgānu sistēmās pārstrādāts. Rezultātā rodas organiskie savienojumi, kurus pēc tam absorbē augi. Un atkal esmu gatavs apēšanai.
Slāpeklis (atklāšanas gads: 1772.)
Pirmais iespaids par mani parasti ir šāds: nu, nekā īpaša. Bet patiesībā man ir draisks raksturs. Iespējams, neviens mani nemaz nepamana, bet ļoti daudz slāpekļa ir gaisā, ko cilvēki elpo, - apmēram 80%, un esmu ļoti nozīmīgs arī augu dzīvībai uz Zemes.
Visbiežāk es esmu sastopams kā nereaģējoša gāze, kas sastāv no diviem slāpekļa atomiem (N2). Mans spēks slēpjas trīskāršajā saitē starp abiem atomiem, kuru ir grūti pārraut. Kad mani atomi savienojas un rodas gāze (N2), atbrīvojas ļoti liela enerģija. Šīs īpašības dēļ mani savienojumi ir sprāgstoši.
Mani atdalīt no gaisa ir ļoti viegli. Turklāt kā šķidrums es esmu ļoti dzesējošs. Praktiski visu, kas man pieskaras, varu sasaldēt līdz -200 grādiem pēc Celsija.
Skābeklis (atklāšanas gads: 1774.)
Esmu kluss un iedomīgs, bez smaržas, garšas un krāsas. Daži saka, ka esmu pilnīgi bezpersonisks, bet, šķiet, viņi nesaredz manī lielo labumu, ko dodu pasaulei. Tieši es esmu tas, kurš padara iespējamas ļoti daudzas ķīmiskās reakcijas uz Zemes. Bez manis cilvēka dzīvība nebūtu iespējama.
Tīras vielas veidā parasti esmu gāze, kas sastāv no diviem atomiem (O2), bet arī šādā agregātstāvoklī ļoti labprāt savienojos ar citiem elementiem, oksidācijas reakcijās atbrīvojot enerģiju. Kad mani ieelpo, es nokļūstu asinsrites orgānu sistēmā. Kad esmu cilvēka organismā, katra šūniņa mani izmanto dzīvības uzturēšanas reakcijām.
Esmu sastopams arī kā ozons (O3), kurā apvienojušies veseli trīs atomi. Šādā stāvoklī es atrodos augstu debesīs, kur braši sargāju Zemi no Saules kaitīgajiem ultravioletajiem stariem.
Fluors (atklāšanas gads: 1886.)
Es esmu darītājs, kas citu elementu vidū izceļas ar nevainojamu Holivudas smaidu. Lai es varētu palīdzēt aizsargāt zobus, mani pievieno dzeramajam ūdenim, turklāt esmu arī ļoti noderīgu savienojumu, piemēram, teflona sastāvā, kurš ir pazīstamākais pannu pretpiedeguma pārklājums. Lai aptvertu visus manis veiktos brīnišķīgos darbus, vajadzīgs garš laika sprīdis. Es esmu ļoti aktīvs un gatavs ņemt elektronu praktiski no jebkurasev blakus esoša atoma vai molekulas, lai tikai nodrošinātu sevi ar pilnu elektronu komplektu. Un tas ir tikai viens no iemesliem, kāpēc esmu noderīgs un veidoju ārkārtīgi daudz lielisku savienojumu.
Vienīgais kauna traips manā biogrāfijā ir saistība ar freoniem - savienojumiem, kas ir nodarījuši lielus postījumus Zemes ozona slānim. Man par to nepatīk runāt. Mana intensīvā smarža liecina par manu patiesi toksisko dabu. Esiet piesardzīgi!
Neons (atklāšanas gads: 1898.)
Es, šķiet, esmu vissatriecošākais elements. Mans nosaukums ir cēlies no grieķu valodas vārda neos, kas nozīmē jauns. Varbūt manā vārdā vajadzētu saukt kādu nesenāk atklātu elementu, taču uzskatu, ka šis nosaukums man ļoti labi piestāv. Man kļūst ļoti interesanti, kad mani laiž caur elektrisko strāvu. Mani elektroni sāk lēkāt un liek man emitēt spilgtu, apdullinoši sarkanu gaismu. Ja man pievieno citus ķīmiskos elementus, varu zaigot jebkurā varavīksnes krāsā. Tādēļ mani izmanto arī daudzkrāsaino neona spuldžu izgatavošanā.
Es parasti atrodos ļoti ikdienišķās vietās, piemēram, gaisā. Esmu viens no periodiskās sistēmas aristokrātiem - cēlgāzēm un, protams, vientuļnieks, jo nav neviena, kar ar mani reaģētu. Esmu gāze, kurai nav krāsas, smaržas un garšas.
Ķīmija ir viens interesants priekšmets, kamēr skolā nebija vēl tāds priekšmets, tā valdzināja ar savu noslēpumainību un dažādām vielām, bet kad sākas - mamma mia! Pilna tāfele ar trīsstāvīgām matemātiskām formulām.
Tīri iespaidīgi, bet būtu labāk ja gaisa vietā būtu minējis noteiktus elementus par kuriem He ir vieglāks.. jo gaisa sastāva arī ir He