Apple+Latvija1
Macintosh'am bija skaisti iebūvēti fonti, tādu fontu vairs nebija nekur. Un tā bija patiešām īsta dāvana poligrāfistiem. 1987. gadā divi latviešu poligrāfisti uzzināja, ka Macintosh'os ir Post Script tehnoloģija, kura atļāva drukāt tieši to, ko jūs redzat uz ekrāna ( vēlamies atgadināt, ka PC tādu fontu tehnoloģijas nebija un drukas rezultāts bija šausmīgs — visi fonti tika drukāti mazu burtu veidā, kurus izveidoja drukmašīna) .
Pirms Macintosh'a visus fontus zīmēja paši poligrāfisti – un tā bija patiesa skabarga pakaļā.
Pirmos Makus, par neiedomājamiem tajā laikā 6000 dolāriem, Latvijā ieveda divi poligrāfisti, grāmatu noformētāji no kolhoza “Druva”. Macintosh'iem klāt vēl gāja speciālas somas un muitas darbinieki pat nevarēja iedomāties, ka kāds varēs somā noslēpt veselu datoru. Tā divi veiksminieki atveda pirmo Macintosh Latvijā.
Tolaik visu tehniku vajadzēja vēl aprakstīt speciālā grāmatā. Šajos nolūkos policija pat atnāca apskatīt tehniku, bet viss beidzās labi: policisti bija parāk parsteigti ar šo mazu tehnoloģijas brīnumu.
Tā kā Macintosh ir dators kreatīviem cilvēkiem, māksliniekiem un izgudrotājiem, to izmantoja cilvēki no tipogrāfijam un dizaina firmas.
Tipogrāfiju darbinieki izmantoja tikai Macintosh – tajā laikā tie bija neiedomājami dārgi un vienīgie datori, kuri varēja stradāt ar Photoshop un citām programmām kontenta izveidošanai!
Visi PC Latvijā vienkārši strādāja uz MS-DOS un Norton Commander.
Pāris Mac datoru imports bija parāk dārgs un dizaineri ar tipogrāfiju strādniekiem apvienojās, lai atvērtu 90. gadu sākumā pirmo Apple tehnikas vaikalu – Startlet.
BCCS — bija pirmais autorizētais serviss un Apple veikals Latvijā. To dibināja pāris Apple fanu 90. gadu sākumā. Ideja par veikalu un servisu viņiem atnāca pratā, kad viņi ieraudzīja divus Macintosh+, vienu lāzerprinteri un punktu printeri izstadē Motormuzejā, kuru apmeklēja kopumā 500 cilvēku.
Par izstādēm runajot – Uldis Strajums dibināja pirmo nelegālo Mac fanu klubu Latvijā, kurā poligrāfijas strādnieki un žurnālisti apmainījās ar savām zināšanām par Mac un ar zagtu programmatūru. Kopumā klubā bija 20 aktīvu dalībnieku.
Ja fani uzzināja, ka tev ir Apple, tie uzreiz tevi apsveica un priecājās par tevi. Tajos laikos nebija žurnālu vai avīžu par Apple.
Cilvēki, kuri mīlēja Apple, izmantoja pirmās čatu programmas, kur apmainījās ar failiem vai informāciju par Apple, apsprieda to un veidoja kultūru.
Pēteris no iDeal pastāstija mums par savu pirmo Maku. Pirmo reizi viņš to ieraudzīja savu draugu darbavietā un pēc ta, kad saprata cik daudz Mak prot darīt, nolēma sev dabūt tādu pašu. Viņa pirmais bija Macintosh Performa 630 — kuru viņs nopirka lietotu par trāku cenu 1200$ (780 lati 1993. gadā), ja pārvest šo summu uz mūsdienu, tad sanāktu ka Macintosh dators būtu 2000 dollāru vērts — tātad par izmantotu Macintosh Performa 630 vajadzētu samaksāt 1000 latus (1430 eiro, ieņemot verā 2014 gada inflāciju). Diezgan iespaidīga cena izmantotam datoram(OMG Tāgad par to naudu var nopirkt WOAAAH datoru — teica Pēteris). Bet jūs dabūjāt iespēju redaktēt forogrāfijas Photoshop, strādāt ar grafiku Illistrator'ā, visu šo Windows vēl nevarēja piedāvāt.
fb.com/svaigiaboli