Ikdienas higiēna kā roku mazgāšana u.c. darbības šķiet diezgan bezjēdzīgas, zinot, ka sīkbūtņu skaits pārsniedz cilvēka organisma šūnu skaitu 10 pret 1. Var salīdzināt nedaudz savādāk - cilvēka genoms sastāv no aptuveni 30 000 gēniem, bet visu sīkbūtņu dažādo gēnu skaits ir virs 1 000 000. Galvenie iemītnieki ir baktērijas, arheji un sēnes. Tie ir mazāki par cilvēka šūnām, var dzīvot noteiktās vietās kā zarnās vai arī uz ādas. Var būt noderīgi un bīstami, ja no zarnām nokļūst gremošanas sistēmā. Cilvēki nevar iztikt bez šī zvēru dārza. Tā daudzveidība ir par iemeslu, kāpēc tas vēl ir maz izpētīts un starptautiskais Cilvēka mikrobioma projekts ar budžetu 115 miljoni dolāri cenšas izdarīt. Sīkbūtņu dažādību nosaka apkārtējā vide un individuālo zoodārzu cilvēks sāk veidot jau no piedzimšanas brīža. Dabīgas dzemdības un barošanas ar krūti dod daudz iemītnieku. Kur nu vēl visi neskaitāmie vīrusi, ar kuriem nākas saskarties. Mierinājums, ka tā jau ir bijis tūkstošiem gadu. Biedējoši tomēr nezināt, kas notiek mūsos pašos.
Cilvēka ķermeņa Zoo2
Zelta stafilokoks
Šī baktērija dzīvo uz ādas un augšējos elpvados. Aptuveni 20 % cilvēku ir šīs baktērijas pārnēsātāji. Tā var kļūt par iemeslu daudzām ādas un elpošanas ceļu slimībām, tomēr lielākoties šī baktērija palīdz aizsargāt šūnas pret skābekļa postošo iedarbību un pārstrādā kaitīgas vielas. Antibiotiku lietošana izsauc baktērijas mutēšanu, kas var novest pie grūti ārstējamām slimībām.
Bakteriofāgi
Tas ir vīruss, viena no izplatītākajām dzīvības formām uz zemeslodes. Katrā cilvēkā ir miljoniem vīrusu. Šis vīrusu veids izceļas ar lietderību, jo inficē baktērijas. Bakteriofāgi ir izmantoti kā alternatīva antibiotikām jau vairāk nekā 90 gadus. Tie var tikt izmantoti kā ārstēšanas līdzeklis pret baktērijām, kas ir noturīgas pret antibiotikām.
Zarnu baktērijas
Bildē, kas izskatās pēc Candy Crush ilustrācijas, var redzēt dažādas zarnu baktērijas, no kurām daudzas ir joprojām nezināmas, taču tās nodarbojas ar pārtikas apstrādi. No zarnu baktēriju sastāva izmaiņām var būt atkarīgs ķermeņa svars. Tas var palielināties neskatoties pat uz pārtikas daudzuma samazināšanos.
Arheji
Tie ir vienšūnas organismi ar primitīvu uzbūvi. Agrāk uzskatīti par baktērijām, taču tie ir pārāk atšķirīgi no tām. To daudzveidība zarnu mikroflorā ir krietni mazāka, tomēr to klātbūtne ne mazāk svarīga. Methanobrevibacter smithii ir metanogens, kas nodarbojas ar metāna ražošanu, bet cilvēkiem šī sīkbūtne ir atbildīga par cukuru sašķelšanu jeb citiem vārdiem, ja Jums tās nav zarnās, tad varat pamatīgi pieņemties svarā.
Sēnes
Smird kājas, uz ādas parādījušies jocīgi pleķi? Droši vien ir darīšana ar sēnīšu infekciju. Lai gan sēnēm ir nozīmīga loma vielu apritē, saskarē ar cilvēka organismu dažkārt var notikt kaut kas neparedzēts. Sēnes izplatās ar sporām. Ikdienā nekas īpašs nenotiek, jo mēs visu laiku ieelpojam miljoniem sporu. Dažādas saslimšanas var izmainīt organisma reakciju, kā rezultātā var iegūt pretīgu sēnīšu infekciju.
Kā jau kārtīgam zooloģiskajam dārzam pienākas, arī cilvēka organismam ir nepieciešama kārtīga aprūpe. Ja uzraugs aizdzersies, tad lopiņi arī pamuks uz visām pusēm ar visām no tā izrietošajām sekām.
Tika izgudrots mikroskops un paskatoties uz savu ādu ieraudzīja vēl nebijušas dzīvās radības. Radīja skenējošo elektronu mikroskopu un šīs radības varēja ieraudzīt pilnā krāšņumā. To var salīdzināt ar lūkošanos tālā kosmosā. Robežas ir kļuvušas tālākas, bet vai aiz tām ir vēl kaut kas? Varu tikai droši apgalvot, ka es neko īpašu nezinu par apkārtējo pasauli, jo tā ir tik liela un maza.
Nesen ir veikta pilnīga cilvēka genoma kartēšana. Kāda ir gēnu nozīme, ko tie dara? Tikai daļai no tiem ir zināma to funkcionalitāte. Ar Rigvir tiek ārstēts vēzis, bet to ir izveidojuši cilvēki tikai pirms dažiem gadiem. Kas ir ticis darīts ar organismu tūkstošiem gadu? Visi līdzekļi tā ietekmēšanai tiek rūpīgi nēsāti līdzi.