Fizika pieļauj ceļojumus nākotnē. Patiesie izaicināumi rodas, kad mums jāatgriežas atpakaļ. Fiziķi derdzīgi spriež par to, vai iespējams Einšteina teorijas izmantot, lai ar tārpeju savienotu tagadni un pagātni, jo, ceļojot atpakaļ laikā un mainot, pagātni cēloņu un seku secība tiek mainīta.
Ceļošana laikā, tiešām īstenojama un reāla?36
Mēs visi ik dienu ceļojam laikā, bet diemžēl varam doties tikai vienā virzienā-uz priekšu. Tomēr interesantākais fakts ir tāds, ka mēs visi nebūt ne vienlīdz ātri nokļūstam nākotnē. Einšteins noskaidroja, ka gaismas ātrums ir vienāds visiem, turpretī laiks un attālums ir relatīvi. Kā vēsta Einšteina speciālā relativitātes teorija-jo ātrāk mēs kustamies, jo lēnāk rit laiks. Tas nozīmē, ka ikviens transportlīdzeklis ir laika mašīna, kas gan var ceļot laikā tikai uz priekšu. Laika atšķirība gan ir ārkārtīgi niecīga, ja vien pārvietojoties mēs netuvojamies gaismas ātrumam. Tomēr tad, ja būtu iespējams uzbūvēt kosmosa kuģi, kuru varētu paātrināt gandrīz līdz gaismas ātrumam, mēs spētu diezgan ievērojami ceļot uz priekšu laikā. Kad ir pagājusi diennakts šādā transportlīdzeklī, kas lido ar 99,9999996 procentiem gaismas ātruma, uz Zemes ir aizritējis gadsimts.
Ceļojumi uz priekšu laikā ir pilnīgā saskaņā ar spēkā esošajiem fizikas likumiem, bet ar ceļojumiem atpakaļ laikā ir daudz problemātiskāk- ja tādi vispār iespējami. Einšteins savās teorijās neparedzēja ceļošanu uz pagātni, toties citi fiziķi pēc viņā veikuši neskaitāmus aprēķinus cenzdamies to atrast. Saskaņā ar Einšteina teorijām laiks un telpa ir nesaraujami saistīi tā dēvētajā laiktelpā, kas nav konstanta un nemainīga, bet ko var savērp un izliekt. Telpa un laisk nav neatkarīgi lielumi, bet tos ietekmē visa matērija Visumā, un smags objekts, piemēram, Zeme, izliec telplaiku gluži kā lode, kas atrodas uz auduma. Šo izliekumu mēs izjūtam kā gravitācijas spēku. Tāpēc paliek jautājums, vai iespējams šo telpu izliekt tik ļoti ka rodas tunelis, kas ved tai cauri un savieno to ar pagātni. 1985. gadā fiziķis Karls Seigens vērsāš pie sava kolēģā Kipa Torna pēc padoma tieši šajā ajutājumā. Kādā zinātniskās fantastikas romānā, kuru viņš patlaban rakstīja, laiktelpā bija izveidots šāds īsceļš, un Seigens vēlējās uzzināt vai šāds savienojums varētu eksistēt realitātē.
Tārpeja ir sava veida tunelis kas savieno divus dažādus laikatelpas punktus. Tās var būt divas dažādas vietas, divi dažādi laiki vai abi divi vienlaikus. Kosmisko īsceļu visprecīzāk var raksturot kā melno caurumu, kurā objekti, nevis tiek saspiesti, kā parasti, bet gan izkrīt laukā citā laukā pa otru melno caurumu, kas bijis savienots ar pirmo.
Pēc zinātnieka Kipa Torna domām, tārpeju principā iespējams konsturēt, lai pa to varētu pārvietoties cilvēki. Tomēr nepieciešams materiāls , kas pretstatā citiem materiāliem izplešas, kad to cenšas saspiest. Vairākas teorijas liecina ka Visumu veido sava veida kosmiskās stīgas- ultra tievi enerģījas pavedieni, kas radušies Lielajā Sprādzienā. Teorētiski tām varētu piemist šādas īpašības.
Varbūt kādu dienu ārkārtīgi attīstīta civilizācija uzbūvēs laika mašīnu, bet tad kāpēc mēs neesam sagaidījuši ciemiņus no nākotnes? Varbūt tas nemaz nav tik savādi, jo tad, ja mūsu pēcnācēji uzbūvēs laika mašīnu, saskaņā ar fiziķu aprēķiniem ar to nevarēs aizceļot atpakaļ tālākā pagātnē, par brīdi, kad to būvēja. Ja gribēsim aizceļot uz dinozauru laikmetu, mums būs jāatrod tārpeja, kas vienmēr dabiski ir eksistējusi.
Mūsdienās fiziķi nevar droši pateikt, vai fizikas likumi pieļauj ceļojumus pagātnē, jo viņiem atbilstīgie likumi nav pietiekami labi zināmi. Šķiet, Einšteina relativitātes teorija pieļauj ceļojumus laikā, taču var gadīties, ka kvantu mehānika gan ne. Pēc gadu desmitiem ilgas pētniecības fiziķiem joprojām nav izdevies apvienot abas teorijas, kas ir medernās fizikas pamatā, un, iespējams, šīs mīklas atminējums meklējams tieši ceļošana laikā.
Paradoksi, kas sasien laika ceļotājiem rokas
Vectēva paradokss
Laika ceļotājs padara neiespējamu savu dzimšanu
Kāds vīrietis aizceļo gadu desmitus senā pagātnē un nogalina vectēvu, kura ģimenē tolaik vēl nebija piedzimuši bērni, tāpēc laika ceļotājs nekad nebūtu nācis pasaulē. Bet kā tad viņam radāš iespēja ceļot atpakaļ laikā un nošaut vectēvu?
Izgudrojums tika veikts nākotnē
Pie jauna cilvēka ciemos ierodas sirmgalvis no nākotnes un iedod viņam laika mašīnas rasējumus. Vīrietis vairākus gadus būvē laika mašīnu. Kad tā gatava viņš tajā iesēžas un iedod rasējumus sev jaunībā. Bet kurš gan ir tas cilvēks, kas izgudro laikamašīnu?