Ļoti daudzi no jums būs dzirdējuši tādu terminu, kā „Biohazard”, tomēr ne visi zin un saprot, ko tas īsti nozīmē. Ir ārkārtīgi daudz projekti, kas ir veidoti tieši šajā interesantajā moddinga stilā, un jebkuram sevi cienošam modderim ir jāzin „Biohazard” pamati. „Biohazard” stilu pēc popularitātes var ierindot līdztekus steampunk stilam un spēļu moddingam.
Biohazard moddings2
Sāksim ar pašiem pamatiem – ar Biohazard logo – tas nav nekas cits, kā apzīmējums kādai ļoti nepatīkamai un bīstamai lietai. Sadalot vārdu divās daļās („Bio” un „Hazard”), un veicot tiešu tulkojumu latviski, mēs varam saprast galveno šī stila pamatjēgu – „bioloģiskās briesmas” („bioloģiskā bīstamība”). Tā kā termins ir tāds slidens, tad apskatīsimies, kas īsti ir bioloģiskā bīstamība reālajā dzīvē. Par tādu tiek uzskatīts apdraudējums, kas rodas no dzīviem objektiem (mikroorganismi, sēnes, augi, dzīvnieki, cilvēki) un var izraisīt bioloģiska un ķīmiska rakstura kaitīgu ietekmi uz apkārtējo vidi. Tiešs piemērs – jebkura epidemioloģiska vīrusa izplatīšanās gaisā. Šo tematiku ir ļoti iemīļojusi arī Holivuda – ir neskaitāms daudzums filmu, kurās tiek apspēlētas situācijas, kad kādas noplūdes rezultātā bīstams vīruss nekontrolēti sāk izplatīties pa visu pasauli. Un tad uzreiz parādās galvenie atribūti – noplūdes likvidatori aizsargtērpos, indīgi šķidrumi spilgtās ultrakrāsās, metāla korozija, un protams, zināmā briesmu brīdinošā zīme. Moddingā tiek attēlots tieši tas pats, tika varbūt bez likvidatoriem aizsargtērpos. Viss pārējais ir pilnā komplektā – notecējusi skābe, rupja apstrāde ar rūsas klātbūtni (skābes ietekmē), spilgti zaļas fluorescējošas mikroorganismu kolonijas un daudz „Biohazard” logo un brīdinājuma zīmes. Šī tad arī ir galvenā Biohazard pamatjēga. Tiesa gan, vecajos Rietumos šis stils sāk nedaudz zaudēt interesi, jo cilvēki paliek zaļāki un… politkorektāki. Viņi vairs nevēlas runāt par indēm, radioaktīvajiem atkritumiem, utt., tādā veidā it kā norādot, ka viņu valstīs tādu problēmu nav. Nu ja, ka tik ne tā…
Lai teorētiskais pamatojums būtu pastiiprināts ar praktisko, apskatīsim dažus interesantākos moddinga projektus „Biohazard” stilā.
Viens no spilgtākajiem stila pārstāvjiem varētu būt šis – korpuss ar vienkāršu, bet pilnīgi adekvātu nosaukumu „Biohazard”. Pirmais, kas iekrīt acīs – rupjā apstrāde. Tomēr tas ir perfekts stila rādītājs, jo bioloģiskā bīstamība nav nekāds glamurīgs un patīkams skats. Bioloģiskās briesmas parasti nāk no neciliem konteineriem, kas ir domāti transportēšanai. Tā arī šis, pēc autora idejas, ir indīgo reaktīvu konteiners, kas nezin kā nonācis tam neparedzētā vietā. Modderis ir spīdoši realizējis savu uzdevumu – datorkorpuss pilnībā izstaro Biohazard būtību. Jāatzīmē, ka viss tas ir paveikts, minimāli izmantojot dzelteno un melno krāsu – visbiežāk izmantojamās krāsas šajā novirzienā (atbilstoši Biohazard brīdinājuma zīmes krāsām).
Vēl kāds projekts, kuru var uzskatīt par stila paraugu – projekts ar nosaukumu „BIOHAZARD Case Mod”, ko ir izveidoja modderis KURTLEYBA. Šīs modifikācijas galvenais akcents – šķidrās dzesēšanas sistēma, kas izveidota skābes vai indīgo reaģentu tvertnes izskatā. Fluorescējošie mikroorganismi izstaro savu indīgo ultradzelteno krāsu pat bez ultravioletā apgaismojuma.
Atkal ir redzams „nevīžīgi” nokrāsots korpuss ar nelielu rūsas klātbūtni. Papildus bonuss – kontroles lodziņš konteinera sānos. Ieskatoties pa to, var redzēt pilnu korpusu ar caurspīdīgajām ūdensdzeses caurulēm, pa kurām plūst indīgais dzeltenais ķīmiskais reaģents. Zaļie moleksi un spilgtais barošanas bloka kabeļu slēvings tikai pastiprina efektu. Vienkāršāk sakot, šeit ir Biohard gan no ārpuses, gan no iekšpuses – par to autoram pienākas atsevišķa balva. Ļoti bieži modderi pievērš uzmanību tikai vienai no šīm pusēm, aizmirstot, ka veidojot logus korpusā, stils ir jāievēro arī tur.
Nākošais eksemplārs – moddera Weelcoom interesantais korpuss, kas nedaudz atšķiras no iepriekš redzētajiem. Šeit mēs neredzam skābes pēdas, rūsu, ultrakrāsas un citus iepriekš apskatītos aksesuārus. Šis ir drošs konteiners, kas atrodas slepenā laboratorijā un cieši sargā apkārtōjo visi no nāvējošās indes iekšpusē! Projekta pamatkrāsas – melnais un dzeltenais. Protams, var iebilst, ka šīs krāsas ir vairāk saistās apziņā ar radioaktīvām briesmām un augstspriegumu, tomēr Biohazard stils mierīgi ietver sevī arī radioktīvo atkritumu bīstamību, un augstspriegums arī ir bīstams, tā viss ir Ok.