Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
462

Tas ir vispārzināms fakts, ka Saule nevar dzīvot mūžīgi un kaut kādā brīdī tai būs jāmirst. Saules mūža ilgums ir apmēram 10 miljardi gadu, un mēs jau tuvojamies pieciem miljardiem gadu. Tas rada svarīgu jautājumu: kas notiks tad, kad Saule izsmels savu enerģiju?

Laikam ejot, Saule savus iekšējos ūdeņraža krājumus sintēzes procesā lēnām pārvērš hēlijā, galvenokārt procesā, ko sauc par protonu/protonu ķēdes reakciju. Brīdī, kad būs izmantots viss pieejamais ūdeņradis, tas būs Saules beigu sākums. Tomēr mums par laimi, tas nenotiks vēl ļoti ilgi.

Siltumnīcas efekts mdash no... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
1.

Siltumnīcas efekts — no draudiem par realitāti. Viena no pirmajām lietām, kas notiks tad, kad Saule būs izsmēlusi visus ūdeņraža krājumus, būs tas, ka tā kļūs daudz spožāka. Un jo spožāka tā kļūs, jo vairāk tās enerģijas saņems planēta Zeme. Mūsu atmosfērā esošās gāzes, piemēram, oglekļa dioksīds, metāns un slāpekļa oksīds, kalpo kā sega un aiztur Zemes izstaroto karstumu, ļaujot uz tās pastāvēt dzīvībai. Saulei kļūstot spožākai, šīs gāzes absorbēs vairāk tās enerģijas. Zeme kļūs ārkārtīgi karsta, liekot visam uz tās esošajam ūdenim iztvaikot un atmosfērā izveidojot biezu mākoni. Šis mākonis uz kādu laiku pasargās Zemes virsmu no Saules starojuma. Taču pēc kāda laika karstums pastiprināsies tik ļoti, ka sāks vārīties okeāni. Šajā brīdī uz Zemes vairs nebūs iespējama nekāda dzīvības pastāvēšana. Ja cilvēce vēl tobrīd pastāvēs, tad tās būs mūsu rases beigas ūdens trūkuma un pārmērīga karstuma dēļ.

Saule izpletīsies Saule kļūs... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
2.

Saule izpletīsies. Saule kļūs ne vien daudz spožāka, bet arī ievērojami palielināsies tās izmēri. Kad tā būs iztērējusi visus enerģijas resursus, sāksies tās pastāvēšanas nākamais etaps: „sarkanā milža” fāze. Lai gan tās Saules izmēri palielināsies, sarkanā milža fāzes laikā tās faktiskā temperatūra kļūst zemāka — vien 2000–3000 grādi pēc Celsija. Šāda temperatūra var šķist vairāk nekā karsta, taču salīdzinājumā ar Saules parasto virsmas temperatūru, kas ir aptuveni 5000–9000 grādi pēc Celsija, tā neapšaubāmi ir daudz zemāka. Lai gan šādi beigsies Saules mūžs, tas tā nenotiek ar visām zvaigznēm. Mazākās zvaigznes — sauktas par „sarkanajiem punduriem” — ir tik vājas, ka izlietojušas visus degvielas krājumus, tās izdziest (lai gan to mūžs ir daudz ilgāks nekā citām zvaigznēm). No otras puses, zilie un baltie milži ir tik lieli, ka tie sakausē smagos ķīmiskos elementus, līdz tiem izveidojas dzelzs serde. Pēc tam šie milži pārtop par supernovām.

nbspun tad tā saruks Laikam... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
3.

 

...un tad tā saruks. Laikam ejot, Saule turpinās mainīties. Kad tā būs sadedzinājusi visu hēliju, tā nespēs šo procesu turpināt, izmantojot oglekli, un galu galā saruks, kļūstot par „balto punduri”. Šajā fāzē tā būs daudz mazāka nekā Saule, ko zinām. Baltajiem punduriem ir daudz mazāk enerģijas, taču to mūžs ir ilgs. Šīs zvaigžņu paliekas turpina spīdēt vēl miljardiem gadu, līdz kādā brīdī tālā nākotnē pārtop par mirušiem „melnajiem punduriem”. Nav iespējams precīzi zināt, cik ilgi šāds process notiks, jo šobrīd astronomi uzskata, ka Visums vēl nav tiks vecs, lai tajā jau būtu paspējuši izveidoties melnie punduri!

Zemes orbīta mainīsies... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
4.

Zemes orbīta mainīsies. Acīmredzot laikā, kad Saules mūžs būs beidzies, visi uz Zemes mītošie cilvēki jau sen kā būs miruši, taču tas nenozīmē, ka planēta būs pārstājusi griezties. Kad Saule būs sasniegusi sarkanā milža fāzi, tā izpletīsies par vismaz trīs ceturtdaļām attāluma līdz Zemei. Varētu domāt, ka planēta sadegs līdz pelniem, taču, pārsteidzošā kārtā notiks tieši pretējais. Pēc tam, kad saule būs izpletusies un atradīsies tuvāk Zemei, faktiski tās gravitācijas spēks uz Zemi un tuvējām planētām pavājināsies. Šī gravitācijas spēka samazināšanās liks planētām spirālveidā pārvietoties projām no Saules uz drošākām orbītām, arvien attālinoties no Saules, kas būs kļuvusi īpaši spilgta (atskaitot Merkuru un Venēru, jo šīs planētas tiks „aprītas" Saprotams, ka tajā brīdī visas dzīvības formas jau būs izzudušas, un pēdējā drošā glābiņa iespēja tā arī paliks neizmantota.

Dzīvība izveidosies citās... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
5.

Dzīvība izveidosies citās vietās. Lai gan mūsu Saule būs kļuvusi par Sarkano milzi un visa dzīvība uz Zemes jau sen būs zudusi, tas nenozīmē, ka ta nevarētu parādīties citur. Jupiters un Saturns ir planētas, kurām ir ļoti daudz pavadoņu, kas varētu būt apdzīvojami. Eiropa un Ganimēds ir divi pavadoņi, kuru virsmas pašlaik klāj ledus. Kad Saules izmēri palielināsies un tā būs pietiekami tuvu, šis ledus, iespējams, izkusīs un radīsies piemērota vide pazīstamāko dzīvības formu eksistencei.

Tālākās Saules sistēmas... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
6.

Tālākās Saules sistēmas planētas beidzot saņems siltumu. Kā jau iepriekš minēju, Saule kļūs krietni lielāka un spilgtāka, tiklīdz tā sāks mirt. Tas novedīs pie tā, ka tai tuvākās planētas pārvērtīsies par liesmojošām ugunsbumbām, bet kā ar planētām un pundurplanētām, kas atrodas Saules sistēmas tālākajā daļā un šobrīd salst? Ņemsim par piemēru Plutonu: šobrīd vidējā temperatūra uz Plutona svārstās no -233 līdz -223 grādiem pēc Celsija. Taču tiklīdz Saules mala pietuvosies, tā varētu sasildīt Plutonu un pārējos debesu ķermeņus, kas atrodas Saules sistēmas ārējā daļā. Ir gan maz ticams, ka tas uzreiz radīs dzīvību, jo nepastāv visi nepieciešamie dzīvības rašanās priekšnoteikumi. Viss atkal mainīsies, kad Saule sarausies, kļūstot par Balto punduri, bet vismaz uz brīdi Saules sistēmas ārējā daļa būs izbaudījusi Saules siltumu, pirms tā mirst uz visiem laikiem.

Mūsu galaktika un Andromedas... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
7.

Mūsu galaktika un Andromedas galaktika saplūdīs vienā. Lai gan šo kosmiskā mēroga notikumu nebūs izraisījusi Saules nāve, tas notiks tai līdztekus. Šo abu galaktiku pirmā sastapšanās notiks Saules agonijas laikā. Piena ceļš un Andromedas galaktikas ļoti ātri virzās viena otrai pretī — precīzāk, ar ātrumu 402 000 km/h —, un tas nozīmē, ka notiks neizbēgama sadursme. Var šķist biedējoši — iztēloties kā divi milzīgi ķermeņi triecas viens pret otru, taču realitātē, visticamāk, ar mūsu Saules sistēmu, tostarp Sauli, viss būs kārtībā. Mums viss būs labi līdz tam, kad Saules mūžs pietuvosies izskaņai. Jaunradītajā galaktikā Saules sairšana turpināsies. Labā ziņa ir tāda, ka, ja tobrīd dzīvības formas būs radušas veidu, kā izdzīvot, Zemes iemītnieki pieredzēs ilgu gaismas šovu, ko radīs saplūstošu galaktiku gāzu un zvaigžņu sadursme.

Cilvēku dzīvoscaronana uz... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
8.

Cilvēku dzīvošana uz Zemes viennozīmīgi nebūs iespējama. Dzīvība, iespējams varēs turpināties kur citur, bet pavisam noteikti ne uz Zemes. Diemžēl viss, uz ko gājām, viss ko radījām, pārvērtīsies pelnos tiklīdz Saule mirs. Zemes virsma būs daudz par karstu jebkāda veida dzīvībai. Pat, ja mēs kaut kādā veidā radīsim jaunas karstuma novēršanas tehnoloģijas, ir maz ticams, ka mēs uz šīs Zemes virsmas vairs jebkad spēsim izaudzēt kaut ko, no kā mēs varētu pārtikt vai atrast dzeramu ūdeni. Viss nepieciešamais izdzīvošanai būs pārstājis eksistēt. Internets sen būs miris, tāpat kā visas mūsu atmiņas par Zemi. Tieši tāpēc ir jācer, ka kaut kur tur kosmosā, mēs spēsim atrast jaunu vietu, kur dzīvība varētu atsākties no jauna. Tomēr maz ticams, ka šīs dzīvības formas izskatīties kaut nedaudz līdzīga cilvēku rasei. Pat , ja tām būs līdzīgas iezīmes, būs nepieciešami miljardiem gadu, lai šīs dzīvības formas sasniegtu tādu evolūcijas līmeni kādu esam sasnieguši šobrīd mēs - cilvēki.

Cilvēki iespējams atradīs... Autors: Testu vecis 9 lietas, kas notiks pēc tam, kad Saule mirs
Attēls no: listverse.com
9.

Cilvēki, iespējams atradīs mājvietu citur Visumā. Ir sarežģīti precīzi prognozēt, kāda veida tehnoloģijas mums tālā nākotnē būs pieejamas, taču tas netraucē iztēloties neierobežotās iespējas. Mēs jau tuvojamies laikmetam, kurā automatizētās automašīnas un citas futūristiskas ierīces būs ikdiena. Kas zina, varbūt kādā brīdī pirms mūsu laiks uz Zemes būs beidzies, mēs būsim raduši veidu, kā aizceļot uz tāltālām planētām. Mums jau šobrīd ir zināms par vietām, kuras teorētiski varētu būt apdzīvojamas, un tāpēc, ja līdz tam nonāks, mēs varētu izmēģināt kādu no tām. Ir pat iespējams, ka cilvēce tobrīd apdzīvos zonas, kas atrodas krietni tālāk aiz apvāršņa, un līdz brīdim, kad beigsies Saules mūžs, jau apdzīvos daudzas citas saules sistēmas. Tiek ziņots, ka šobrīd NASA strādā pie misijas uz Marsu. Daudzi uzņēmumi jau ir paspējuši sevi noreklamēt kā pirmos, kas kolonizēs sarkano planētu. Ja šāda misija izrādītos veiksmīga, tā varētu būt īsta revolūcija visas cilvēces nākotnei. Šobrīd mūsu mērķis ir pirmos cilvēkus nosūtīt uz Marsu jau šā gadsimta 30. gados, kas nemaz vairs nav tālu. Protams, salīdzinājumā ar pilnībā jaunu galaktiku apgūšanu, Marsa iekarošana būtu mazs sasniegums. Astronauts Nīls Ārmstrongs ir teicis: „Tas ir mazs solis cilvēkam, bet milzīgs lēciens cilvēcei”. Jācer, ka mums izdosies izvairīties no katastrofāliem notikumiem, pirms mums rodas iespēja meklēt apdzīvojamas planētas Visumā. Lielākā Visuma plašumu daļa mums arvien ir neizzināta — līdzšinējie teleskopi ir ļāvuši saskatīt objektus lielā, bet ierobežotā tālumā. Mēs vēl nezinām ne to, cik liels ir izpleties Visums, ne arī savu spēju robežas. Kaut arī varētu šķist, ka Saules mūža beigas būs arī visas cilvēces beigas, mēs varam kļūdīties. Kas zina, varbūt mūsu prāti kādreiz mūs aizvedīs tālāk Visumā, nekā šobrīd spējam iztēloties pat pārdrošākajos sapņos.

1
462
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [19]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Tadeušs Zvēriņš avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas doma
  Tadeušs Zvēriņš 30.07.19 22:19
19
0

Labs raksts, tikai varētu diskutēt par to, vai pazudīs visa cilvēce, vai paliks tomēr Valsts ieņēmumu dienesta ēka Talejas ielā 1!

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 30.07.19 01:21  
19
0
Cilvēkiem kā rasei nav pat jēgas domāt, kas notiks pēc miljardiem gadu. Civilizācijas beigas var pienākt jau šajā gadsimtā un tās būs daudz nepatīkamākas kā Saules beigas. Mătes pametīs bērnus, vīri sievas, visi cilvēki parādīs savu īsto dzīvniecisko dabu un lai izdzīvotu darīs, ko var. Tie nav joki, tā ir realitāte un to var pieņemt vai noliegt, bet faktiem emocijas nerūp.
Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 30.07.19 01:58
14
3

Varbūt rīt sākas atomkarš, viss ir bezjēdzīgs......varbūt mēs esam viena no entajām cilvēku versijām un mums izdosies atrast veidu kā pārdzīvot sarkanā milža fāzi, bet ko tālāk visums tāpat nebūs mūžīgs.....toties viena lieta mums visiem ir kopīga, kas notiks pēc nāves....kā tu definētu nāvi? 

Interesanta teorija, ko vēlos pastāstīt.....Tev kādreiz ir bijis tas sapnis, kad liekas, ka tu ķipa krīti un pamodies sviedrains, vai vienkārši palecies? Tas notiek, tad kad visuma robežas starp tevi un otru neierobežoto tevi ir vistuvākās...tas ir tas, kad viena no tavām kopijām nomirst....

Arlabunakti!   

gelandewagen avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Normis Ritulis
  gelandewagen 30.07.19 11:30
10
0

Labs raksts, bet ir neprecizitātes.

1. saule ir dzeltenais punduris nevis sarkanais punduris. Dzeltenā pundura mūža beigas ir nedaudz savādākas nekā ir šajā rakstā, tas ir, kad būs izdedzis ūdeņradis, saule būs sarkanais milzis. Tā kā pie kodola būs vēl ūdeņraža čaula, tad sāksies nākošās reakcijas, kur sāks patērēt hēliju, kas pārvērtīsies oglekli, skābekli. Pēc šīm reakcijām saule atkal sarausies, jo būs riktīgi samazinājies saules tilpums, un smagākie elementi saspiedīs atkal kopā, temperatūra un spiediens aug. Sāksies nākošās reakcijas, kad kodolsintēzes ceļā reaģēs jaunie  un atlikušie elementi, neons, silīcijs, un tiks sintizēts niķelis, kas sabrūk un pārvēršas par dzelzi. dzeltenais punduris un citas zvaignes spēj saražot jeb nodrošināt reakcijas tikai līdz dzelzim, jo visi pārējie elementi aiz dzelzs tiek radīti supernovas ceļā. Kad tuvosies beigām elementu rezerves, saule atkal izpletīsies un finālā nometīs savu apvalku novas ceļā jeb tiks radīts planetārais miglājs. Tas noslaucīs no visām saules sistēmu planētām visu, kas kustās, tādā veidā planetārais miglājs saturēs gāzes (ūdeņradi, hēliju, vēl šo to), daudz dažādus minerālus un dzelzi, kā arī atkarībā no supernovas spēka arī citus mendeļējeva tabulas iemītniekus. Līdz ar to, saules bojāejas gadījumā būtu labi būt kāds pāris gaismas gadu attālumā, lai vismaz grandiozu šovu noskatītos no priekšējām rindām.  

2. Savukārt no saules pāri paliks baltais punduris, kurš visticamāk sastāvēs no dzelzs, kaut gan astronomi ir atraduši planētas no dimanta, kas ir saspiests ogleklis jeb atlikums no dzeltenā pundura, līdz ar to, atkarībā no saules iekšienē plānotājām kodolsintēzēm, ja paliks dzelzs kodols, tas būs balts vēl kādus 10 miljardus gadus, jo iekšienē dzelzs temperatūra nodrošinās paliekošu temperatūru. Tālu nav jāskatās, jo zemei ir dzelzs kodols, kurš kā mēs zinām ir silts vismaz 4,5 miljardus gadus. 

p.s. ir neprecīza norāde uz to, ka nav atrastas atdzisušas zvaigznes - astronomi ir atraduši tīra dimanta objektus, kas ir atlikums no zvaignēm, kurā kodolsintēze apstājās pie oglekļa, to saspieda, zem spiediena ogleklis ieņem dimanta kristālrežģi, pārējais aizlidoja kā planetārais miglājs.

3. piena ceļa galakikas sadursme ar Andromēdas galaktiku notiks pēc 2,5 miljardiem gadu. Saulei mūžu paredz kādus 4,5miljardus gadus. Līdz ar to, saplūšanu saule pieredzēs. Problēma varētu būt cita - vai mūsu oriona zars nepajuks un saule tiks izmesta ārā no galaktikas zara. Attālumi starp zvaigznēm ir lieli, piemēram, starp sauli un identisku zvaigzni centaura alfa, kas patiesībā ir trīs zvaigžņu sistēma, ir tikai 4 gaismas gadi. Ja attālums samazināsies līdz 1 gaismas gadam, savstarpējā gravitācija varētu noturēt zvaigzni sev tuvumā. Kā arī starpzvaigžņu starojums var saspiest heliosfēru tik daudz, ka sekas būs katastrofālas.      

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 30.07.19 13:46
5
0

Manuprāt, ir pilnīgi bezjēdzīgi runāt par to, kas notiks pēc miljona gadu, kur nu vēl pēc miljarda, ja redzam, kā izmainījusies mūsu civilizācija dažos simtos gadu. Tūkstošiem citu katastrofu var mums dzīvi sačakarēt vai izbeigt jau stipri pirms Saule sāks iet uz beigām jeb pretēji - sen būsim vienu mūsu galaktikas spirālzaru kolonizējuši pirms jutīsim būtiskas izmaiņas uz Saules.

giba@speles avatars
Medaļa BaloniMedaļa 100 atminetas miklasMedaļa Fans
  giba@speles 30.07.19 09:08  
5
0

Hmmm... jāsāk uztraukties. Kur var nopirkt biļeti uz Plutona? Jāiegādājas laicīgi    

giba@speles avatars
Medaļa BaloniMedaļa 100 atminetas miklasMedaļa Fans
  giba@speles 31.07.19 10:00  
4
0

atbildot uz Tadeušs Zvēriņš komentāru " Labs raksts, tikai varētu diskutēt par ... "

Nemaz nesaceries!   Parazītus tik vienkārši apkarot nav iespējams. Talejas iela 1 būs mūžīgs bieds vēl tūkstošs gadu pēc cilvēces bojā ejas. A jā, vēl izdzīvos maksātnespējas aģentūra, un tad kopīgi ar VID ķidās gadsimtiem vecus līķus... Tev jāmaksā Nīn par to, ka tu te guli.

WhatDoesTheFoxSay avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Dienas doma
  WhatDoesTheFoxSay 31.07.19 08:22
4
0

''Cilvēki, iespējams atradīs mājvietu citur Visumā.''

Pēc pieciem miljardiem gadu cilvēce pavisam noteikti vairs neeksistēs. Patiesībā es šaubos, ka cilvēce izdzīvos līdz šī gadsimta beigām.

kaspars776 avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa BetmensMedaļa Patīk komentārs
  kaspars776 30.07.19 10:54  
3
0
Nē, ne jau saule mūs nogalinās. Tas būs 5g 🤣
S1NTA avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Vecīša cepureMedaļa Sirds
  S1NTA 06.08.19 05:45  
2
0
Es savā mūžā to nekad neuzzināšu, hm
N.Ushakovs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Paciņa no ZiemeļpolaMedaļa Patīk komentārs
  N.Ushakovs 30.07.19 10:11
2
0

Amen

The Legend avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa AspazijaMedaļa Ped(r)otrollis
  The Legend 30.07.19 20:48
1
0

Nu nekas, ja var internetu paņemt līdzi.

elv1js avatars
Medaļa Gada spoks 2014Medaļa Pozitīvs tēlsMedaļa Čaka ola
  elv1js 30.07.19 13:09
1
0

Nenormāli lēnām jāsāk būvēt starpgalatiku šķirstu. Tik nezinu, kā lai internetu paņem līdzi.   

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 30.07.19 11:57  
1
0
atbildot uz gelandewagen komentāru " Labs raksts, bet ir neprecizitātes. 1.... "

Kur Tu to visu esi iemācījies?
kaspars776 avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa BetmensMedaļa Patīk komentārs
  kaspars776 30.07.19 10:55  
2
1
Nezinu kā jums, man kaut kā pajāt par to kas notiks pēc 5 miljardiem gadu 🤣
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 01.08.19 21:47
0
0

Interesanti    

MilJonĀRsss avatars
Medaļa ZebraMedaļa IntelektuālisMedaļa Testu veidotājs
  MilJonĀRsss 31.07.19 19:49
0
0

10# internets pazustu

Pendragons13 avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa PandaMedaļa Sviestmaize
  Pendragons13 30.07.19 20:10
0
0

Starp citu izplešoties Saule ''aprīs'' arī Zemi

Testu vecis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Testu vecis 30.07.19 09:35
0
0

atbildot uz Vietējais Karalis komentāru " Cilvēkiem kā rasei nav pat jēgas domāt,... "

Prieks, ka beidzot esi sācis komentēt manus rakstus par tēmu. +2