Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
239

Mūsu Saules sistēmu veido zvaigzne (Saule), astoņas planētas, dažas pundurplanētas un daudzi asteroīdi un komētas. Pirms dažiem gadsimtiem cilvēki domāja, ka tur ir vairāk par astoņām planētām. Viņi kļūdaini noturēja asteroīdus par planētām, atklāja neeksistējošas planētas un paredzēja dažu citu planētu eksistenci. Daži no šiem paredzējumiem izrādījās patiesi - piemēram Neptūna gadījumā, kurš tika atklāts ar sarežģītu matemātisku aprēķinu palīdzību. Tomēr daudzas citas palikušas tikai hipotētiskas. Pavisam noteikti var teikt, ka dažas no šajā rakstā minētajām planētām varētu eksistēt, kamēr citas pavisam noteikti ne. Lai vai kā, mums vajadzētu turēt īkšķus par jaunu planētu atklāšanu mūsu Saules sistēmā.

Vulkāns Vulkāns ir... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Attēls no: listverse.com
1.

Vulkāns

Vulkāns ir hipotētiska planēta, kas it kā atrodas starp Merkuru un Sauli. Par šīs planētas eksistenci pirmais ierunājās pazīstamais franču astronoms Urbēns Žans Žozefs Leverjē, kurš novēroja, ka Merkurs ar katru apriņķojumu ap Sauli bija nedaudz mainījis savu orbītu. Viņš ierosināja, ka šīs Merkura orbītas izmaiņas varētu būt izraisījis neatklātas planētas, kas atrodas starp Sauli un Merkuru, pievilkšanās spēks. Leverjē šo planētu nosauca par Vulkānu, par godu uguns un vulkānu dievam romiešu mitoloģijā. Leverjē izskaitļoja, ka Vulkāns atrodas 21 miljonu kilometru attālumā no Saules, tā apriņķošanas periods ir 20 Zemes dienas, bet to ieraudzīt var tikai Saules aptumsuma dienā vai arī tai brīdī, kad tā virzās pāri Saules diskam. 1859.gada 26.martā kāds franču ārsts Leskalbo novēroja kā melns punkts virzījās pāri Saules diskam. Leverjē apgalvoja, ka šis punkts ir planēta Vulkāns. Vulkāns drīz vien tika uzskatīts par pirmo Saules sistēmas planētu, neskatoties uz konkrētu pierādījumu trūkumu. Iespējams, tas bija tāpēc, ka Leverjē astronomijā bija liela autoritāte. Pirms 13 gadiem viņš bija kļuvis slavens, kad pētot Urāna orbītu, viņš izsecināja, ka tā kustība ap Sauli liecina par vēl vienas planētas esamību. Pēc viņa aprēķiniem tika atklāta jauna planēta, kuru nosauca par Neptūnu. Turklāt Vulkāna eksistence tolaik tika uzskatīta par vienīgo loģisko izskaidrojumu Merkura ekscentriskajai orbītai. Tas mainījās 1915.gadā, kad Alberta Einšteina vispārīgās relativitātes teorija iznīcināja ikvienas baumas par Vulkāna eksistenci. Einšteins apgalvoja, ka tādi masīvi objekti kā Saule var liekt laiku un telpu. Merkura orbīta bieži vien mainījās, jo tas ceļoja caur "izkropļotu kosmisko laiku", ko izraisīja tā tuvums Saulei. Neskatoties uz visiem turpmākajiem zinātnieku pūliņiem, ne par kādiem citiem Vulkāna novērojumiem nav zināms. 

TīheTīhe ir hipotētiska... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Attēls no: listverse.com
2.

Tīhe

Tīhe ir hipotētiska planēta, kas pēc astronomu domām, atrodas Orta mākonī - sfēriskā apgabalā apmēram viena gaismas gada attālumā no Saules pašā Saules sistēmas malā. Šīs planētas eksistenci 1999.gadā ierosināja trīs astrofiziķi no Luiziānas universitātes. Trijotne ierosināja, ka tā varētu būt četras reizes masīvāka par pašreiz lielāko planētu - Jupiteru, lielākoties sastāv no ūdeņraža un hēlija un tās atmosfēra ir līdzīga kā Jupiteram. Šo astrofiziķu prāt, Tīhes gravitācijas spēks spēj mainīt no Orta mākoņa nākošo garā perioda komētu trajektorijas un izraisa to lidošanu uz Saules pusi. Laikā no 2012. līdz 2014.gadam NASA izmantoja savu Wide-field Infared Survey Explorer (SMART) teleskopu, lai meklētu Tīhi, tomēr neko neatrada.

PretZemeCeturtajā... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Attēls no: listverse.com
3.

Pret-Zeme

Ceturtajā gadsimtā p.m.ē grieķu filozofs Filolajs ierosināja kādas planētas, kuru viņš dēvēja par Pret-Zemi, eksistenci. Viņš uzskatīja, ka Pret-Zeme vienmēr atrodas Saules sistēmas pretējā pusē no Zemes. Tas nozīmēja, ka Saule, Zeme un Pret-Zeme vienmēr būs uz vienas līnijas. Filolajs uzskatīja, ka Pret-Zeme no Zemes nav redzama, jo to vienmēr aizsedz Saule. Šodien mēs zinām, ka šāda planēta nekad nav varējusi eksistēt. Ja tomēr būtu, tad mēs to būtu redzējuši no Zemes, jo katru planētu Saules sistēmā ietekmē citu planētu pievilkšanās spēks. Merkura un Venēras pievilkšanās spēki būtu izmainījuši Pret-Zemes orbītu un pārbīdījuši to no savas pozīcijas uz Saules sistēmas pretējo pusi. Tas būtu to padarījis redzamu no Zemes. Pret-Zeme laika gaitā tuvotos Zemei, un beigu beigās abas planētas satiktos. Tālāk piepildītos viens no abiem scenārijiem. Zeme un Pret-Zeme sadurtos, radot Jauno Zemi. Vai arī tās būtu pagājušas viena otrai garām. Ja tā notiktu, abu pievilkšanās spēks būtu tik milzīgs, ka tās tiktu izsviestas jaunās orbītās.

FaetonsVēl salīdzinoscaroni... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Attēls no: listverse.com
4.

Faetons

Vēl salīdzinoši nesen astronomi uzskatīja, ka starp Jupiteru un Marsu atradusies neatklāta planēta - Faetons. Hipotētiskās planētas eksistence šķita patiesāka, kad Džuzepe Piaci 1801.gadā atklāja pundurplanētu Cerēra. Gadu vēlāk Heinrihs Olbers atklāja, tolaik par planētu uzskatīto Pallādu. Olbers drīz saprata, ka Cerēra un Pallāda ir daļas no vienas un tās pašas planētas. Šī pārliecībāanostiprinājās, kad tika atklātas planētas Jūnona un Vesta. Cerēra, Pallāda, Jūnona un Vesta vēlāk tika pārkvalificēti par asteroīdiem un uzskatīti par hipotētiskās planētas Faetons atlūzām. Savulaik astronomi uzskatīja, ka Faetons nezināmu iemeslu dēļ sabrucis un sadalījies vairāk nekā 2000 asteroīdos, kuri tagad atrodas Asteroīdu joslā starp Marsa un Jupitera orbītām. Daži astronomi arī domāja, ka Faetons sabrucis pēc eksplozijas, tika iznīcināts sadursmē ar Jupiteru vai sadūries ar kādu citu debesu ķermeni. Daži domā, ka šis debesu ķermenis ir Nemezīda, hipotētiska zvaigzne, kas tiek uzskatīta par Saules dubultnieci. Tomēr mūsdienu astronomi ir kategoriski nolieguši Faetona eksistenci. Viņi apgalvo, ka asteroīdi Asteroīdu joslā vienmēr ir bijuši asteroīdi. Tie iestrēga starp Marsa un Jupitera orbītām un būtu izveidojuši planētu, ja vien Jupitera milzīgais pievilkšanās spēks tos neturētu pitiekamā distancē vienu no otra.

Planēta VPirms 38 miljardiem... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Attēls no: listverse.com
5.

Planēta V

Pirms 3,8 miljardiem gadu Merkura, Veneras, Zemes, Marsa un Mēness virsmas sacaurumoja no debesīm krītošu asteroīdu gūzma. Zinātnieki sauc to par Vēlīno smago bombardēšanu. Tomēr, viņi nevar pierādīt, no kurienes šie asteroīdi nākuši. Daži zinātnieki ir nākuši klajā ar teoriju, ka asteroīdi nākuši no Planētas V atliekām, kas bijušas izkaisītas starp Marsu un asteroīdu joslu, kas mūsdienās atdala Jupiteru no Marsa. Zinātnieki domā, ka Planēta V bijusi mazāka par Marsu, kas varētu izskaidrot, kāpēc tās orbītu tik stipri izmainīja Jupitera un citu ārējo planētu pievilkšanās spēks. Planēta V drīz kļuva nestabila un ieklejoja asteroīdu joslā, izsviežot asteroīdus Marsa un citu iekšējo planētu virzienā. Pati Planēta V vēlāk tika iesviesta Saulē vai tālu Saules sistēmā un ietriecās citā planētā. Daži astronomi domā, ka tā ietriecās Marsā un izveidoja Borealis baseinu, kas aizņem aptuveni 40% Marsa virsmas. Citi astronomi apgalvo, ka hipotētiskā Planēta V nekad nav eksistējusi. Viņi domā, ka Vēlīnā smagā bombardēšana notika pēc tam, kad Jupiters un Saturns mainīja savas orbītas un izsvieda asteroīdus no asteroīdu joslas iekšējo planētu virzienā.

NibiruNibiru ir hipotētiska... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Attēls no: listverse.com
6.

Nibiru

Nibiru ir hipotētiska planēta, kas it kā slapstās kaut kur mūsu Saules sistēmā. Kamēr NASA apgalvo, ka tā neeksistē, sazvērestību teorētiķi uzstāja, ka tā ir reāla un 2012. gadā ietrieksies Zemē. Zināšanām, Nibiru tiek dēvēta arī par Planētu X un to nevajadzētu jaukt ar hipotētisko Devīto planētu, kas arī tiek dēvēta par Planētu X. Līdz tai mēs vēl nonāksim. Saskaņā ar ekstravagantā pētnieka Zakarija Sitčina apgalvojumiem - šumeru vēsturiskajiem avotiem, īpatnēja Saules sistēmas planēta - ienācēja. Līdz mūsu dienām nonākušās šumeru ķīļraksta plāksnītes vēsta par to, ka ļoti sen saules sistēmā notikusi sadursme starp senplanētu Tiamatu un ienācēju planētu Nibiru. Katastrofas rezultātā radās mūsu Zeme, tai pievienojās Mēness un avārijas atlikumi izveidoja Asteorīdu joslu. Nibiru tikā turpināja savu ceļu. Šumeri Nibiru sauca arī par "ļauno planētu," jo katra tās ienākšana Saules sistēmā reizi 3600 gados izraisa jukas un katastrofas. Pēdējo reizi tā varētu but izsaukusi tā saucamos Lielos plūdus.

Devītā planēta Devītā... Autors: Testu vecis Hipotētiskas planētas, kas varētu eksistēt mūsu Saules sistēmā
Autora bilde
7.

Devītā planēta

Devītā planēta ir vēl viena hipotētiska planēta, kas paslēpusies kaut kur mūsu Saules sistēmā. Atšķirībā no Nibiru, NASA un astronomi no Kalifornijas Tehnoloģiju institūta domā, ka Devītā planēta patiešām varētu pastāvēt, lai gan nevienu ticamu un pārbaudāmu pierādījumu tam nav. Kalifornijas Tehnoloģiju institūta astronomi Konstantīns Batigins un Maikls Brauns ir pārliecināti, ka atraduši pierādījumus par Devītās planētas pastāvēšanu Saules sistēmā. "Tā būtu īsta reālā planēta," teica Brauns. "Kopš seniem laikiem ir atklātas tikai divas īstas planētas, šī varētu būt trešā. Tas ir diezgan ievērojams Saules sistēmas gabals, kurš vēl jāatrod, kas ir aizraujoši." Brauns piebilda, ka teorētiskā Devītā planēta, kura ir aptuveni 5000 reizes masīvāka par Plutonu, ir pietiekami liela, lai tā bez ierunām tiktu klasificēta kā planēta. Atšķirībā no pundurplanētām, Devītās planētas gravitācija būtiski ietekmē reģionu tās orbītas tuvumā. Tās esamība izskaidro vairākas Koipera joslas objektu īpatnības. "Lai arī sākotnēji mēs bijām visai skeptiski par šīs planētas eksistenci, turpinot pētīt tās orbītu un ietekmi uz Saules sistēmas ārējiem apgabaliem, mēs arvien vairāk pārliecinājāmies, ka tā tur ir," teica Batigins. "Pirmo reizi pēdējo 150 gadu laikā ir pierādījumi, ka Saules sistēmas planētu saraksts vēl nav noslēgts." Astronomi domā, ka Devītā planēta ir tāda paša izmēra kā Urāns vai Neptūns, tai ir 10 reizes lielāka masa nekā Zemei, un tā atrodas 20 reizes tālāk no Saules nekā Neptūns, kas kas nozīmē, ka devītās planētas apriņķošanas periodam būtu jāilgst teju 10 000 līdz 20 000 gadu.

1
239
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.09.19 07:59
4
0

Orta mākonis atnesīs nevienu vien pārsteigumu.  

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 02.09.19 07:19
4
0

Kaut kur tie 'marsieši', kas lidinās ar NLO taču mitinās!?

Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 02.09.19 09:48  
3
0
2012. Gads jau sen pagājis , ķer medaļu👍
motorwalwes avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa RainisMedaļa Dienas doma
  motorwalwes 02.09.19 02:50
3
0

Par 7. skatījos "Discowery" -"How the Universe works",izklausījās ļoti ticami.Cik sapratu viņu lai saskatītu,ir tas pats,kā ieraudzīt mazu zirnīti 27km attālumā  ++

S1NTA avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa SviestmaizeMedaļa Admins iesaka
  S1NTA 02.09.19 10:31  
2
0
Ļoti patīkami lasīt šādus rakstus, Tu viennozīmīgi esi mans favorītspoks, can I get sum love now
kutas avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Bakalaurs
  kutas 02.09.19 01:25
2
0

  

Sreka avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Lai dzīvo sievietes!Medaļa Admins iesaka
  Sreka 02.09.19 21:53
1
0

Paldies, ļoti labs raksts!

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.09.19 12:52
0
0

atbildot uz jurikz komentāru " Tas jau esot "hipotētisks" Saules sistēmas a... "

Nu jau gandrīz vairs ka nē- jau sāk to pētīt, un pamazām pierādijumi krājās.. 

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 02.09.19 12:14
0
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Orta mākonis atnesīs nevienu vien pārst... "

Tas jau esot "hipotētisks" Saules sistēmas apgabals

gelandewagen avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārs
  gelandewagen 02.09.19 09:34
0
0

A  kur palika 2018. un 2019.gadā atklātās planētas Far Away un Far Far Away apraksts? Tās gan ir pundurplanētas, bet tik un tā ir reālas planētas. Pie tam, 120AV un 140AV attālumā no saules (zeme ir 1AV attālumā). Vienai planētai orbīta varētu iet pa eliptisku orbītu, kā arī sakritības teorētiski dēļ tā varētu noiet starp gāzes milzi Jupiteru un Marsu, tādā veidā mazliet pajaucot koipera joslu.

Labs raksts.

Vienmēr ir paticis rakstītais saistībā ar astronomiju

anice avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  anice 27.10.19 08:45
0
1

Lielisks raksts, prieks lasīt. Paldies.

The Legend avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa AspazijaMedaļa Ped(r)otrollis
  The Legend 02.09.19 07:20
3
8

Šito skolā vajadzēs.