Pirms vēl bija sākusies aktīva kosmosa iekarošana, dažādi prātotāji un zinātniskās fantastikas autori jau apcerēja domas par dzīvi tālajos kosmosa plašumos.
Zināms, ka ilgstoši atrodoties bezsvara stāvoklī uz cilvēka organismu tiek atstāts ļoti negatīvs iespaids. Atrofējas muskuļi, kauli kļūst neizturīgi, pasliktinās imūnsistēma (te gan spēlē arī citi faktori) un ir traucētas citas organisma funkcijas. Daži pētījumi liek domāt, ka bezsvara stāvoklī nebūtu iespējams arī sekmīgi vairoties (klīst pat baumas, ka NASA veikusi slepenu eksperimentu ar cilvēkiem un rezultāti bijuši negatīvi).
Katrā ziņā, visas šīs problēmas tiktu automātiski atrisinātas, ja izdodos radīt mākslīgo gravitāciju. Un risinājums nav tālu jāmeklē.
Elementāra un eleganta ideja ir rotējošas struktūras lietošana. Vienkāršākajā gadījumā var iedomāties tukšu cilindru, kas rotē ap savu asi. Ja tas ir pietiekami liels, lai to varētu apdzīvot tad centrbēdzes spēka ietekmē jūs pret tā sienām izjustu mākslīgu gravitācijas spēku.
Lai pamodinātu smadzenes no lielā vasaras miega, iesākšu rakstu ar minimālu ieskatu fizikā (ceru ka pareizu, ja nē, nekautrējaties palabot). Pēc tam sekos zinātniskās fantastikas un dažādu reāli piedāvāto variantu apskats.
Uz dotā principa balstītām konstrukcijām lielu daudzveidību nevar gaidīt, tomēr to mērogi un saistītās īpašības var ievērojami atšķirties.
Sākot no nelielām centrifūgām pāris cilvēku gulēšanai, beidzot ar stacijām kas apdzīvojamās teritorijas ziņā daudzkārt pārsniedz zemes izmērus un par enerģijas avotu izmanto veselas saules.