Forši eksperimenti, kurus gatavot mājās. Derēs jebkuram vecumam un sagādās prieciņus :)
Pirmā daļa ŠEIT
Forši eksperimenti, kurus gatavot mājās. Derēs jebkuram vecumam un sagādās prieciņus :)
Pirmā daļa ŠEIT
Šķidrumdeja
Oobleck ir unikāls ar to, ka tas var būt gan ciets, gan šķidrs. Kad šo vielu novieto virs skaņas avota tas kustas ;)
Tātad, kas tas ir? Nekas sarežģīts. Arī ķīmijas vai fizikas zināšanas nebūs vajadzīgas. Sajauciet kukurūzas cieti ar ūdeni. Jaucot kopā tas jādara lēnām, lai nepalaistu garām pareizo kondīciju.
Ledus skulptūra
Nātrija acetāts ir ķīmiska viela, kas sākumā ir šķidrs, bet pēctam var pārvērsties ledū - lai tas notiktu ir vajadzīgs sildelements. Ar nelielu izdomu Tu pats mājās vari uztaisīt skaistu skulptūru jebkurā gadalaikā.
Nātrija acetāts ir viegli uztaisāms. Atliek tikai sajaukt kopā sodu un etiķi. Tikai uzmanīgi, jo reakcija ir diezgan traka.
Raķešdzinējs
Izrādās, ka reķešzinātne nemaz nav tik sarežģīta - vismaz zināmā mērogā. Lai sādu experimentu uztaisītu ir vajadzīgs cietais kurināmai smateriāls, kas mums tagad būs makarons :) Pārējās sastāvdaļas ir raugs un mutes skalojamais šķīdums.
Raugs un skalojamais jāsamaisa kopā un jāiepilda makaronā. Tad var dedzināt klāt. Kaut arī enerģija nav tik liela, lai sāktu lidot tas vienalga ir diezgan normāls eksperiments. Sanāk kaut kas līdzīgs svecei tikai smaržo pēc piedegušiem makaroniem ;D
Ūdensizturīgās smiltis
Kad sajauc smiltis ar ūdensizturīgu ķīmiju, tad var iegūt vielu ar kuru mēdz attīrīt eļļu. Kad smiltis nonāk kontaktā ar ūdeni tās paliek pilnībā sausas.
Kā ūdensizturīgo ķīmiju varu ieteikt pva līmi ;)
Dūmi pudelē
Atkal jau vienkāršs, bet skaists eksperiments. Vajadzēs plastmasas pudeli, pumpīti un skudru spirtu. Skudru spirtu var nopirkt aptiekās kā dezinficējošu līdzekli.
Pudelē ielej nedaudz skudrspirtu, tad pieliek pumpīti un uzpumpē. Pietiek vien ar dažām reizēm. Kad to noņem nost, tad parādās dūmi, kurus var izliet :)
Sasaldēti burbuļi
Te nav vajadzīgas praktiski nekādas instrukcijas. Vienkārši atliek izpūst burbuļus temperatūrā, kas ir vismaz 0 grādi :)
Varavīksne
Domāju, ka visiem ir zināms, ka dažādiem šķīdumiem ir atšķirīgas masas. Piemēram eļļa ir mazāk blīva par ūdeni tāpēc peld virs tā. Pievienojot mājās atrodamajiem šķīdumiem tikai mazliet ēdiena krāsas (pirms tam izpētot šķīdumu blīvumu) var izveidot skaistu varavīksni.
Starpcitu, ievietojot pudelē ar korķi iznāk laba dāvana.
Krāsainie ziedi
Ziedi barojas no ūdens un absorbē to. Ja puķūdenim pievienosi krāsvielu, kas domāta ēdienam - ziedi pamazām pieņems krāsu.
Šis ir labs veids kā puiši var izpatikt meitenēm - uzdāvinot mīļākās krāsas vai neatrodamas krāsas ziedus.
2. vispār ir domāts nātrija acetāta trihidrāts, kuram piemīt superatdzesēta šķirduma īpašības. Nekāds tur sildelements nav vajadzīgs. Ir vajadzīgs tikai kristalizācijas centrs, šajā gadījumā bildē redzamais kristāliņš, kurš ir uzlikts uz apgrieztas bļodas apakšas.
Un ūdensizturīgās, jeb korektāk sakot hidrofobās smiltis nav tik vienkārši pagatavojamas, jo sevišķi ar PVA līmi, kura šķidrā veidā vispār ir hidrofila, bet tai sakalstot tu dabūsi salīmētu smilšu kluci.
Smiltis (silīcija dioksīdu) funkcionalizē ar hidrofobiem ogļūdeņražu atlikumiem un tur ir vairāk darbs ķīmiķiem, nevis mājas amatieriem.
Ledus triku var uztaisīt no konsēta ūdens, ieliekot to salētavā, un atdzisinot līdz noteiktiem grādiem. Tad uzsit pa pudeli un tas sasalst, vai lej uz aukstas virsmas un veido skulptūru.
Varavīksni var izveidot tikai ar ūdeni, piejaucot tam atšķirīgus daudzumus cukura. Protams, arī iekrāsojot
Bet tā labs raksts - +!
Ledus burbuļi pie 0 grādiem galīgi nesanāks. Ir vajadzīgi vismaz -9 līdz -13 grādi.