Sveiki spocēni!
Es jums pastāstīšu par galaktikām.
Sveiki spocēni!
Es jums pastāstīšu par galaktikām.
Daļa miglaino plankumu, kas redzami starp zvaigznēm, nepieder mūsu Galaktikai, bet ir pastāvīgas zvaigžņu sistēmas - galaktikas. Spēcīgā teleskopā pie visas debess var redzēt aptuveni 5 miljonus Galaktiku un katra no tām ir milzīga zvaigžņu sistēma ar daudziem miljardiem zvaigžņu. Taču patiesībā galaktiku ir daudz vairāk. Pēc ārējā izskata galaktikas iedala eliptiskajās, spirālveida un neregulārajās galaktikās. Eliptiskās galaktikas ir apaļi vai saplacināti mākoņi. Spirālveida galaktikas ir daudzējādā veidā līdzīgas mūsu Galaktikai. To raksturīgā pazīme ir spirāļu zari. Neregulārās galaktikas, kā rāda nosaukums, ir neregulāras formas zvaigžņu mākoņi. Tajos ir daudz gāzes un putekļu. Puse no visām galaktikām ir spirālveida galaktikas. galaktiku diametri ir ļoti dažādi. Pastāv gigantiskas galaktikas, kas ir vairākas reizes lielāks par mūsu Galaktiku, taču netrūkst arī pundurgalaktiku.
Nelielai daļai galaktiku ir neparasti kodoli, kuros norisinās intensīvi, līdz galam neizpētīti procesi. Šīs galaktikas sauc par aktīvajām galaktikām. Tās spēcīgi staro redzamo gaismu, radioviļņus un citu starojumu. Pēc mūsdienu priekštatiem, pie aktīvajām galaktikām pieder arī kvazāri - visi objekti, kas izstaro milzīgu enerģijas daudzumu. Viens kvazars izstaro kosmosā aptuveni 1000 reizes vairāk enerģijas nekā Galaktikas zvaigznes kopā ņemtas. Kvazāri ir tālākie visuma zināmie objekti.
Galaktikas šķir grūti iedomājami attālumi. Mums tūvākā galaktika andromedas miglājs atrodas 690 kiloparseku jeb 2,3 miljonu gaismas gadu attālumā. Ievērojami tuvāk atrodas mūsu Galaktikas pavadoņi. Lielais Magelāna Mākonis un Mazais Magelāna Mākonis, bet attālumi līdz tālajām galaktikām mērami daudzos megaparsekos.
Atsevišķas galaktikas visumā sastopamas reti, tās veido galaktiku grupas un galaktiku kopas. Galaktiku grupās ir daži desmiti galaktiku, bet galaktiku kopās ir simti un tūkstoši galaktiku. Mūsu Galaktiku ietilpst galaktiku kopā, ko sauc par Lokālo grupu. Bet Lokālajai grupai tuvākā galaktiku kopa atrodas Jaunavas zvaigznājā.
Ir arī galaktiku kanibālisms. Ja divas galaktikas atrodas cieši blakus (cik nu blakus?) starp tām darbojās spēcīgs pievilkšanās spēks, kas izraisa galaktiku pārvietošanos vienai attiecībā pret otru un var izmainīt arī galaktiku formu.
Sadursmes šajā gadījumā ir nosacīts jēdziens, jo attālumi starp zvaigznēm galaktikās ir ļoti lieli un galaktikas var brīvi iziet viena otrai cauri zvaigznēm nesaskaroties. Taču starp tām notiek gravitācijas mijiedarbība. Iespējams arī galaktiku kanibālisms, kad lielākā galaktika aprij mazāko, piesaistot sev daļu tās zvaigžņu.
Sadursme ir ilgs un lēns process, tas ilgst vairākus simtus, miljonus gadus.